sacbakimi.gen.tr https://www.sacbakimi.gen.tr Saç, Saç Bakımı Önerileri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sacbakimi.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Saç Bakım Kürleri https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-kurleri.html Sun, 28 Oct 2018 09:08:50 +0000 Saç bakım kürleri, güçlü ve parlak saçlara sahip olmak herkesin istediğidir. Özellikle bayanların kullandığı kimyasal içerikli saç ürünleri, hava kirliliği, güneş, dış etkenler, saçların sıcağa maruz kalm Saç bakım kürleri, güçlü ve parlak saçlara sahip olmak herkesin istediğidir. Özellikle bayanların kullandığı kimyasal içerikli saç ürünleri, hava kirliliği, güneş, dış etkenler, saçların sıcağa maruz kalması saçların yıpranmasına neden olur. Saç bakımı için kullanılan kozmetik ürünler içeriğinde bulunan kimyasallar nedeniyle saçların parlak ve canlı görünmesini sağlasa da saç derisini yıpratarak zamanla saç sağlığını olumsuz etkiler. Bu tür kimyasalların yanı sıra saç bakımı evde hazırlanacak kürlerle yapılabilir. Evde hazırlanan doğal saç bakımı kürleri saçların derinlemesine beslenmesini sağlar.

Saç bakım kürleri nelerdir

Kuru saçlar için saç bakım kürü: Bir kahve fincanından biraz eksik tatlı badem yağının içine A vitamini ampulü eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım saç köklerinden başlanarak tüm saça yedirilir. 1 saat bekletildikten sonra saçlar ılık su yardımıyla yıkanır. Haftada bir defa düzenli uygulandığında saçların beslenmesini ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Yağlı saçlar için saç bakım kürü: 1 çay bardağı mayonezin içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi eklenir. Homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra saçlara eşit şekilde dağıtılarak sürülür. 30 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla saçlardan arındırılır. Haftada bir defa düzenli uygulandığında yağlı saçlarda mükemmel bir sonuç yaratır.

Saç kırıkları için saç bakım kürü: 4 damla biberiye yağı, 10 damla jojoba yağı, 3 damla Hindistan cevizi yağı ve 5 damla hint yağı bir kabın içinde karıştırılıp, saç dipleri dahil tüm saça sürülür. Saçlar ince bir tarakla taranarak karışımın tüm saça yayılması sağlanır. Karışım 30 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Haftada iki defa uygulandığında kür saç diplerinin beslenmesini, saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar. Saçlarda oluşan fazla yağı engeller.

Saç kırıkları için saç bakım kürü: 5 damla zeytinyağı, 10 damla dulavrat otu yağı, 2 damla nane yağı ve 4 damla fesleğen yağı harmanlanarak saçlara masaj yardımıyla yedirilir. Saçlarda yarım saat bekletilerek ılık suyla ve doğal bir şampuan kullanılarak yıkanır. Kür saç derisinin derinlemesine nefes almasını sağlayarak saçların bakımlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını arttırarak saçların nemlenmesini sağlar.

Doğal saç bakım kürü: 1 tane yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı pul biber, 2 tatlı kaşığı biberiye yağı, 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı ve 1 tatlı kaşığı ceviz yağı homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra elde edilen krem kıvamındaki kür saç uçlarına sürülür. 20 dakika bekletilerek saçlar yıkanır. Kür gerek duyulduğu anlarda uygulanabilir.

Zeytinyağlı doğal saç bakım kürü: 1 çay bardağı zeytinyağının içine, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay bardağı ayran ilave edilerek karıştırılır. Karışım bir tavaya alınarak ocakta hafif ısıtılır. Ocaktan alınan karışıma krem kıvamı alana kadar un ilave edilir. Ardından gül yağı eklenip karıştırılır. Hazır hale gelen kür tüm saça diplerden başlanarak sürülür. Yarım saat bekletildikten sonra bol su ve doğal içerikli bir şampuanla saçlar yıkanır. Haftada bir defa tekrarlanabilir.

Doğal yağlarla saç bakım kürü: 10 damla lavanta yağı, 5 damla badem yağı, 4 damla üzüm çekirdeği yağı, 4 damla papatya yağı karıştırıldıktan sonra saç diplerine masaj yapılarak sürülür ve tüm saça yedirilir. 30 dakika bekletilerek ılık suyla saçlardan temizlenir. Lavanta yağı saç diplerine oksijen akışını arttırır ve saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Hazırlanan kür saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olur. Ayrıca kırıkları da onarıcı etki yaratır.]]>
Bal İle Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/bal-ile-sac-bakimi.html Mon, 29 Oct 2018 07:04:35 +0000 Bal İle Saç Bakımı, Saçın uzaması konusunda birçok bitkisel ürün kullanılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus hangi şifalı bitkisel ürünün ne derece saça uygulanması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Bu Bal İle Saç Bakımı, Saçın uzaması konusunda birçok bitkisel ürün kullanılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus hangi şifalı bitkisel ürünün ne derece saça uygulanması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Bu ürünlerin başında da bal gelmektedir. Bal ile saç bakımı konusunda balın oldukça iyi bir doğal nemlendirici özelliği olması sebebiyle sık sık önerilmektedir. Aynı zamanda da bu durum saçın sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bal saçın kolay şekil almasına da olanak sağlar. Bununla birlikte saçın nemlenmesine yardımcı olan balın tek başına kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Zira bu duruma doğrudan bir faydası oldukça azdır. Ancak isteyenler uzun süreli olmak şartıyla bal maskesi sayesinde bal ile saç bakımı yapması mümkündür. Bununla birlikte saç dökülmesi ya da uzaması sorunu yaşayan kimseler için kullanacakları şampuan ya da saç bakım kremlerinden ballı olanını seçebilirler.

Balın saça yapmış olduğu diğer faydaları ise tahriş olan saç derisinin sakinleşmesine yardımcı olur. Bununla birlikte yıpranmanın meydana gelmesi ile oluşan saç köklerinin zayıflaması sorununa da iyi gelmektedir. Tüm bu özellikleri bakımından özellikle hanımlara bal ile saç bakımı yapmalarını şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Bal Maskesi Yapmak

Balın yumuşatıcı ve canlılık verici özelliği bulunmaktadır. Bu durumun yanı sıra cilt için deri altı saç köklerinin sağlığı açısından da oldukça faydalı bir besin türüdür. Bal ile saç bakımında ise bal ile maske yapmak en yaygın bitkisel çözümlerin başında gelmektedir. Saçlarının kuruluğundan ve sertliğinden şikayetçi olan kimselerin mutlaka bu mucizevi maskeyi yapmasının önermekteyiz. Genellikle saç tellerinde meydana gelen zayıflamalar, saç dökülmelerinin yaşanması, saç kırılmaları ya da saç renginde oluşan matlaşmalar karşı kullanılmaktadır. Bal ile saç bakımı yapmak isteyen herkesin bu tür sorunlara karşı mutlaka bu maskeyi yapması şarttır. Bu maskenin hazırlanması ise oldukça kolay olup evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bal ile saç bakımı konusunda bal maskesi için yalnızca bal sürmeniz mümkündür. Ancak isteyenler için muz, zeytinyağı, yumurta ya da avokado yağla karıştırılmış balı sürmeleri mümkündür. Evde kolaylıkla yapılabilen bu saç bakım maskesi hem kuru saçlar için bakım maskesi olarak kullanılmakta ve hem de yağlı saçlara sahip bireyler için bitkisel saç bakımı olarak fayda sağlamaktadır. Bal ile saç bakımı konusunda nasıl hareket edeceğiniz hususunda ise doktoruna danışabilirsiniz. Birçok doktor tarafından ise bu maskenin yapılması sık sık önerilmektedir.

Bal saç bakımı için oldukça önemli besinlerden birisidir. İsteyenler için sağlarının yumuşamasına ya da besleyici bir hal almasına yardımcı olur. Bal ile saç bakımı diğer bitkisel bitkilere oranla oldukça yüksek etki göstermektedir. Bu yönünün bilinmesi ve saçın doğal görünümün kaybetmemek amacıyla bal mücizesini kullanmak daha anlamlı olacaktır. Son olarak bal ile saç bakımı konusunda yapılacak uygulamanın ayda 3-4 kez tekrar edilmesi gerektiğini vurgulamamız gerekir. Aksi takdirde faydasını görmeniz mümkün olmayabilir.

]]>
Lavanta Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/lavanta-sac-bakimi.html Mon, 29 Oct 2018 23:44:39 +0000 Lavanta saç bakımı: için sıkça kullanılan tamamen doğal bir üründür. Hiçbir yan etkiye neden olmaz.lavanta saç bakımında bir çok problemi gidermektedir. Üstelik saçlara özel bir koku da kazandırmaktadır. Lavanta ile saç Lavanta saç bakımı: için sıkça kullanılan tamamen doğal bir üründür. Hiçbir yan etkiye neden olmaz.lavanta saç bakımında bir çok problemi gidermektedir. Üstelik saçlara özel bir koku da kazandırmaktadır. Lavanta ile saç bakımı oldukça kolay ve pratiktir. Evde rahatça hazırlayabileceğiniz bir saç maskesi ile saçlarınızda şikayetçi olduğunuz bir çok problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Lavanta saç bakımında çeşitli kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Lavantanın saç üzerindeki faydalarının yapılan araştırmalarca kanıtlanması saç kozmetik ürünlerinin bir çoğunun lavanta içeriğinde bulunan maddeler ile hazırlanmasına neden olmaktadır. 

Lavanta saç bakımı 2 çeşit olmaktadır.
 • Saç için lavanta maskesi hazırlamaktır.
 • Lavanta çayı hazırlanıp içilmesidir.
Lavanta saç maskesi için gerekli malzemeler:
 • 3 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı lavanta
Lavanta saç bakımı maskesi yapılışı: Suyu bir tencere içerisine koyarak ocağın altını açın. Su ısınınca lavantayı ilave ederek bir süre kaynatın. kaynayan lavantanın altını çok kısık bir dereceye getirerek yavaş yavaş kaynamasını sağlayın. 5 dakika kadar kısık ateşte kaynayan lavantalı suyu 1-2 kere karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Kaynayan suyun ilk sıcaklığı çıkınca lavantalı suyu süzgeçten süzün. Lavanta saç maskesi artık hazır. saçlarınızı hazırlanan maske ile iyice ıslatın ve yaklaşık 15 dakika kadar bu su içerisinde saçlarınızı bekletin. Süre dolunca geri kalan suyla saçlarınızı iyice yıkayarak saçlarınızı durulayın. Düzenli bir şekilde bu saç maskesini uygulamanız saçınızdaki birçok problemin giderildiğini göreceksiniz.

Lavanta saç bakımı için lavanta çayı hazırlanışı: Lavanta saç bakımı kişinin lavanta tüketmesi ile de sağlanabilir. Saç üzerindeki şikayetleri doğal bir şekilde giderebilmek için kişinin hazırlayacağı lavanta çayını tüketmesi saçların daha sağlıklı bir şekilde çıkmasına fayda sağlamaktadır. Lavantanın saç üzerindeki faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Bunun için günde 1-2 bardak lavanta çayı tüketilmesi saç köklerinin beslenmesine fayda sağladığı için saçlara genel olarak sağlık kazandırmaktadır. Lavanta çayı pratik bir şekilde hazırlanmaktadır ve lezzetli bir çaydır. Özel bir  kokuya sahip olan lavanta çayı içeriğinde bulundurduğu değerler ile vücuda sağladığı faydanın yanı sıra saçlarınızı da genel olarak sağlıklı olmasına fayda sağlamaktadır.

Lavanta çayı için gerekli malzemeler:
 • 1,5 su bardağı su
 • 1 tutam lavanta
 • 2 çay kaşığı toz şeker( isteğe göre)
Lavanta çayı hazırlanışı: Öncelikle çaydanlık içerisinde suyu kaynatın ve içerisine az bir miktar lavanta ilave edin. 1-2 dakika kadar kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve çayın demlenmesi için bir müddet bekleyin. Lavanta çayı demlendikten sonra süzerek bardağa alıp içebilirsiniz. Günde 1 bardak içmeniz en ideal olandır. lavanta çayının düzenli ve bilinçli bir şekilde tüketilmesi saçların daha parlak ve sağlıklı bir şekilde uzamasına fayda sağlamaktadır. Ayrıca kısa saçlı kişilerce veya saçlarının daha da uzamasını isteyen kişilerce denenmesi gereken bir yöntemdir. Saçların çok çabuk bir şekilde uzamasını sağlayan lavanta saç maskesi veya lavanta çayı saçların dökülmesini, kırılmasını, koparak dökülmesini de engellemektedir.
]]>
Dalgalı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/dalgali-sac-bakimi.html Tue, 30 Oct 2018 13:12:33 +0000 Dalgalı Saç bakımı, zor olduğu kadar doğru şekilde yapılırsa yumuşak ve güzel görünümlü bukleler elde edebilirsiniz. Düz saça göre hacimli ve avantajlı bir saç tipidir ancak bakımı düzenli ve özenli olarak yapılmalıd Dalgalı Saç bakımı, zor olduğu kadar doğru şekilde yapılırsa yumuşak ve güzel görünümlü bukleler elde edebilirsiniz. Düz saça göre hacimli ve avantajlı bir saç tipidir ancak bakımı düzenli ve özenli olarak yapılmalıdır. Dalgalı saçlar kurumaya diğer saç tiplerine göre daha yatkındır. Saç yapısı gereği kepek oluşumuna da yatkındır. Dalgalı saçlara ıslakken özenli davranılmalı geniş ve seyrek dişli tarak kullanılmalıdır. Fırça kullanırsanız saç telleri birbirinden ayrılacağı için saçların olduğundan daha kabarık görünmesine neden olur. Jojoba yağı, shea yağı, hindistan cevizi yağı gibi maddeler içeren şampuanlar saç tellerini koruyucu bir tabaka ile kaplar ve böylece korur. Bu şekilde bukleler kurumadan ve yapışkan bir hale gelmeden doğal bir görünüm sağlanır.

Dalgalı saç bakımı için öneriler:

 • Isı kullanmak saçları kurutucu etkide bulunur. Bu nedenle saçları doğal bir şekilde kurutmak gerekir. Saç kurutma makinesi kullanmak zorunda iseniz en düşük devirde ve en az sıcaklık modunda kullanarak saçlarınızı kurutmalısınız.
 • Eğer saçlarınızda maşa kullanacaksanız da bu son tercih edeceğiniz yöntem olmalıdır çünkü aşırı ısısı ile saçları strese sokar. Yine de kullanmanız zorunlu ise öncesinde saçı ısıya karşı koruyacak bakım ürünleri kullanmanızda fayda vardır.
 • Saçlarınızı kestirirken yumuşak katlar tercih edin, böylelikle dalgaların esnekliği değişir. Saçların tepe kısmını ise kesinlikle fazla kısalttırmayın yoksa saçınız olduğundan daha kabarık görünür ve şekle sokarken zorlanırsınız.
 • Saçlarınızın sıkı durmasını istemiyorsanız büyük boy bigudiler seçin.
 • Saç uçlarında kesin katlar olmamalıdır.
Dalgalı saç bakımı için kür:

Dalgalı saçlarınız için uygun şampuan ve saç kremini seçmelisiniz. Burada önemli olan saçlarınızın ince ya da kalın telli olması ve yağlanma sıklığıdır. Bunları dikkate alarak kullanacağınız ürünler ile saçınızı yıkamalısınız. İnce telli saçlar her gün yıkanabilirken (yağlanma sebebi ile), kuru saçlar haftada 3-4 kez yıkanabilir. Özellikle kuru saçların sık sık yıkanması saçın mevcut nemi de kaybetmesine ve dengesinin iyice bozulmasına neden olacaktır. Dalgalı saçlar nemi koruyabilirse bukleler doğal ve sağlıklı olacaktır. Bunun için aşağıdaki bakım kürünü 
uygulayabilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı doğal bal
 • 1 yemek kaşığı iyi kalite zeytinyağı
 • 1 adet yumurtanın sarısı
Yukarıda bulunan malzemeleri iyice karıştırarak saçlarınıza sürmelisiniz ve üzerini bir streç film ile sararak yaklaşık yarım saat beklemeniz gerekir. Daha sonra yıkayıp durulayabilirsiniz (yıkarken saçınızı ıslatmadan şampuanınızı sürüp yedirirseniz ve sonrasında ıslatırsanız daha kolay saçınızdan temizleyebilirsiniz). Bu bakımı haftada bir kez uygulayabilirsiniz, bu bakım saçlarınızın nem dengesini korumasına yardımcı olacaktır. Bunun için vaktiniz yok ise banyoya girmeden yarım saat önce saç diplerinize zeytinyağı ile masaj yapmak saçlarınızın kurumasını engeller. Yine bir başka yağ olan hindistan cevizi yağı da saçlarınızın nem kaybetmesine engel olur.


]]>
Erkek Saç Boyası https://www.sacbakimi.gen.tr/erkek-sac-boyasi.html Tue, 30 Oct 2018 15:33:37 +0000 Erkek saç boyası, erkekleri saçlarını boyatması topumda bayanların saç boyatması kadar hoş karşılanmaya biliyor ve bu kararı almak erkekler açısından bu nedenle biraz daha zor olabiliyor. Bunun yanında toplumumuz bu duruma yav Erkek saç boyası, erkekleri saçlarını boyatması topumda bayanların saç boyatması kadar hoş karşılanmaya biliyor ve bu kararı almak erkekler açısından bu nedenle biraz daha zor olabiliyor. Bunun yanında toplumumuz bu duruma yavaş yavaş alışmaktadır. Erkeklerde saç boyama işlemi kadınlardaki gibi modaya uyma belirli bir tarz yakalama değilde beyaz kapatma üzerine olduğu için erkek saç boyasını da bu şekilde seçmekte fayda var. Birey toplum baskısından uzaklaşıp kendi saçını yeterince tanıma fırsatı bulursa kendine en uygun erkek saç boyasını bulacaktır. Bu sebeple erkeklerde saç renginin inandırıcı gözükmesi hedefleniyor. Doğru saç boyasını bulmak erkek saç boyasında en önemli husustur. Erkekler için saç beyazlaması genellikle belli bölgelerde ara ara başlayabiliyor. Böyle durumlarda sadece o bölgeler için uygun boya işlemi yapılır. Böylece saçınızın tamamını boyatmamış olursunuz ve sağlıklı saç tellerine de zarar vermemiş olursunuz. Erkeklerin kadınlara göre kat ve kat fazla saç estirdiğini düşünürsek saç boyasının yenilenme sıklığı da daha fazla olacaktır. Yani kısaca özetlemek gerekirse saç kestirme sıklığı ile erkek saç boyası kullanma sıklığı doğur orantılıdır.

Erkek Saç Boyası Renkleri

Erkekler için saç boyama işleminden önce saç boyası rengi seçilmelidir. Erkeklerde saç boyama işlemi yapılacaksa kendi ana saç tonuna uygun olmalıdır aksi taktirde kötü sonuçlar alabiliriz. Aynı zamanda erkeğin kaş ve bıyıklarına uygunda olmalıdır. Kaş ve bıyık genellikle saçlardan sonra beyazlayacağı için çok koyu bir saç rengi ile mevcut bıyık kaş ve sakal rengi uyum sağlamazsa hoş olmayan bir görünüm ile karşı karşıya gelebiliriz. Bunun yanında modaya ve tarz yakalamak istiyorsanız teniniz ile sakallarınız ile ve kaşlarınız ile uyumlu bir erkek saç boyası rengi tercih etmelisiniz. Saçınızın ana rengini bilmek ve ona uygun tonlarda bir erkek saç boyası rengi seçerek doğal bir görünüm sağlayabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
]]>
Erkek Uzun Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/erkek-uzun-sac-bakimi.html Wed, 31 Oct 2018 01:50:36 +0000 Erkek uzun saç bakımı, tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de uzun saç bakımı önemlidir. Kadınlar uzun saçlarına sık sık bakım uyguluyorsa erkeklerde de bu durum fazla değişiklik göstermeyecektir. Erkek uzun saç bakım Erkek uzun saç bakımı, tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de uzun saç bakımı önemlidir. Kadınlar uzun saçlarına sık sık bakım uyguluyorsa erkeklerde de bu durum fazla değişiklik göstermeyecektir. Erkek uzun saç bakımı oldukça vakit alır özellikle 15-10 santimden uzun saçlarda erkek saç bakımı oldukça önemlidir yapılmadığı taktirde saçlar cansız sağlıksız ve solgun gözükür bu nedenle erkek uzun saç bakımına gerektiği kadar özen göstermelidir.

Erkek Uzun Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sokakta evde ya da işyerinde  çevre koşularına bağlı olarak saçlarımızın arasına kir ve toz parçacıkları yerleşir ayrıca kafa derimizin uzaklaştırmak istediği ter ve ölü deri parçacıkları saçlarımız arasında birikir bu nedenle ilk yapmamız gereken şey saçlarımız aşırı yağlanmadan önce arayı fazla uzatmadan belirli aralıklarla saçlarınızı yıkamalısınız. Örnek olarak her sabah ve akşam saçınızı yıkarsanız saçınıza zarar vermiş olursunuz saçınızdaki yağlanmayı tamamen uzaklaştırmaya çalışırsanız bu saçınıza zarar verecektir. Sıcak su kullanmaktan kaçının sıcak su saçınızın kurumasına sebep olacağında saçınızı yıkarken ılık su kullanmaya özen gösterin. Şampuanı uygularken saç diplerinize masaj yaparak uygulamakta fayda var. Saç bakım kreminizi ve şampuanınızı saçlarınızın  dibinden ucuna doğru uygulayın bu işlem saçınızın kırılma olasılığını düşürecektir. Saçlarınızı durularken soğuk su kullanmanız tüm vücutta ve saçları besleyen damarlarda kan dolaşımını arttıracağından daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınızı yıkama sonrası doğal olarak kurutmaya bırakın saç kurutma makinesi gibi makineler saçınızın kurumasına ve çabuk yıpranmasına yol açar. Ayrıca saçlarınızı uzatmak istiyorsanız berberden kaçmayın 7-8 ayda bir berbere gidip saçlarınızdaki kırıkları aldırmanız gerek bu daha hızlı ve daha sağlıklı uzamasına olanak sağlar. 
]]>
Saç Temizliği Ve Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-temizligi-ve-bakimi.html Wed, 31 Oct 2018 16:54:24 +0000 Saç Temizliği Ve Bakımı, dış görünüş itibariyle ilgi çeken noktalardan biridir. İnsanın baş kısmındaki deri üzerinde oluşan kıl yoğunluğu saç oluşumuna etkendir. Saç, vücudun diğer bölgelerindeki kıllara göre daha Saç Temizliği Ve Bakımı, dış görünüş itibariyle ilgi çeken noktalardan biridir. İnsanın baş kısmındaki deri üzerinde oluşan kıl yoğunluğu saç oluşumuna etkendir. Saç, vücudun diğer bölgelerindeki kıllara göre daha uzundur. Bir kıl büyürken diğer saç kılı dökülebilir bunun için düzenli saç temizliği ve bakımı yapmak şarttır. Irk, cinsiyet, yaş ve genetik özellikler ile saç farklı çeşit renge, kalınlığa, inceliğe sebep olabilir. Bununla birlikte temizlik ve bakımda her saçın türüne yapısına göre farklı metotlar uygulanmalıdır. Saça uygulanan jöle, köpük, saç spreyi ve diğer şekillendirici ürünler fazla bekletilmeden kısa zamanda temizlenmelidir. Özellikle jöleli saç ile uyumak son derece yanlıştır. Bu saç bakımını zorlaştırır ve kökten kopmalara sebep olur. Saç temizliği ve bakımı saçın kolay model oluşturulabilmesi için de önemlidir. Kirli, bakımsız saçta şekillendirme yapmak çok zordur ve göze hitap etmez. Kaşınan saç kökü ve deride kızarma, kanama gibi reaksiyon oluşan saç derhal uzman hekim kontrolü altında muayene edilmelidir.

Yağlı saç temizliği ve bakımı

Saç deri altının toz, kir aşırı sıcak su kullanımı, saçın yıkanmaması, kullanılan sabun, şampuan gibi kimyasal maddelerin etkisi veya herhangi bir hava kirliliğine maruz kalmasıyla yağlı saç oluşur. Bazen de saçın kendi yapısında yağlanma oranı yüksektir. Yağlı saç görünümü iyi bir izlenim vermez. Bu yüzden sürekli yıkama yapılarak saç temiz tutulmalıdır.

Kepekli saç temizliği ve bakımı

Saç derisinin kuru kalmasıyla oluşan toz halindeki beyaz maddeler kepeği oluşturur. Saç yapısının kuru bir yapıya sahip olması, hava şartları, sıcak suyun direk deriye temas etmesi ve saç yıkamada kullanılan kimyasalların su ile yeteri kadar durulama yapılmayıp  saç köklerinde kalması kepek oluşumuna sebep olmaktadır.  Bunun önüne geçmek için deri altını temiz durulamak gereklidir. Saç bakım kremleriyle nemlendirilerek bakım yapılmalıdır. Saç spreyi aşırı dozda kullanılmamalıdır. Kullanılsa dahi uzun süre saç üzerinde bekletilmemelidir. Ayrıca saç zaman zaman kesilerek sağlıklı uzaması için saç uçları nefes aldırılır kepek oluşumunu azaltır.

Bunun yanı sıra uzun ve kısa, boyalı, doğal renkteki saçlar da mevcuttur. Her çeşit saç temizliği ve bakımında öncelikle kire maruz kalan saçı kirden arındırıp doğal temizlik ürünleriyle yıkamak gerekir. Ardından saç taranarak deri altının nefes alması sağlanır. Son olarak da saç bakım yağları ve kremleri kullanmak fayda sağlayacaktır.


]]>
İnce Telli Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/ince-telli-sac-bakimi.html Thu, 01 Nov 2018 08:04:07 +0000 İnce Telli Saç Bakımı, Saçlarınız hem ince telli hem de yağlıysa bakım yapmak ve şekil vermek çok vaktinizi alacaktır. Ancak bu koşullar altında saçlarınızı kendi haline bırakmak iyi bir çözüm değil. Sadece gür s İnce Telli Saç Bakımı, Saçlarınız hem ince telli hem de yağlıysa bakım yapmak ve şekil vermek çok vaktinizi alacaktır. Ancak bu koşullar altında saçlarınızı kendi haline bırakmak iyi bir çözüm değil. Sadece gür saçlara sahip birinden daha çok bakım yapmanız ve saç sağlığınıza daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Doğru şampuanı seçip, düzenli olarak doğal bakım maskeleri yardımıyla ve ayrıca beslenmenize özen göstererek daha dolgun ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

İnce telli saç bakımı için şampuan Seçimi: İnce telli saçları güçlendirmek için hacim veren şampuan seçmelisiniz. Hacimlendirici şampuanlar saçlarınızı daha gösterişli ve gür göstermenizde size yardımcı olacaktır. Normal şampuanlara göre daha çok protein içeren hacimlendirici şampuanlar saç telleri üstünde bir tabaka yaratarak daha kalın olmalarını sağlar. Nemlendirici ve ikisi bir arada olan şampuanlar kullanmaktan kaçının. Bu tür şampuanlar saç tellerinin olduğundan daha ince görünmesine sebep olabilir. Şampuanı kullanırken saç diplerine iyice masaj yaparak uygulamayı unutmayın. Saç diplerine masaj yapmak aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin güçlenmesini de sağlar. Şampuanı dipten uçlara doğru yavaşça ovalayarak sürün. Saçlarınız çok yağlıysa haftada 3-4 kere şampuanlayabilirsiniz. Ancak saçlarda olan doğal yağın tamamen kaybolması saçların kırılmasına ve koparak dökülmelere sebep olabileceği için derinlemesine temizleme yapan şampuanları kesinlikle kullanmayın.

İnce telli saç bakımı için nemlendirici: İnce telli saçlar için Doğru nemlendiriciyi bulmak biraz zor olabilir çünkü farklı ihtiyaçlara, saç tipine göre neredeyse yüzlerce nemlendirici var. Sizin almanız gereken ince telli ve yağlı saçlar için özel olarak hazırlanmış bir nemlendirici olmalı. Nemlendiriciyi kullanırken kesinlikle saç derinize sürmeyin sadece saç tellerine iyice yedirin. Hatta saçlarınızın uca doğru olan kısmına nemlendirici sürmeniz yeterli olacaktır.

İnce telli saç bakımı için şekillendirici ürünler: Saç sağlığınızı korumanız için şekillendirici ürünlerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ancak bazı istisnai durumlarda herkesin bu ürünlere ihtiyacı olabilir. Eğer şekillendirici kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle yağ içermeyen saç şekillendirme ürünlerinden kullanabilirsiniz. Yağlı şekillendiriciler zaten yağlı olan saçlarınıza ekstra bir yük bindireceğinden. Ayrıca ısıyla çalışan saç düzleştirici ve kurutma makinelerini çok az kullanın ve saçlarınızdaki fazla suyu havluyla kuruladıktan sonra doğal kurumaya bırakın.

 

 

]]>
Saç Bakım Serumu https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-serumu.html Fri, 02 Nov 2018 06:08:01 +0000 Saç bakım serumu; ısıdan, sürekli saçları boyamaktan, hava şartlarından yıpranmış ve hasar görmüş saçlar için direk akla gelen bakım saç bakım serumlarıdır. Saçlar güzellik ve bakımın en önemli etkenleri Saç bakım serumu; ısıdan, sürekli saçları boyamaktan, hava şartlarından yıpranmış ve hasar görmüş saçlar için direk akla gelen bakım saç bakım serumlarıdır. Saçlar güzellik ve bakımın en önemli etkenlerinden biridir. Bakımlı ve saçlar kişi olduğundan bir kat daha güzel göstermektedir. Saç bakımında kullanılan yöntemlerden biride saç bakım serumlarıdır. İçeriğinde bulunan vitaminler yağlar ve mineraller bu yıpranmış saçların bakımını yapmaktadır. Saçları yüzde yüz düzeltmese de yine de yıpranmış saçları onarır ve canlandırır, bu yüzden kullanılması mutlaka önerilmektedir.

Saç bakımı serumu faydaları;
 • Kozmetik mağazalarında satılan saç bakım serumlarının çoğu saça çok hoş koku vermektedir. Bu kokuyu veren madde çiçek kokusudur ve bu yüzden de saça faydaları oldukça fazladır.
 • Banyo sonrasında yada kuru saça uygulayacağınız bu saç bakım serumları saça şekil, hacim, canlılık ve dolgunluk vermektedir.
 • Saç kırıklıklarını önlemektedir ve onarılmasına yardımcı olur.
 • Saçlara yağlı bir görünüm verdiği söylenmektedir aslında içindeki yağlar uçucu yağlardır bu da saç görünümüne parlaklık kazandırır aynı zamanda saç bakım serumu saç diplerine uygulanmaz.
 • Diplere ve uçlara aynı anda uygulanan saç bakım serumları da bulunmaktadır. Bunlarda saç dökülmelerinde oldukça faydalıdır. Kullanan bir çok kişinin saç dökülmesinin durduğu görülmüştür.
 • Saçın daha çabuk şekillenmesini sağlar ve elektriklenmesini önlemektedir.
 • Saç dökülmesini engellemektedir. Aynı zamanda saç çıkmasını da hızlandırır, saç köklerine etki ederek saç çıkmasını sağlamaktadır.
 • Saça maşa, pres, fön uygulanacak ise mutlaka ısı öncesi saç bakım serumları uygulanmalıdır çünkü serum ısı öncesi kullanıldığı zaman saçların zarar görme oranını azalmaktadır.
 • Saç derisinde kabuklanma, kepeklenme ve kaşıntı var ise diplere de uygulanan saç bakım serumu bu şikayetleri azaltmakta hatta yok etmektedir.
 • Hava şartlarından etkilenerek matlaşan, canlılığını yitiren ve kuru gözüken saçların parlak hale gelmesine canlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Temiz ve nemli saç diplerine bir dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapılarak serum yedirilir. Saçlar tekrar durulanmaz.
Hangi tip saç bakım serumu kullanılmalıdır

Saçlar oldukça kötü ve kuru bir görüntüsü var ise kullanacağınız veya alacağınız ürünlere çok dikkat etmeniz gerekir. Bitkisel ve gerçekten iyi markaların saç bakım serumlarını kullanmalısınız. Kimyasal içerikli saç bakım serumları kullanıldığı zaman yumuşaklık hissedilebilir ancak bu serumlar bittiğinde veya kullanılması bırakıldığı zaman da saçlar eskisinden daha kötü bir durumda olabilir, kırılma ve incelme yapabilir. Bu yüzden saç bakım serumu alırken araştırma yapmalı ve saç tipinize uygun saç bakım serumlarını tercih etmelisiniz.
]]>
Sarı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/sari-sac-bakimi.html Fri, 02 Nov 2018 13:05:08 +0000 Sarı saç bakımı, sarı saçlı olmanın elbette artıları vardır. Ancak eskili tarafları ise bulunabilmektedir. Çünkü sarı saçlar her zaman için de düzen veya makyaj isteyebilmektedir. Ek olarak da sarı saçların bakımı da Sarı saç bakımı, sarı saçlı olmanın elbette artıları vardır. Ancak eskili tarafları ise bulunabilmektedir. Çünkü sarı saçlar her zaman için de düzen veya makyaj isteyebilmektedir. Ek olarak da sarı saçların bakımı da çok özen gerektirecek bir durumdur. Saçın sarı renge boyanması sırasında da kimyasal saç rengi açıcıları kullanıldığı için saçlar artık daha kolay kırılabilir yada yıpranabilir. Sarı saç bakımı, bu durumu önlemek için ise saç tellerini nemlendirmek veya sarı olan saç rengine uygun olan bakımın yapılması gerekmektedir.

Neler yapılmalıdır,
 • Saçın kuruyup yıpranmaması içinde nemlendirilmesi gerekebilir. Bu nedenle ise nemlendirici olan özelliğe sahip olabilen bir şampuan kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Saçınızı her şampuanınızın ardından da saç uygun olan bir saç bakım kremi kullanmanız gereklidir.
 • Saçı dinlendirmek için ise oldukça önemlidir. Bunun için de saçınıza saç bakım kürleri uygulayabilirsiniz.
 • Sarı olan saçlar güneşten daha fazla da etkilenebilmektedir. Ancak kolay yıpranmaya da sebep olabilmektedir. Bu durumda da yapmanız gereken güneşli olan günlerde saçlarınızı saç bakım kremleriyle beslemek olabilmektedir.
 • Sarı olan saçları da taramada özen gösterilmesi gerekebilen bir konudur. Saçlar taranmadan önce ise tarak yada fırça nemlendirilir. Saçlar da kuru haldeyken asla taranmamalıdır. Aksi takdirde ise saçlarınız kırılıp dökülebilmektedir. 
 • Sarı olan saçların yıpranmasını ortadan kaldırmak veya saçınızı nemlendirmek için zeytin yağı da uygulayabilmektesiniz. Bu  uygulamada da zeytin yağını saçınıza sürüp bir havlu ile saçınızı sarabilmeniz yada birkaç saat beklemeniz gerekebilmektedir. Ardından da saçlarınızı yıkayabilmektesiniz. 
 • Eğer sarı olan saçların ucunda da kırılmalar varsa saçların uçlarından aldırmak da gerekebilir. Bu şekilde de saçlar uçlardan alınarak kırıklar ortadan da kaldırıldığından saçınız daha da çabuk uzamaktadır yada daha bakımlı görünebilmektedir. 
 • Sarı saç bakımı, ile ilgili olarak sizler için ise bir kaç öneri daha olabilmektedir. Sarı olan renge sahip olan saçlarınızı saç bakım maskeleriyle daha bakımlı veya hoş olan bir görünüme kavuşabilir.
Sarı olan saçlar için saç bakım maskeleri,

Zeytinyağı maskesi: Bir kase içinde yarım çay bardağı kadar zeytinyağı veya balı, bir çay kaşığı kadar da tarçını iyice karıştırmanız gerekmektedir. Bu olan karışımı da saç diplerinize güzel bir şekilde yedirerek sürmeniz gerekmektedir. 20 dakika bekleyin yada sonrasında şampuanla yıkayınız. Haftada iki kere uygulandığı zaman sarı olan saçlarınız daha canlı veya parlak göründüğünü gözlemleyebilirsiniz. 
]]>
Yıpranmış Saçlara Bakım https://www.sacbakimi.gen.tr/yipranmis-saclara-bakim.html Fri, 02 Nov 2018 22:10:45 +0000 Yıpranmış saçlara bakım, özellikle kadınların en çok önem verdikleri ve kendilerini güzel hissettiren şey saçlarının güzel, canlı ve parlak görünmesidir. Bilindiği üzere günümüzde saçlarımız güzel görünsün diye y Yıpranmış saçlara bakım, özellikle kadınların en çok önem verdikleri ve kendilerini güzel hissettiren şey saçlarının güzel, canlı ve parlak görünmesidir. Bilindiği üzere günümüzde saçlarımız güzel görünsün diye yaptığımız bir çok işlem saçlarımızı yıpratmakta ve hatta bazen geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Saçlarımızı boyamak, yüksek ısılı saç düzleştiriciler, saç maşası, saç kurutma makineleri, fazla kimyasal madde içeren şampuan ve saç bakım kremleri gibi saça uyguladığımız bir çok şey saçlarımızın yıpranmasına, canlılığını, parlaklığını kaybetmesine ve saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Ayrıca saçlarımız sadece kullandığımız ürünlerden değil, havanın çok sıcak yada çok soğuk olmasından, yaz aylarında girilen havuzun klorlu suyundan, hava kirliliği, güneş ışınları, yetersiz beslenme gibi faktörlerden de kötü etkilenip yıpranmaktadır. Her şeyden önce saçlarınız için argan yağı, doğal zeytin yağı ve şhea yağı ile bakım maskeleri hazırlayabilir yada doğrudan bu yağları saçlarınıza nemli iken uygulayabilirsiniz. Saçların kaybettiği canlılığını ve parlaklığını kazanması için evde uygulayabileceğiniz bir çok doğal ve oldukça da etkili saç maskeleri bulunmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yıpranan saçlara bakım maskeleri:

Zeytinyağı ve bal maskesi
2 yemek kaşığı hakiki zeytin yağını, 2 yemek kaşığı bal ile iyice karıştırıyor ve macun kıvamına getirip saçlarımıza uyguluyoruz. Uyguladığımız bu doğal ve etkili karışımı yaklaşık yarım saat kadar saçlarımızda bekletiyor ve saçlarımızı yıkıyoruz. Bu uygulama çok yıpranmış saçlara haftada 1 kez uygulanabilir. Bunun dışında 15 gün arayla yada ayda 1 uygulamanız yeterli olacaktır. 

Zeytinyağı ve yumurta maskesi
4 yemek kaşığı hakiki zeytinyağını, 2 yumurta ile iyice karıştırarak koyu bir kıvam elde ediyoruz. Yaptığımız karışımı tüm saçımıza masaj yaparak yediriyor ve ardından saçımızı bone ile kapatıyoruz. Yaklaşık yarım saat yada kırk dakika kadar saçımızda bekletiyor ve yıkıyoruz. 

Avokado maskesi
Saçların kaybettiği nemi geri kazandıran, kuruluğunu gideren, hacim ve parlaklık kazandıran etkili maskelerden biride avokado maskesidir. Maskeyi hazırlamak için 1 adet avokado ve 1 adet muzu  iyice eziyoruz ve içerisine 1 yumurta ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek macun kıvamına getiriyoruz. Hazırladığımız karışımı saçlarımıza iyice yedirerek sürüyor ve 15 -20 dakika kadar bekletip yıkıyoruz.

Zencefil maskesi
Bu maske yıpranan saçlar ve özellikle kepek sorunu olan saçlar için uygun bir maskedir. Saçları besleyip koruyan bu maskeyi hazırlamak ve uygulamak oldukça kolay. 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil ve yarım çay bardağından biraz fazla susam yağını iyice karıştırıyor ve saça ve saç derisine masaj yaparak uyguluyoruz. 10-15 dakika kadar bekletiyor ve ardından saçlarımızı yıkıyoruz. 


]]>
Düz Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/duz-sac-bakimi.html Sat, 03 Nov 2018 17:01:28 +0000 Düz saç bakımı, bayanlar tarafından oldukça kullanılan ve beğenilen saç tipidir. Saçlar gerek çevresel sorunlardan gerekse yapısından ötürü saçlar oldukça yıpranır ve saç kırıklıkları ile dökülür. Bu durum
Düz saç bakımı, bayanlar tarafından oldukça kullanılan ve beğenilen saç tipidir. Saçlar gerek çevresel sorunlardan gerekse yapısından ötürü saçlar oldukça yıpranır ve saç kırıklıkları ile dökülür. Bu durum genellikle saçlarına oldukça bakım gösteren kadınları daha çok üzer ve kişiyi kaygılandırır. Fakat düz saçların bakımı diğer saç türlerine nazaran daha kolay ve etkin yöntemleri vardır. Bu etkin yöntemin yanı sıra düz saç bakımı dikkat ve önem de istemektedir. Düz saçlara sahip kişilerin uygulayacağı düz saç bakımının bazı püf noktaları vardır. Onları özenli bir şekilde uygularsanız istediğiniz görünüme sahip olma şansını yakalayabilirsiniz.

Düz Saç Bakımı Yöntemleri
 • Titiz ve Doğal Olmak: Düz saç bakımının altın kuralı saçların genel bakımlarının titiz yapılması ve olabildiğince doğal kalınmalıdır. Sık sık boyanan saçlar ok zayıflar ve yapıları da çok narin bir yapıda olur. Buda saçların haddinden fazla boyaya maruz kaldığı anlamına gelmektedir.  Bazı durumlarda saçların boyanması gerekebilir fakat o saçın üstünden belirli bir zaman geçmediğinde yapılan boya saçların yanmasını sağlar. Buda saçları biçimsiz bir yapıya sürükler. Böyle durumlarda düz saç bakımları daha ciddiye alınmalıdır. Eski güçlerini kazanmaları için gerek bitkisel ürünler gerekse saç bakım ürünleriyle saçlara bakım desteği verilmedir.
 • Saç Temizliği: Saçların düz olması nedeniyle neredeyse her gün yağlanabilir. Saçların temiz kalması için ve yağlardan arınması için haftada en az üç kere yıkanmalıdır. Kullanılan şampuanların doğal özlü olmaları önerilir. Çünkü diğer şampuanların yapısında bulunan kimyasallar saçların kuruluğunun artmasına sebebiyet vermektedir. Saçlarda oluşan bu kuruluğu önlemek için, bir kahve fincanı karbonat ile bir su bardağı saf suyu karıştırıp, durulama suyu olarak kullanılmalıdır. Düz ve yağlı saçlı kimseler ise saç temizliğini şampuan ile birlikte bir çay bardağı sirke ve bir su bardağı saf suyu karıştırarak haftada iki defa saçlara uygulamalıdır. Ancak sirkeli karışımın saç derisine temas etmesinden kaçınılmalıdır.
 • Sağlıklı ve Uzun Saç : Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için öncelikle saçları sağlıklı hale getirmek gerekir. 2 ayda bir saç kırıklıklarını aldırmak saçların koparak dökülmesini önler hem de saçların sağlıklı uzamasında etkilidir. Saç bakım maskeleri ve kremleri ile saçların haftada en az bir kere nemlendirilmesi gerekmektedir. Böylece saçlar esnek yapıya ve kolayca kopmayan bir görüntü alacak, kırıklarından arındırılmış düz saçlar daha canlı görünerek, daha hızlı uzayacaktır.
 • Saçlarınızı Dikkatli Kurutun: Duştan çıktığınızda saçlarınızı havluyla kurulayınız ama katiyen ovalamayınız. Yani havluyu saçlarınıza mısır türbanı gibi dolamayınız. Bu yanlış bir yöntemdir. Doğru yöntemi ise, havluyu hafifçe saçlarınızın üzerine yerleştirmektir ve avuç içleriniz ile saçlardaki fazla suyu almaktır. Sonuç olarak düz saçlarınız hafif, yumuşak ve taranmaya hazır hale gelecektir.
 • Yanlış Alet Kullanımları: Düz saç bakımı için belki de en büyük düşmanı yanlış kullanılan saç kurutma aletedir. Bu sebeple gelişmiş bir kurutma tekniği, düz  saçlarınızın daha güzel ve daha sağlıklı olmasında yardımcıdır. Saçlarınız eğer yıpranmış bir hal almışsa, saçlarınızı kesinlikle düzleştirmeden önce kurutmanız gerekmektedir. Saçlarınız sağlıklı ise sadece %70 ini kurutma makinesi ile kurutunuz. Daha sonra kendini doğal kuruması için bırakınız. Saçları kuruturken, makinenin ağzını saç teli yönünden tutarak ve saçınızın altından başlayarak kurutunuz. Böylelikle saçlarınızı düzleştirmeye gerek kalmadan dümdüz olacaktır.
]]>
Otacı Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.gen.tr/otaci-sac-bakim-yagi.html Sat, 03 Nov 2018 23:17:50 +0000 Otacı Saç Bakım Yağı, özellikle de saç bakımına düşkün olan bayanlar için kullanışlı ve etkili bir üründür. Bayanlar erkeklere göre saçıyla gün içinde daha çok ilgilenir. Modamın değişmesi ve kişinin dış görün Otacı Saç Bakım Yağı, özellikle de saç bakımına düşkün olan bayanlar için kullanışlı ve etkili bir üründür. Bayanlar erkeklere göre saçıyla gün içinde daha çok ilgilenir. Modamın değişmesi ve kişinin dış görünüşünden bunalıp değişiklik yapmak istediği ilk nokta saçları olur. Kuaförde veya evde saça uygulanan maşayla kıvırcık yapma işlemi, düzleştirici veya ütüyle saçı düzeltme, fön çekme gibi işlemler saçı aşırı derecede yıpratmaktadır. Kuruyken taranan saç kırılmaya çok elverişlidir. Kırık saçların uzaması yavaş ve sağlıksız olur. saçlarına kıyamayan bayanlar için otacı saç bakım yağı saçınızı bebeksi bir yumuşaklığa kavuşturacak ve ipeksi bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Sizinde şampuan reklamlarındaki dolgun ve gösterişli saçları olan bayanlardan ne eksiğiniz var. Tabiki hiçbir eksiğiniz yok. Fakat bunun için düzenli ve saç tipinize uyguna bakım uygulamak bitkisel ev kaliteli bakım ürünleri almak şampuan tercihinizi doğru yapmak saçlarınızı alımlı ve sağlıklı gösterecektir. Otacı saç bakım yağı bütün isteklerinizi karşılamak üzere belirli sağlık testlerinden geçerek piyasaya sunulmuştur.

Otacı Saç Bakım Yağı Hangi Saç Tiplerine Göredir
Otacı saç bakım yağının diğer yağlardan farkı her saç tipine uygun olmasıdır. Saçınız yağlıysa veya kuruysa korkmadan kullanabilirsiniz. Bu durum nasıl oluyor diye düşünüyorsanız da diğer basit saç bakım yağlarına göre otacı saç bakım yağının içeriğindeki özel formül yağlı ve kuru saçlara aynı anda hitap edebiliyor. Otacı saç bakım yağı saçınızın yağ dengesinin bozmadan saç diplerinizi ve kafa derinizi besleyerek saçları kuvvetlendirip derinlemesine temizler. Otacı saç bakım yağı bu sayede saç dökülmelerini önler ve saça canlılık kazandırır. Eğer saçlarınız yaş itibariyle veya genetik olarak dökülmeye saç dipleriniz açılmaya başladıysa mutlaka otacı saç bakım yağını deneyin. Kısa sürede farkı göreceksiniz.

Otacı Saç Bakım Yağının İçeriği
Otacı saç bakım yağı içeriğindeki vitamin, mineral ve doğal maddelerle saç diplerinizi kurutmaz. Kepek oluşturmaz. Bileşimindeki çörek otu ,zeytin, hint, buğday tohumu, defne yaprağı, heliantus, ardıç, biberiye, mersin, ada çayı, nane yağları ve E vitamini vardır. Zengin bir içeriğe sahip olan otacı saç bakım yağı yıpranan ve kırılan saçları derinlemesine besler, beslerken güçlendirir ve nemlendirir. Bu sayede saçlarınız canlı ve mükemmel görünür. Otacı saç bakım yağıyla kırık, kuru ve tülermiş görünümlü saçlara elveda deme vakti. 

Otacı Saç Bakım Yağına Güvenilmeli Midir
Otacı saç bakım yağı dermatolojik olarak laboratuvarlarda test edilmiştir. Bu testler yapılırken hiçbir hayvana zara verilmemiş ve testler hayvanlar üzerinde yapılmamıştır. 
]]>
Redist Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.gen.tr/redist-sac-bakim-yagi.html Sun, 04 Nov 2018 21:02:05 +0000 Redist Saç Bakım Yağı, günlük hayatta çevresel faktörler veya saça uygulanan kimyasal işlemler sonucu zarar gören ve yıpranan saçların bakımı için mucizevi bir yağdır. Bazen yenilenen modayla bazende bıkmışlık durumlar Redist Saç Bakım Yağı, günlük hayatta çevresel faktörler veya saça uygulanan kimyasal işlemler sonucu zarar gören ve yıpranan saçların bakımı için mucizevi bir yağdır. Bazen yenilenen modayla bazende bıkmışlık durumlarında kişinin kendinde yaptığı ilk değişiklik saçlardır. Özellikle de bayanların evde veya kuaförde saçlarına uyguladığı işlemler saçın yıpranmasına, incelerek kopmasına ve saç dökülmelerine sebep olur. Genetik olarak az ve seyrek saç yapısına sahipseniz redist saç bakım yağı tam size göre. Gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkündür. Çünkü yağ içeriğindeki bitkisel özler sayesinde saçınıza zarar vermeden besler ve tamamen doğal bir üründür. Eğer sizde şampuan reklamlarındaki gibi dolgun ve hacimli saçlarınız olsun istiyorsanız, kuru, güçsüz ve mat saçlardan sıkıldıysanız hemen redist saç bakım yağı alarak canlanmaya hazır olun. 

Redist Saç Bakım Yağı Özellikleri

Redist saç bakım yağının içeriğinde 40 farklı çeşit bitkisel ürün bulunmaktadır. Bu sayede saç esneklik kazanırken mat görünümden kurtulur. Redist saç bakım yağı saç köklerini ve kafa derisini besleyerek saçlarınızın güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda beslenen ve hava alan kafa derisindeki kepek oluşumunu yok eder. Saçlarınızın sert olmasından şikayetçiyseniz redist bakım yağı saçlarınıza ipeksi yumuşaklık kazandırarak nemlendirir ve hacimlendirir. Zayıf ve kırılgan saçları 3 kata kadar kuvvetlendirir. Redist saç bakım yağı  içeriğindeki botanik yağlarla saçı ağırlaştırmadan besler. Saçta kayganlık hissi bırakmaz. Fön çekme sırasında kolay şekil almasını sağlar. Boya, balyaj, perma gibi işlemlerden sonra saça uygulandığında saçı besler. Redist saç bakım yağı buharlaşma teknolojisinden yararlanılarak hazırlandığı için yağ tüm saç yüzeyi tarafından hızla emilir.

Redist Saç Bakım Yağı Nasıl Kullanılır

Redist saç bakım yağı temiz ve nemli saça saç uçlarına ve diplerine masaj yaparak güzelce yedirilir. !0-30 dakika arası saçta bekleyen redist saç bakım yağı şampuanla durulanır.

Redist Saç Bakım Yağı İçeriğinde Bulunan Bitkisel Yağlar

Nar çiçeği yağı, lavanta yağı, kayısı çekirdeği yağı, kantaron yağı, ısırgan otu yağı, havuç tohumu yağı, fındık yağı, ceviz yağı, çam terebentin yağı, tatlı badem yağı, nane yağı, aleo vera yağı, aspir yağı, haşhaş yağı, argan yağı, papatya yağı, sarımsak yağı, melisa yağı, biberlik yağı, üzerlik yağı, avakado yağı, nane yağı, susam yağı, biberiye yağı, jojoba yağı, keten tohumu yağı, hint yağı, ceviz yağı, çörekotu yağı redist saç bakım yağı içeriğinde bulunur.
]]>
Keratin Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/keratin-sac-bakimi.html Mon, 05 Nov 2018 08:01:34 +0000 Keratin Saç Bakımı, Keratin, saçlarda, dişlerde, tırnaklarda bulunan ve saçlarımızın esnekliğini koruyan bir proteindir. Keratin, saçlarda dış etkenlerden dolayı azalma göstermektedir, keratin azalmasının başlıca nedenleri Keratin Saç Bakımı, Keratin, saçlarda, dişlerde, tırnaklarda bulunan ve saçlarımızın esnekliğini koruyan bir proteindir. Keratin, saçlarda dış etkenlerden dolayı azalma göstermektedir, keratin azalmasının başlıca nedenleri saç boyama, havuz suyu, saçların devamlı ve kısa aralıklarla kimyasal işlem görmesi olarak belirtilebilir. Özellikle çok yüksek ısıya maruz kalan saçlarda çok fazla keratin kaybı meydana gelmektedir. Keratin azalması saçlarda bir takım sorunlara sebep ve saçlarda incelme ve sertleşmeye meydana gelir. Saçlardaki keratini desteklemek amacı ile keratin bakımları yapılmaktadır.

Keratin Saç bakımı Nasıl Yapılır

Saç tellerinde bulunan pulların açılması için önce özel bir şampuan ile yıkanıp bir süre bekletildikten sonra saçlar durulanıyor. Şampuandan tamamen arınan saçlar, saç tellerindeki pulların açılan yerlerindeki boşlukları doldurmak amacı ile boş yerlere keratin uygulanıyor. Bu işlem saçları tutam tutam ayırma yolu ile gerçekleşiyor. Bu uygulama sonrası herhangi bir ısı verici makinaya girmeye gerek kalmadan yaklaşık 15-20 dk kadar bir süre bekletiliyor. Bekleme süresi bittikten sonra saçlar tekrar yıkamaya alınıp, kurutma işlemi yapılıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken en hassas konu ise keratin işlemi görmüş saça hemen çok yüksek ısı verilip, bunu sağlayan saç şekillendiricilerden uzak kalmak gerekiyor çünkü daha yeni olan keratin molekülleri büyük zarar görüyor ve sonuç olarak yapılan keratin desteği bir fayda sağlamıyor. 

Keratin saç bakımı sonrası saçlar, pürüzsüz ve ışığı kırmadan yansıttığı için parlak duruyor. Ancak önemle belirtilmiştir ki her keratin bakımı her saça uygulanmamalıdır. Daha önce kimyasal işleme maruz kalmamış, ince telli bir saça keratin bakımı ağırlaşma yapmaktadır. Genellikle bu bakımın zarar görmüş saçlara uygulanması daha doğru bir işlem olacaktır. Keratin bakımı sonuçları açısından ele aldığında genel olarak ipek gibi yumuşacık saçlara sahip olunacak kanısı vardır, ancak bu bakım saç yumuşamasından çok saçlara sağlıklı bir görünüm vermektedir. Keratinin asıl amacı kimyasal işlem görerek incelmiş ve esnemiş saçlara tıpkı dişler ve tırnaklarda yaptığı etki gibi sertleştirerek yarar sağlamaktadır. Çünkü esnemiş ve incelmiş saç kopar yada bir birine dolanır.

Keratin Saç Bakımı Tekrarlama Süresi; saçlar çok yıpranmış ve özellikle saç uçları çok zarar görmüş ise 5-6 yıkamada bir, saçlarda düzelme görülmeye başlandığında ise ayda 1-2 defa bu bakım işlemini yaptırmak yeterli olacaktır. Keratin saç bakımı özellikle saç kesilmelerinden kurtaran önemli bir bakım yöntemi olmuştur. Saçlarını kısaltmak istemeyen kişiler bu bakım işlemine başvurmaktadır. 

Keratin Bakımı Nerede uygulanır; Bulunduğunuz bölgeye göre hemen hemen bütün kuaför salonlarında uygulanmaktadır ancak yinede güvenilir, kullandığı malzemenin kalitesinden emin olunan salonlarda yaptırmanız tavsiye edilir. Bu bakım evde uygulanması zor bir işlem olmakla beraber, eğer evde uygulanacaksa bakım işlemini bilen birinin yanınızda olması gerekir. Maliyet olarak 50-100 lira arası değişen çok pahalı olmayan bir işlemdir.

]]>
Saç Bakım Ürünleri https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-urunleri.html Mon, 05 Nov 2018 09:57:47 +0000 Saç bakım ürünleri, günümüzde bir çok kişinin saçlarıyla ilgili çok problem yaşadığı bilinmektedir. Bayanların saçları erkeklerin saçlarına göre daha uzun olduğu için bayanlar saçlarına daha fazla bakım yapmaktadırl Saç bakım ürünleri, günümüzde bir çok kişinin saçlarıyla ilgili çok problem yaşadığı bilinmektedir. Bayanların saçları erkeklerin saçlarına göre daha uzun olduğu için bayanlar saçlarına daha fazla bakım yapmaktadırlar. Saç bakım ürünleri bayanların yoğunlukta kullandıkları ürünler arasındadır. Saç bakım ürünlerini kullanırken mutlaka saçlarınıza fayda sağlayıp sağlamadığını bilmelisiniz. Doğru ürün kullanılmadığı taktirde saçlarınız olumsuz etkilenip dökülebilir. Sağlıklı saçlara her kez sahip olmak ister, sağlıklı saçlara sahip olmanın bir çok yolları vardır. Piyasalarda bulunan onca çok saç bakım ürünleri alırken çok dikkat edilmelidir. Katkı maddesi bulunan saç bakım ürünleri saç bakımı yapmak isterken kendi saçlarınızdan olmayın. Doğal ve organik olan saç bakım ürünleri kullanılmalıdır. Sağlıklı saç görünümüne sahip olmak isteyenler doğru tercih yapmalıdır. Saçlarınızın sağlıklı olduğunu anlamanız çok zor değildir.

Sağlıklı olan bir saç hacimli, kalın telli, ve parlak bir görünüm sağlar. Günümüzde bayanların stres yada kendini değiştirme adına saçlarıyla çok uğraşarak saçların yıpranmasına neden olurlar. Çok sık boya değiştirmek saçlarınız için doğru bir yöntem değildir. Bakımlı olan çok bayan tabii ki saç bakımını yaptırmalıdır. Saçlarında insanlar gibi hava almaya,ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Çalışan bayanlarda sürekli saçları toplama ihtiyacı duyarlar. Bu sürekli yapılan bir durumda saçlar zamanla yıpranmaya başlar. Saç bakım ürünleri kullanılması durumunda bu sıkıntılı olaydan saçlarınızı kurtarmanız mümkündür. Sağlıklı saçlara sahip olmak çok zor değildir.

Saç bakım ürünleri nelerdir:
 • Saç bakım kremleri
 • Saç bakım maskeleri
 • Saç bakım spreyleri
 • Saç jöleleri
 • Saç boyaları
 • Saç bakım şampuanları
 • Saç bakım yağları
Saç bakım ürünleri nasıl kullanılmalıdır: saç için uygun olan bakım ürünler tercih edilmelidir. Bunlar arasında saç ince telli veya uzun telli olması yağlı, olması kuru, olması gibi bir çok kişi saçlarını tanıyarak saç bakım ürünlerini almalıdır. Saç bakım ürünleri saçlar temizken uygulanır. Saçlar bir çok nedenle çabuk zarar görür, bunların başında gelen hava kirliliği, stres, durumundan saçlar çabuk sağlığını kaybeder. Saç bakımı kişilerin bir çoğu evde kendi yaparak hazırlayabilirler. Yapılan bu bakım ürünleri en az haftada 3 gün uygulanmalıdır. Saçlarınıza masaj yaparak uygulanan bu işlemde saçların ne kadar hacimli ve dolgun görüntüye sahip olduğunu ortaya koyar. Böylelikle sağlıklı saçlara kavuşursunuz. Kuaförlerde yapılan saç bakım ürünleri evde en uygun yolla yapılabilir.
]]>
Saç Bakım Spreyi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-spreyi.html Mon, 05 Nov 2018 23:57:50 +0000 Saç Bakım Spreyi, günlük hayatınızın yoğun temposunda zarar gören saçlarınıza bakım yapmanız için üretilen bir spreydir. Saç bakım spreyi saçlarınız sert ve kuruysa, elektriklenmiş ve yıpranmalara maruz kalmışsa saç Saç Bakım Spreyi, günlük hayatınızın yoğun temposunda zarar gören saçlarınıza bakım yapmanız için üretilen bir spreydir. Saç bakım spreyi saçlarınız sert ve kuruysa, elektriklenmiş ve yıpranmalara maruz kalmışsa saç bakımınızı kusursuz şekilde yaparak kendinize olan güveninizi tekrar yerine getirecektir. Bayan erkek fark etmeksizin saç bakımına özen gösteren herkes saç bakım spreyini kullanabilir. Saç bakım spreylerini bayanların daha çok tercih etme sebebi saçlarının kuaförde ve evde kullanılan malzemelerle kimyasal maddelere maruz kalması ve aşırı sıcaklığın etkisiyle çabucak kırılmasından kaynaklanır. Saçlarınız kuru kıvırcık ev kabarıksa bu duruma dur diyecek olan saç spreyleri düzenli kullanım sonucunda içeriğindeki hafif nemlendiriciler sayesinde saçta yağlılık hissi bırakmayarak besler ve nemlendirir. Saç bakım spreyleri saça uygulandığında canlılık ve parlaklık vererek kolay taranmasını rahatça şekil almasını sağlıyor.

Saç Bakım Spreyi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Saç bakım spreylerini almadan önce mutlaka alacağınız marka hakkında ön araştırma yapmalısınız. Alacağınız saç bakım spreyi her şeyden önce saç tipinize ve herhangi bir deri hastalığınız veya alerjiniz varsa bu durum dikkate alınarak seçilmelidir. Bayanların gösterişli durmasını istediği ilk yer saçıdır. Saç bakım spreyi bir saç insanı ne kadar değiştirebilir diye düşünüyorsanız kendinizde tahmin edemeyeceğiniz kadar farklılık hissedeceksiniz. Saç bakım spreyini mutlaka bilinen kozmetik mağazalarından almalısınız. Dışarıdan veya pazarlardan seyyar şekilde satılan saç bakım spreyleri ve diğer saç bakım ürünleri orijinal olmayabilir. Dermatolojik olarak test edilmeyen sağlığa zararı olabilecek hiçbir ürünü kullanmayın. Ucuz ve basit bir saç bakım spreyi kafa derinizi tahriş ederek deri hastalıklarına yol açabilir. Saç bakım spreyi alırken saçınızı ağırlaştırmadan besleyebilecek  içeriğinde bitkisel yağlar barından ürünleri seçmekte fayda var. 

Saç bakım spreylerinde argan yağı varsa tereddütsüz olarak satın alabilirsiniz. Argan yağının mucizevi etkisi zeytin yağına oranla 2 kata kadar E vitamini içermesinden kaynaklanmaktadır. Argan yağı aynı zamanda antioksidan görevi görerek saç diplerinde ve deride oluşabilecek mikro organizmaları yok eder ve saça hafiflik hissi verir. Saç bakım spreylerinin bir diğer olmazsa olmazı babassu yağıdır. Palmiye çekirdeklerinden elde edilen bu yağ tamamen doğaldır ve saç derisini derinlemesine nemlendirir. Saçlarınızı ipeksi bir yumuşaklığa kavuşturur. Saç bakım spreyi sayesinde nemlenen saç hem hacimli gözükecek hemde saçınızda oluşan elektriklenmeleri önleyerek en aza indirecek. Piyasada saç sorunlarına göre satılan saç bakım spreyleri çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Onarıcı saç bakım spreyi ,parlaklık kazandıran saç bakım spreyi, nemlendirici saç bakım spreyi ve renk koruyucu spreydir.
]]>
Hamilelikte Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/hamilelikte-sac-bakimi.html Tue, 06 Nov 2018 04:25:41 +0000 Hamilelikte saç bakımı, bedeninize gösterdiğiniz ilgi, sağlıklı bir anne olmanızla birlikte vücudunuzun eski haline daha çabuk dönmesini sağlayacaktır. Bu dönemde vücut temizliğinize ve bakımınıza dikkat ederek bu iyi Hamilelikte saç bakımı, bedeninize gösterdiğiniz ilgi, sağlıklı bir anne olmanızla birlikte vücudunuzun eski haline daha çabuk dönmesini sağlayacaktır. Bu dönemde vücut temizliğinize ve bakımınıza dikkat ederek bu iyileşme süreci daha da hızlandırılabilir. Bunun yanı sıra kozmetik ürünlerini kullanırken, bebeğinizin fiziksel ya da zihinsel gelişimine engel olmamak için çok hassas davranmanız gereklidir. Hamilelikte saç bakımı, saç boyası kullanımının güvenilirliği yönündeki endişe günümüzde henüz net olarak belirlenememiştir. Plasentanın anne kanındaki birçok maddenin fetüse geçişine yardımcı olan geçirgen bir organ olduğu için gebelikte kullanılan saç boyalarının fetüse ne oranla geçtiği ve yol açabileceği etkiler birçok hayvan ve insan üzerinde deneyler ile araştırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda saç boyalarının olası teratojen, mutajen ve karsinojen gibi durumlar olup olmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Saç boyalarının gen mutasyonlarına yol açma riskini belirleyebilmek sebebiyle dominant lethal mutajenite çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, kullanılan saç boyasının tipi ne olursa olsun,  mutajenik ve karsinojenik gibi kimyasal maddeler içermektedir. Hamilelikte saç bakımı, saç boyaları, saçlara hoş bir görünüm kazandırıyor olsalar da fetüse transplasental yolla geçerek olası teratojenik etkiler ile çocukluk çağına kadar uzanabilecek karsinojenik etkiler oluşturabilmektedir. Bu nedenle, olası teratojenik ve karsinojenik etkileri tam olarak aydınlatılıncaya kadar, hamile kadınlara saç boyası kullanımının pek güvenli olmadığı söylenmektedir.       

Hamilelikte saç bakımı, kadınların saçlarında bu dönemlerde farklılıklar gözlenir. Çoğu anne adayının saçları tüketilen gıdalar ile veya hormonal değişiklikler ile yumuşak ve canlı hale dönüşebilir. Hamilelikte saç bakımı için özellikle sıvı tüketimini arttırmak yani kalsiyum açısında zengin olan yoğurt peynir gibi süt ürünlerinin kullanılması gereklidir. Anne adayı iyi beslenmez ise hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülür bu da saç dökülmesine sebep olur. Hamilelik ilerledikçe saçların kırılganlığı da artar. Böyle bir durumda saçlarınızı kısa kullanarak daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız bazı şampuanlar veya yapılan bazı masajlar ile de saçlarınız dolgun görünümüne kavuşabilmektedir. Ayrıca hamileliğiniz sona erdiği zaman saçlarınız eski görünümüne dönecektir.

Hamilelikte saç bakımı için öneriler;                                                                

 • Hamilelik dönemlerinde saçlarınız parlaklığını ve canlılığını yitirebilmektedir. Şekil vermenizin her zamankinden daha zor olduğunu göreceksiniz. Saçlarınızı sık sık yıkarsanız eğer bu duruma iyi gelecektir.
 • Saç boyalarındaki kimyasal maddeler üzerine yapılan birçok araştırmalar sonucunda boyanın bebeğinize zarar verecek etkileri olmadığı tespit edilmiştir. Fakat siz yine de doğum sonrasına kadar saçlarınızı boyatmayınız.
 • Değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız eğer gebeliğin ilk üç ayından sonra mutlaka bitkisel saç boyaları kullanarak boyama işlemi yapabilirsiniz.
 • Saç düzeltici jöleler gibi kimyasal içerikli bakım malzemeleri tavsiye edilmez.
 • Perma yaptırılırken kullanılan kimyasal maddeler, saç derisinden emilerek kana karışabilmektedir. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında daha doğru olacaktır.

]]>
Zeytinyağı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/zeytinyagi-sac-bakimi.html Tue, 06 Nov 2018 09:24:34 +0000 Zeytin Yağı Saç Bakımı, zeytin yağı saç bakımında olduğu gibi neredeyse her derde devadır. Yumuşak ve bakımlı saçlara sahip olmak herkesin hakkıdır. Fakat herkes bu kadar şanslı olmayabilir. Kimi insanın saçı sert ve kab Zeytin Yağı Saç Bakımı, zeytin yağı saç bakımında olduğu gibi neredeyse her derde devadır. Yumuşak ve bakımlı saçlara sahip olmak herkesin hakkıdır. Fakat herkes bu kadar şanslı olmayabilir. Kimi insanın saçı sert ve kabarık, kiminin az ve kuru kiminin de çok kırılgan yapıya sahiptir. Bu durumların genetik faktörlerle ilgisi olmasının yanında saçın gördüğü kimyasal ve yüksek sıcaklıktaki işlemlerde saçın yapısını bozar. Günlük hayatın hareketliliğinde saçlarınız tozdan, rüzgardan hava koşullarından da etkilenebilir. Bu yüzden düzenli olarak saç bakımınızı yapmalısınız. Zeytin yağı saç bakımı tüm sorunlarını yok edecek güce sahip. Zeytin yağı saç bakımı konusunda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Fakat saç bakımı yapmak sadece tek bir şeyle sınırlı değildir. Bunun yanında saç bakımınızı saç tipinize uygun şampuanlarla, saç maskeleriyle desteklemeli, boya röfle gibi işlemlerden kaçınmalısınız. 

Zeytin Yağı Saç Bakımı Nasıl Uygulanır

Zeytin yağı saç bakımı iki farklı şekilde yapılabilir. Zeytin yağı ılık veya soğuk şekilde saça uygulanabilir. Ilık uygulanan zeytin yağının soğuk olan zeytin yağına göre kafa derisini daha iyi yumuşattığı söylenmektedir. Siz tercihinize göre istediğiniz şekilde zeytin yağı saç bakımınız tamamlayabilirsiniz. Zeytin yağı saç bakımını ılık olarak gerçekleştirmek istiyorsanız saçınızın azlık çokluk miktarına göre yarım su bardağı kadar saf zeytin yağını bir tavada ısınacak kadar yani maksimum bir dakika kadar tutabilirsiniz. Isınan zeytin yağı bir kaseye alınarak parmak uçlarıyla saçtaki sorunlu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır. Zeytin yağı saç bakımı yapmak işte bu kadar kolay ve ekonomik. Saçlarınız kuru yapıya sahipse saç bakımınızı yaparken zeytin yağını kafa derisiyle temas ettirebilirsiniz. Bu derinizin yumuşamasını ve kurumasını önleyecektir. Zeytin yağı saç bakımında saç yapınız yağlı ise kafa derisine temas etmeden derinin 1-2 santim altından başlayarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Zeytin yağı saç bakımı masajını yaklaşık 15 dakika yapın. İşlem tamamladıktan sonra saçınızı bir bone yardımıyla sararak yarım saat bekletin. Zeytin yağı saç bakımınız tamamen bittiğinde ise saçlarını şampuanlayıp ve bol su ile durulamanız yeterli olacaktır. Zeytin yağı saç bakımı tamamen doğal bir yöntem olduğu için sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Zeytin yağı saç bakımınızı saç tipiniz çok yıpranmış ve kuruysa haftada 2 kez yapabilirsiniz. Zeytin yağı saç bakımı normal saçlar için haftada 1 kez tavsiye edilir. 
]]>
Sirke İle Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/sirke-ile-sac-bakimi.html Wed, 07 Nov 2018 00:36:21 +0000 Sirke ile saç bakımı, Her kadının hayalidir sağlıklı ışıl ışıl parlayan yumuşak saçlar. Kimisi bu konu da doğuştan şanslı iken bazı kadınlar o kadar şanslı değil. Kimisi aylık saç bakımını yaptırma şansına sah Sirke ile saç bakımı, Her kadının hayalidir sağlıklı ışıl ışıl parlayan yumuşak saçlar. Kimisi bu konu da doğuştan şanslı iken bazı kadınlar o kadar şanslı değil. Kimisi aylık saç bakımını yaptırma şansına sahipken kimisi de maddi imkanlar yüzünden düzenli bakım yaptıramamakta. Ama hiç kendinizi üzmeyin çünkü doğanın bize sunduğu mucizevi ürünler var saç bakımında kullanabileceğiniz. Bunların başında sirkede yer almakta. Sirkenin değişik kullanım alanları olduğunu duymuşsunuzdur. Ama saçtaki etkisi tartışılmaz. 

Neden sirke ile saç bakımı

Sirkenin en büyük faydası saçı ve saç derisini temizler ve saç köklerinin daha fazla oksijen almasını sağlar. Bunun yanı sıra sirke saç köklerini güçlendirir. Yalnız bilindiği üzere sirke asit barındıran bir ürün olduğundan saçta kullanacağınız sirkenin asit oranı %4-9 arasında olmalıdır. 
Gün içinde saçınızda yağlar kirler birikir. Sirkeli suyla hazırlayacağınız karışımı saçınıza uyguladığınız da bütün bu yağlardan kirlerden saçlarınız arınacaktır. Ayrıca saçlarınız eskisine göre daha az kırılacak ve daha sağlıklı uzayacaktır. 

Sirke ile saç bakımı nasıl yapılır

Sirkenin saçta en yaygın kullanım şekli en son durulama suyunda kullanmaktır. Yarım bardak sirkeyi 4 bardak suyla karıştırıp bu karışım ile saçınızı durulayın. Bu karışım kötü kokuyor, saçlarımın böyle kötü kokmasını istemiyorum diyorsanız hazırladığınız karışımın içine birkaç damla lavanta ekleyin. Ayrıca lavanta koymasanız bile sirke kokusu 1-2 saat içinde saçlarınızdan uçacaktır. Şayet hala kokunun geldiğini düşünüyorsanız 2-3 saat sonra saf su ile tekrar durulayın. Hem saçlarınız olumlu yanıt vermeye başladığında bütün bu kokulara değdiğini göreceksiniz.  

Sirkenin Saç Derisine Etkisi ve Kepeğe Faydası

Saçın yapısıyla uyumlu ph seviyesinde olan sirke saçın doğal yollarla sağlığına kavuşmasını sağlar. Saç bakımı için genellikle elma sirkesi tercih edilir. Elma sirkesi saçların yumuşamasını ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca saç köklerini güçlendirerek saçların daha az dökülmesini ve daha canlı olmasını sağlar. Sirkenin faydaları bununla da sınırlı değil. Saç derisi ve kepeğe karşı da bir sürü faydası var. Saç derinizde kaşıntı varsa eğer sirke sizin için ideal bir çözüm. Bunun için 2 bardak suyun içine yarım bardak sirke ekleyerek saç diplerine masaj yapmalısınız. Ayrıca bu karışım saç dökülmelerine de iyi gelir. Sirkenin içinde ki asit saç derisindeki kepeği temizler. 2 bardak suya yine yarım bardak sirke karıştırdıktan sonra saç diplerine masaj yapıp 20 dakika bekleyip ardından saçlarınızı durulayın.  

Sirkenin saça yan etkisi varmı

Sirkenin içinde bulunan asit hassas ciltlerde kızarıklık ve tahrişe neden olur. Deriye direkt sirke uygularsanız deride yanmaya ve kaşıntıya neden olacağı için sirkeyi suyla seyrelterek kullanmalıyız. Bunun yanı sıra markette ki sirkeler gıda koruyucu içereceği için mümkün olduğunca organik sirke tercih edilmelidir. Sonuç olarak sirkenin saç bakımındaki önemi tartışılmaz. Sizde evde uygulayacağınız bu yöntemlerle doğal ve sağlıklı görünen saçlara sahip olabilirsiniz. Bütün bu çektiğiniz zahmetin sonunda pırıl pırıl yumuşacık saçlara sahip olduğunuzda her şeye rağmen değdiğini göreceksiniz.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sac-bakimi.html Wed, 07 Nov 2018 08:26:05 +0000 İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı, Günümüzde bayan olsun erkek olsun parlak, gür ve bakımlı saçlara sahip olmak kişiye özgüven verir ve kişilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Saçların parlak olması kadar gür ol İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı, Günümüzde bayan olsun erkek olsun parlak, gür ve bakımlı saçlara sahip olmak kişiye özgüven verir ve kişilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Saçların parlak olması kadar gür olması da çok önemlidir. Saçlara yapılan kimyasal işlemler, sürekli fön çekilmesi, boya, çeşitli saç açıcılar sacın zamanla saçın yıpranmasına ve cansız olmasına neden olur. Bunun sonucunda da saçlarda kopma, dökülme, yanma gibi sorunlar ortaya çıkar. Saçların eski haline dönmesi için çeşitli bitkisel bakımlar mevcuttur. Bu bakımlardan en etkili olanları şüphesiz İbrahim Saraçoğlu'nun kürleridir.

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı ve Gürleştirme Kürü 1
Bu kür için gerekli olan malzemeler, çam yağı, havuç yağı,sarımsak yağı (özellikle taş köprü sarımsağı olursa saçta koku bırakmaz), buğday yağı, badem yağı şeklindedir. Yapılı ise oldukça kolaydır. Küçük bir kasenin içine her yağdan 3 damla olacak şekilde damlatılır. İyice karıştırılır. Yapmış olduğumuz bu karışım saç diplerine masaj yaparak iyice yedirilir. Saçlar toplanıp bone takıldıktan sonra bu şeklide sabaha kadar bekletilir. Bu yüzden akşamdan yapılması daha uygun olur. sabah saçlar yıkanır. 3 Hafta düzenli olarak yapılması gerekir bu zaman içinde her yaptığımızda saçlarda biraz dökülme görülebilir. Endişe edilecek bir durum değildir. Kur kullanımı bittikten 3 ay sonra saçlar gürleşmeye başlayacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı ve Gürleştirme Kürü 2
Bir tutam civan perçemi bitkisi yaklaşık bir litre suyun içine atılır. 15 dakika kadar kaynattıktan sonra ılımaya bırakılır. Daha sonra bu karışımla 3 hafta boyunca her gün saç derisine masaj yapılır. Kısa sürede saçların canlandığı fark edilecektir.

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı ve Gürleştirme Kürü 3
Evde kolaylıkla hazırlayacağımız keçiboynuzu kürü ile saçların hızlı uzaması sağlanabilir. Ayrıca tırnaklar içinde faydalıdır. Bu kür için, 6-7 adet orta boy keçiboynuzu, yarım litre kaynar su gerekir. Yapılışı da oldukça pratiktir. Keçiboynuzu yıkandıktan sonra bir kaç parçaya bölerek kırılır. Yarım litre kaynar suyun içine atılır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Her gün bir çay bardağı tüketilmesi gerekir.

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı ve Gürleştirme Kürü 4
Ayrıca bu formül saç dökülmesine karşı da oldukça etkilidir. 1 tatlı kaşığı lavanta (özellikle yeni mahsul olması gerekir yoksa pek işe yaramayacaktır), 2-3 bardak kaynar saç bakım kürünü hazırlamak için yeterlidir. Kaynamakta olan suyun içine lavantalar atılır ve yaklaşık 8 dakika kaynaması beklenir. Bu karışım kaynadıktan sonra süzülüp soğumaya bırakılır. Banyo sonrası saçlar iyice durulandıktan sonra bu karışım ile yıkanır. Hafif masaj da yapılabilir. 1 saat sonra istenirse saçlar yıkanabilir. Fakat yıkamaya gerek yoktur.Eğer saçlarda ciddi şeklide dökülme varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidip demir eksikliği olup olmadığı öğrenilmesi gerekir. Ayrıca bitkilere karşı alerjisi olan kişilerin bu tip kürleri kullanmaları sakıncalı olabilir.
  ]]>
  Yağlı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/yagli-sac-bakimi.html Thu, 08 Nov 2018 01:32:25 +0000 Yağlı Saç Bakımı, Saçların yağlanması durumunda yağ bezlerinin gereğinden fazla çalışması ve hormon seviyesi düzensizliği, çevre kirliliği stres, kalıtsal faktörler en başta gelir. Ancak saç yağlanmasında en
  Yağlı Saç Bakımı, Saçların yağlanması durumunda yağ bezlerinin gereğinden fazla çalışması ve hormon seviyesi düzensizliği, çevre kirliliği stres, kalıtsal faktörler en başta gelir. Ancak saç yağlanmasında en önemli sebebi saçın derisinin çok fazla sebum salgılaması durumudur. Aşırı sebum yağ salgılanması ile yağ bezeleri saç köklerini tıkayarak aşırı saç dökülmesi ile saçta kepeklenmeye neden olur. Çok fazla sebum salgılanmasının sebebi kalıtsal olabilir yada sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar veya yanma yüzünden olur. Aşırı sebum üretimi iklim değişikliği, mevsimsel değişiklikler, uzun zamanlı stres yada hormon dalgalanmalarından kaynaklı olabilir. Sebum üretimi normal olduğunda saç dökülmelerine karşı faydalı olur. Ayrıca güneş ışınlarına karşıda saç köklerinde meydana gelebilen sorunlarından da korur.

  Yağlı Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

  Saç yağlanması için suyun içerisine ısırgan otu yaprağını atın ve kaynama derecesine gelene kadar ısıtın. Daha sonra on beş dakika bu karışımı bir kenara alın ve ılımasını bekleyin. Başka bir kase içinde limon yağı, limon suyu, bitkisel şampuan ve çırpılmış yumurta iyice karıştırın. Yağlı saç bakımı için yapmış olduğunuz bu karışımın içine ilave edin. Saçlarınızı hazırlamış olduğunuz bu şampuan ile düzenli bir şekilde yıkayın ve iyice arındırın. Yapmış olduğunuz limon özlü bu şampuan saçlarınızın yağını alır ve saçlarınızın yapışık ve kirli görünümünü yok eder. Yağlı saçlardan kurtulmak için bitkisel açıdan zengin olan şampuanlar kullanmanız saçlarınızda oluşan yağlanmayı önleyecektir. Yukarıda tarifini yazdığımız bitkisel şampuanı düzenli bir şekilde kullanırsanız saçlarınızda oluşan yağlanmadan kurtulursunuz. 

  Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

  Maydanoz maskesi
  • 1 Tutam maydanoz
  • 1 Su bardağı sirke
  • 1 Yemek kaşığı badem yağı
  Yağlı saçlar için maydanoz maskesi yapımı

  İlk önce maydanozlarımızı güzelce yıkarız ve doğrarız doğranmış maydanozlarımızı hazırlamış olduğumuz badem yağı ile karıştırırız. Daha sonra hazırlamış olduğumuz maydanoz maskesini saçımıza ve saç değerlerimize iyice temas edecek şekilde güzelce masaj yaparak süreriz. Sürdükten sonra 30 dakika bekletiriz. Daha sonra bir kova içerisine su koyarız bu suyun içine bir bardak sirke ekleyerek maskeyi uyguladığımız saçlarımızı masaj yaparak sirkeli suyla güzelce yıkarız. Daha sonra duruladığımız saçlarımızı kimyasal içeriği olmayan organik bir şampuanla yıkarız. 

  Yoğurt ve yumurta maskesi 
  • 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt
  • 1 Adet yumurta 
  Yoğurt ve yumurta maskesi yapımı 

  Öncelikle yoğurdu bir kase içine koyarak üzerine yumurtayı kırarız bu iki karışımı güzelce karıştırdıktan sonra daha önceden yıkanmış olduğumuz saçlarımıza süreriz. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra maskeyi temizlemek için saçlarımızı ılık suyla organik bir şampuan kullanarak yıkarız. Yoğurt ve yumurta maskesini haftada iki kez saçlarınıza düzenli şekilde uygulayabiliriz. Yağlı saçlar için tamamen doğal olan bu maskeleri düzenli şekilde kullanarak yağlı saçlarınızdan kurtulabilirsiniz.
  ]]>
  Evde Saç Bakım Maskesi https://www.sacbakimi.gen.tr/evde-sac-bakim-maskesi.html Thu, 08 Nov 2018 11:26:48 +0000 Evde Saç Bakım Maskesi, Evde uygulanan doğal ve organik, ev yapımı saç maskeleri saç derisi ve saç kökleri için çok besleyicidir. Evde saç bakım maskesi yapmak çok ucuz ve aynı zamanda da çok basit mutfak malzemelerine ihtiya Evde Saç Bakım Maskesi, Evde uygulanan doğal ve organik, ev yapımı saç maskeleri saç derisi ve saç kökleri için çok besleyicidir. Evde saç bakım maskesi yapmak çok ucuz ve aynı zamanda da çok basit mutfak malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda zahmetsiz vede çok kolay hazırlanmaktadır. Ev yapımı saç maskesi ve doğal besinlerle beslenme, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, stresi hayatımızda kontrol altında tutarak hayat boyunca parlak saçlar elde etmek mümkündür. Özellikle yaz aylarında güneş, havuz, deniz ve saçların sık sık yıkanması ile saçlarda bir takım yıpranmalar oluşabilir. Bunların yanında saçları sık sık boyamak, saça uygulanan açma işlemleri de saçların yıpranmasını hızlandırmaktadır. Tüm sebeplerden dolayı canlılığını ve parlaklığını kaybeden saçların eski haline döndürmek için kuaföre gitmeye gerek yoktur. Evde uygulanacak saç bakım maskesi ile saçları eski canlılığına kazandırmak mümkündür.

  Evde Saç Bakım Maskesi: Evde yapılacak saç bakımı için malzemeler kolaylıkla bulunmaktadır. Farklı malzemeler ile farklı bakım maskeleri yapılmaktadır. Bunun için saçta oluşmuş sorun tespit edilmeli, saçın problemine göre  maskeler yapılmalı ve uygulanmalıdır. 

  Yıpranan saçlar için evde saç bakım maskesi 

  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 2 adet muz
  Hazırlanışı, ufak bir kapta muz çatal yardımı ile ezilir ve üzerine badem yağı dökülerek karıştırılır. Daha sonra saça masaj yaparak uygulanır. 15 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkanmalıdır.

  Parlak yumuşak saçlar için evde saç bakım maskesi
  • Yarım çay bardağı elma sirkesi
  • Rendeden geçirilmiş limon kabukları
  • 4 litre su
  • 2 yemek kaşığı şifalı ot
  Hazırlanışı, teflon tava içerisine elma sirkesi, şifalı otu ve rendelenmiş limon kabuğunu karıştıralım üzerine 4 litre su koyarak ocakta kaynatalım. Daha sonra yıkanmış saça  hazırlanan kürü bitene kadar fırça ile saçımıza sürelim takribi 15 dakika bekleyerek tekrar yıkayalım.  ]]>
  Hintlilerin Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/hintlilerin-sac-bakimi.html Thu, 08 Nov 2018 21:17:19 +0000 Hintlilerin saç bakımı, Hintli kadınların kendilerine özel cilt ve saç bakım yağları var ve bunların çoğuda tamamen bitkisel ürünlerdir. Hintlilerin böyle güzel saç ve güzel cilde sahip olmalarının en önemli özelli Hintlilerin saç bakımı, Hintli kadınların kendilerine özel cilt ve saç bakım yağları var ve bunların çoğuda tamamen bitkisel ürünlerdir. Hintlilerin böyle güzel saç ve güzel cilde sahip olmalarının en önemli özelliği de budur. Belkide bu sebeple yaşlanmaları da o kadar geç oluyor. Hintlilerde kadınlar için saçın önemi fazladır. Özellikle bakımlı gür ve koyu renkte saçlar hep ön planda olan ve değerli olan saç biçimidir. Bu yüzdende saç bakımı onlar için çok önemlidir. Pek çok Hintli kadın saçları için kendi bakım yağlarını kendileri bitkisel olarak yaparlar. Hem aromatik yapısı hemde saçlara gür bir görüntü ve canlılık kazandıran özelliği için kullandıkları pek çok yağ çeşidi bulunur. Hintli kadınların saç bakımında kullandığı iki önemli ürün vardır. Biri doğal yağlar diğeri de doğal şampuanlardır.

  Hintlilerin Saç Bakımı Neden Önemlidir

  Aslında buna tam bir şölen adı vermek hiç de abartılı olmaz. Çünkü Hintli kadınların görsellikte en fazla önem verdikleri şeylerin birincisi cilt ikincisi de saçlardır. O nedenle saçlarıyla ilgili olarak özellikle doğal yağ kürleri ve doğal bitkisel şampuanlar kullanırlar. Günümüzde bile hala koyu siyah canlı gür ve parlak saçlar için Hintli kadınlar en eski yöntemleri kullanarak istedikleri saçlara sahip olmaktadırlar. Tabi ki hazır ürünlerden de yararlanırlar. Ancak hazır ürünleri dahi doğal içerikli olarak üretilmektedir. Her ne kadar kozmetik dünyasında gelişmeler olsa da kimyasallar doğal ürünlerin yerini alsa da Hintlilerde bu durum pek gelişmemiştir. Saç bakımının başında rahatlatan baş masajları gelmektedir.

  Hintlilerin Saç Bakımı Nasıl Olur

  Hintli kadınlar parlak ve güçlü saç yapısının başın derisine yağ masajı yapılması durumundan olduğuna inanmaktadır. Bu uygulama son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Ayurveda felsefesinden doğmuş. Bu felsefeye göre yapılan masajların iki önemli özelliği bulunur. Bunlar;
  • Hücre dokunun beslenmesine yardımcı olmak,
  • Bedeninizi toksitlerden arındırma gibi iki ana başlık altında toplanır.
  Hintlilerin Saç Bakımı Uygulama Şekli

  Hintlilerde her banyo sonrası belirtilen yağlar ile mutlaka bu baş masajları yapılmaktadır. Baş bölgesine yapılan bu masaj sayesinde kan dolaşımı hızlandırılır ve böylece besleyici maddelerin deri altına işlemesi ile saç kökleri beslendiği için saçlar gür ve parlak bir görünüş kazanıyor. Buna en güzel örnekte fesleğen yağıdır. Fesleğen yağı saç derisine masaj uygulanmasıyla canlanmasını sağladığı gibi saçların parlamasına da yardım eder. Sizde ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak istiyorsanız bu vereceğimiz karışımı her banyodan sonra uygulamanız gerekiyor. Ilık jojoba ve susam yağı ile bir kaç damla fesleğen yağını karıştırıp elde edilecek bu karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın ve sizde saçınızdaki değişimi fark edeceksiniz. Ayrıca Hintliler saçlarının güzel kokması için farklı kürler yaparlar ve bu kürlerin başında herhangi bir aroma yağı tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz aroma yağını cam şişe içine doldurulan suyun içine birkaç damla damlatarak hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız suyu saçınızın üstüne tamamını dökerek saçınızın istediğiniz gibi mis kokulu olmasını sağlayabilirsiniz. 
  ]]>
  Kuru Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/kuru-sac-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 12:48:24 +0000 Kuru Saç Bakımı, deri altındaki saç köklerinin kurumasıyla saçın doğal yapısı da kuru bir hal alır. Kirli hava, aşırı güneş, gibi dış etkenler saçın kurumasına etkendir. Yüksek ısıdaki saç kurutma makineleri saçın Kuru Saç Bakımı, deri altındaki saç köklerinin kurumasıyla saçın doğal yapısı da kuru bir hal alır. Kirli hava, aşırı güneş, gibi dış etkenler saçın kurumasına etkendir. Yüksek ısıdaki saç kurutma makineleri saçın nemini kaybederek aşırı ısı ile kuru saç oluşumuna ortam hazırlamaktadır. Uzun saçların kuru nitelikte olması köklerinden kopmalarına sebep olur. Kuru saç bakımı çeşitli bitkisel yağlarla yapılabilmektedir. Ayrıca doğal temizlik ürünleriyle kuru saçları dengede tutmak o kadar da zor değildir. Bunun için yapılması gereken saç temizliğini düzenli yapmak ve kuru saça ertelemeden bakım uygulamaktır.

  Kuru saç bakımı için öncelikle saç iki bölüme ayrılarak geniş uçlu tarakla yavaş bir şekilde taranarak saç derisinin nefes alması sağlanmalıdır. Ardından zeytinyağı hafif miktarda sürülerek yaklaşık iki saat bekletilmelidir. Zeytinyağı kuru saça uygulanırken masaj halinde yapılması gerekir. Aksi halde yağın yumuşatma etkisiyle saç çabuk kopabilir. İki saatlik bekleme süresi dolduktan sonra aynı şekilde masaj yaparak yağ geçirici doğal temizlik ürünleriyle yıkanmalıdır. Kurutma havlusu olarak yumuşak türden havluların kullanımı uygundur. Sert havlular kuru saça iyice zarar verebilir. Ayrıca saç sürekli toplanmamalı ve açık bırakılarak havalandırılması sağlanmalıdır.

  Kuru saç bakımı için gerekli bakım yağları

  Argan yağı: Argan ağacının dışı sert içi yumuşak meyvesinden elde edilen bir yağdır. Türkiye'de yetişmediği için bilinmemektedir. Fas'ın güneybatı bölgesinde yoğun olarak yetiştirilir. Saç köklerini besleyici özelliğiyle saç bakım ürünü olarak raflarda yerini almıştır. Kuruyup kopan saç kırıklarının onarılmasını ve canlı parlak görünümlü saç oluşumunu sağlar. Saç tellerinin her noktasını güçlendirir.

  Badem yağı: Ağaçsı bitki türlerinden olan badem meyvesinden üretilen yağdır. Saçın uzamasını ve yoğunlaşmasını sağlar. Kuru saçı yumuşatarak nem katkısında bulunur.
   

  ]]>
  Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-sac-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 16:42:52 +0000 Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı, Hindistan cevizi yağındaki doymuş yağ oranı %90 civarındadır. Buna rağmen bu kadar sağlıklı bir yağ olan Hindistan cevizi yağının sağlığa faydaları yanında cilt ve saç i Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı, Hindistan cevizi yağındaki doymuş yağ oranı %90 civarındadır. Buna rağmen bu kadar sağlıklı bir yağ olan Hindistan cevizi yağının sağlığa faydaları yanında cilt ve saç içinde oldukça önemli yararları bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağında bulunan laurik ve miristik adı verilen doymuş yağlar vücut tarafından hızlıca emilen yağ asitleridir. Hindistan cevizi yağı en fazla saç bakımı için tüketilmektedir. Saça dışarıdan uygulanan Hindistan cevizi yağı saçta mucizeler yaratmaktadır. Ve saç bakımı içeren pek çok kozmetik ürününün içeriğinde Hindistan cevizi yağı bulunmaktadır. 

  Hindistan cevizi yağı saç bakımı kullanımı

  Solgun cansız ve mat saçlar için Hindistan cevizi yağı tam bir iksir niteliğindedir. Sağlıklı saç sağlıklı saç derisiyle doğru orantılıdır. Bu bakımla, Hindistan cevizi yağı Saç derisini yumuşatarak saçların hava almasını sağlar. Saç köklerini güçlendirir, hacim ve parlaklık verir. Hindistan cevizindeki yağ asitleri, saç derisindeki yağ üretimini dengeler. Hindistan cevizi yağının kokusu en güzel kokulardan biri olduğundan zorlanmadan kullanabileceğiniz bir yağdır. Hindistan cevizi yağını saç bakımında kullanmak için kaliteli ve soğuk sıkım bir yağ olmasına dikkat etmelisiniz. Hindistan cevizi yağı yumuşak, kremsi bir yapıdadır. Elinize aldığınızda ısının etkisi ile hemen dağılır.

  Hindistan cevizi yağının içeriğindeki laurik asit, saç köklerini besleyerek güçlendirir. Ve yüksek oranda nem içerdiği için, saç uçlarındaki kırıklara karşı bir tabaka oluşturur. Hindistan cevizi yağıyla saç diplerinize haftada 2-3 kez yapacağınız masaj sayesinde saç derisindeki kan dolaşımı artar, kuruluk ve kaşıntı yok olur.

  Hindistan cevizi yağı saç bakımı nasıl yapılır

  Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı, saçlarınıza yapabileceğiniz en kolay ve etkili bakım şeklidir. Bir kere kokusu sizi rahatsız etmez ve sizi uzun süre uğraştırmaz. Yapmanız gereken tek şey banyo günlerinizde, banyoya girmeden yarım saat kırk beş dakika önce saç dipleri ve saç uçlarınıza masaj yaparak sürmek ve beklemek şeklinde olacaktır. Düzenli olarak uygulama yaptığınızda bir kaç kullanım sonra etkilerini görmeye başlarsınız. Sabahları duş alıyorsanız, Hindistan cevizi yağını gece yatarken saçlarınıza sürün ve kafanıza bir bone geçirip yatın. Hiç bir yan etkisi ve zararı olmadığından saçlarınızda daha uzun süre bekletmiş olursunuz.

  Ayrıca Hindistan cevizi yağını saç bakımı olarak şekillendirici niyetine de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uçuşan ve kontrol altına alamadığınız saçlarınız varsa bir miktar Hindistan cevizi yağını avucunuzda dağıtarak saç uçlarınıza sürebilirsiniz. Gün içinde kullanacağınızdan dolayı saç diplerine sürmemeye özen gösterin. Hindistan cevizi yağı böylelikle hem gün içinde saçlarınıza bakım yaparken hem de mis gibi kokusuyla kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Hindistan cevizi yağı saç bakımında özellikle yazın güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve saçı bu etkilerden uzak tutmak içinde bire bir güzel bir yağdır. Ayrıca saçlarda onarım sağlayarak sağlıklı uzamasına yardımcı olur.            

  ]]>
  Erkek Tipi Saç Dökülmesi https://www.sacbakimi.gen.tr/erkek-tipi-sac-dokulmesi.html Fri, 09 Nov 2018 20:33:54 +0000 Erkek Tipi Saç Dökülmesi, saç dökülmelerinin %80'inin nedeni adrogenetik alopesidir. Yani erkeklik hormonuna bağlı saç kaybı anlamına gelir. Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedeni aileden ve genetikten kaynak Erkek Tipi Saç Dökülmesi, saç dökülmelerinin %80'inin nedeni adrogenetik alopesidir. Yani erkeklik hormonuna bağlı saç kaybı anlamına gelir. Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedeni aileden ve genetikten kaynaklanmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinin çözümü saç dökülmesi problemlerinde en kolay olanıdır. Erkek tipi saç dökülmesi sadece erkeklerde kadınların da %30'unda görülmektedir. Çok geç kalınmadan önlem alınması çok önemlidir. Erkek tipi saç dökülmesi için kullanacağınız ürünlerin içeriğinde procapil, finasterid, isoflavon maddeleri mutlaka bulunmalıdır.

  Erkek tipi saç dökülmesi ve çözümü nedir

  Erkek tipi saç dökülmesinde sorunun kaynağı, erkeklik hormonu olan testosterondur. Adrogen grubunda olan testosteron hormonu, erkeklerde testislerde kadınlarda ise yumurtalıklarda üretilen bir hormondur. Bu hormon erkeklerde kadınlardan daha fazla olduğu için erkek tipi saç dökülmesi denilmektedir.

  Erkek tipi saç dökülmesinin asıl kaynağı, Alfa-5 Redüktaz enziminin testosteronu, DTH adı verilen dihidrotestosterona dönüştürmesidir. DTH kişide kıl köklerine zarar vererek, zamanla saçın kalitesini azaltır ve kıl köklerinin yaşam süresi azaldığından erkek tipi saç dökülmesi meydana gelir. Müdahale edilip önlem alınmadığında ise kıl kökleri tamamen etkisiz hale gelerek kellik problemi oluşmaktadır.

  Erkek tipi saç dökülmesi, anne yada babasında veya 1. derece yakınında saç dökülmesi olanlarda daha fazla ortay çıkan bir problemdir. Bu kişiler için saç dökülmesi riski her zaman vardır. Genetiğinde saç dökülmesi olan kişilerin daha dikkatli olup saçlarını korumaya yönelik tedbirler alması gerekir. Genetikten kaynaklı erkek tipi saç dökülmesi ergenlikten sonra 16-20 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlar. Asıl sıkıntı 20'li yaşlardan sonra kendini iyice belli eder. Erkek tipi saç dökülmesinin çözümü son derece kolaydır. Saçların dökülmeye başladığı süreç ile kelliğin gerçekleşmesi arasında aşağı yukarı 7-10 yıllık bir zaman dilimi söz konusudur. Bu süreçte gereken önlemler alınırsa bilimsel yöntemler esas alınarak hareket edildiğinde bu sorunun önüne geçilmiş olunur.

  Erkek tipi saç dökülmesinde ciddiye alınması gereken ilk belirti saçtaki kalite kaybıdır. Dökülmenin başladığı dönem öncesi saçlar daha canlı parlak ve kolay şekil alabilirken bir süre sonra cansız mat ve istediğiniz şekle girmemeye başlar. Çoğu kişi bu durumun kullandığı şampuan ve bakım ürünlerinden kaynaklandığını düşünerek sürekli şampuan değiştirir ve durumu pek ciddiye almaz. Saçtaki tel kaybı ile birlikte saçların uzama hızı git gide yavaşlar. Bu durumu ne kadar sıklıkta saç kestirdiğinizi düşünerek değerlendirebilirsiniz. Önceden ayda bir kez saçlarınız uzuyor ve kestiriyorsanız ve artık bu süre uzamaya başlamışsa problemde ciddi bir şekilde başlamış demektir. Erkek tipi saç dökülmesinin başka bir nedeni de biotin yani B7 vitaminin eksik olmasından ortaya çıkar. Biotin içeren haplar eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. 3 aylık biotin kullanım süresine rağmen saçlarınızda gözle görülür bir değişiklik oluşmamışsa dökülme biotin kaynaklı değildir. Yalnız içiniz rahat olsun her dökülme erkek tipi saç dökülmesi değildir. Normal sağlıklı bir insan günde 80-100 arasında saç telini kaybeder. Bunun nedeni ömrünü tamamlayan saçların yerine yenisinin gelecek olmasıdır. Bu durumda saçta seyrelme olmaz, çünkü yenisi ise çıkar. Erkek tipi saç dökülmesi yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın çok kolay bir yolu vardır. Elinizle saçlarınızı hafif sert olarak çektiğinizde elinize hiç saç gelmiyorsa bir sorun yoktur ama saçı çektikten sonra elinize bir kaç adet kıl geliyorsa saç dökülmeniz başlamış demektir. Erkek tipi saç dökülmelerinde saçtaki seyrelme alın çizgisinden geriye doğru açılma ve tepe bölgesindeki açılmalardan belli olur.      

   

  ]]>
  Kıvırcık Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/kivircik-sac-bakimi.html Sat, 10 Nov 2018 03:14:37 +0000 Kıvırcık Saç Bakımı, kıvırcık saç sahibi kadınlar sempatik bir görünüme sahipken, kıvırcık saçlı erkeklerde ise daha salaş bir duruş oluşturur. Kıvırcık saçlar her zaman özel bakım ister. Saç şeklinden dolay Kıvırcık Saç Bakımı, kıvırcık saç sahibi kadınlar sempatik bir görünüme sahipken, kıvırcık saçlı erkeklerde ise daha salaş bir duruş oluşturur. Kıvırcık saçlar her zaman özel bakım ister. Saç şeklinden dolayı bakım gerektirir yoksa  kötü bir görüntü oluşturur. Kıvırcık saçın bakımı epey zordur, özel bir uğraşma gerektirir. Bazıları kıvırcık saçlara bakım yapmaktansa direk düzleştirmeyi tercih eder. Fakat kıvırcık saçlar, dalgalı ve düz saçlara oranla bu tarz işlemlerde daha kolay yıpranırlar. Zaten kıvırcık olan saçı düzleştirmek bayağı zaman almaktadır. Buda her gün en az 1 saatinizi saçınıza ayırmanız anlamına gelir. Kıvırcık saç bakımı için kozmetik reyonlarda farklı ürünler bulmak mümkündür. Gelişmiş teknolojiyle kıvırcık saçlar ve bukle saçlar için çok özel bakım setleri de üretilmeye başlanmıştır. Bu ürünlerden faydalanabilirsiniz.

  Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı

  Kıvırcık saç, doğru kesimle oldukça güzel görünürken kabarmaya ve kırılmaya eğilimi vardır. Kuru ve kıvırcık saçlar özenli bir bakım ve düzenli olarak kırıkların alınmasını gerektiriyor. Bunun her saç tipi için geçerli olduğunu düşünebiliriz fakat kırıkların alınmadığı kıvırcık saçlar düz saçlara göre çok daha sık karışıp daha çok kabarırlar. Kıvırcık saçlar diğer saç türlerine göre daha çok kurumaya eğilimlidir. Bu yüzden duş sırasında kıvırcık saçlar için şampuan ve saç bakım kremi ürünlerinden kullanılmalıdır. Ayrıca, banyo sonrası havluyla saçların nemi alınırken hafif dokunuşlarla hareket edilmelidir. Daha sonra da durulanmayan saç bakım kremi kullanmalı ve arkasından birkaç damla kıvırcık saçlar için saç bakım yağı kullanılması iyi olur. Böylece saçlara doğal ve parlak görünüm verilebilir. Ayrıca şunlara da dikkat etmekte yarar vardır;
  • Saçları kurutma makinesiyle değil de doğal yöntemlerle kurutmak gerekir.
  • Her 3-4 ayda bir saç uçlarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Kırıklar saçlara istenen şekli vermenizi engellerken sağlıksız görünmesine yol açar. 
  • Sık şampuan kullanmaktan uzak durun. Zaten kuru olan saçlarınız şampuanın saç derisini kurutucu etkisiyle daha çok kuruyacaktır. Seçtiğiniz şampuanın kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmiş olmasına ve nemlendirici etkisine dikkat edin.
  • Saçlarınıza hafif nemliyken şekillendirilirse kuruyken vereceğiniz şekilden daha az kabarır.
  • Saç düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi ısıyla çalışıp saçı kurutan aletleri olduğunca az kullanın. Kullanmanız gerekirse de en düşük ısıda kullanın.
  • Haftada bir zeytinyağı yada badem yağıyla saç derinize masaj uygulayın ve kökten uca doğru sürüp yarım saat bekletin. Bu bakım saçın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar.
  • Sağlıklı saçlar için gerekli C vitamini, E, B6 ve B12 vitaminlerini besinler aracılığıyla aldığınızdan emin olun. Doktor tavsiyesiyle vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.
  • Çok sıcak suyla duş almamaya dikkat edin. Sıcak su saç derisini ve saç tellerini kurutup kırılmaları arttırır.
  • Beslenmenize dikkat edin. Saçlara yararlı omega yağ asitleri içeren balık türü deniz ürünlerini haftada 2-3 defa tüketin.
  Kıvırcık Saçlar İçin Canlandırıcı Bakım Maskesi

  Yıpranmış olan kıvırcık saçları canlandırmak için en doğal yöntem baldır. Bal ve jojoba yağını bir kasede karıştırıp saç derisine masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı 25-30 dk. bekletin daha sonra bolca şampuan kullanıp saçınızdan temizleyebilirsiniz. Bu saç bakım karışımını haftada bir uygulamanız iyi olur. Yaklaşık 1 ay sonra etkili sonucu sizde fark edersiniz.
  ]]>
  Saç Bakım Önerileri https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-onerileri.html Sat, 10 Nov 2018 12:52:36 +0000 Saç Bakım Önerileri, Saç bakımı günlük yapılması gerekilen bakımlardan biridir. Bakım yapılması denilince ilk akla gelen bayanlar olur. Fakat saç bakımını sadece bayanlar değil erkekler de yapmalıdır. Çünkü kişinin sa Saç Bakım Önerileri, Saç bakımı günlük yapılması gerekilen bakımlardan biridir. Bakım yapılması denilince ilk akla gelen bayanlar olur. Fakat saç bakımını sadece bayanlar değil erkekler de yapmalıdır. Çünkü kişinin sağlığı açısında çok önemli bir yere sahiptir. Bayanların saçları daha uzun veya boyalı olduğundan dolayı bakımına ayrı bir özen göstermelidir. Uzun saçın bakımı oldukça zordur. O yüzden uzun saç kullanan bayanlar bakımına dikkat etmelidir. Saç bakımının en önemlisi saç yapısına göre şampuan kullanmaktır. Saç yapısına göre şampuan kullanılmazsa eğer saçlarda dökülme, kepek oluşma veya saçlarda güçsüzlük gibi durumlar meydana gelebilir. Saç yapısına uygun kullanılacak olan şampuan da eczanede saç analizi yaparak öğrenilir. 

  Saç bakım önerileri
  • Sürekli saçla oynamak veya saçı açık bırakmak saçın yağlanmasına sebep olur. Ve saçlar yağlandığı zaman kaşınmaya sebep olur. O yüzden saçınızı çok sık açık bırakmayın ve çok sık saçınız ile oynamayın.
  • Saçları tararken saçın diplerinde başlamayın. Saçın diplerinde başlayarak taranması saçların kırılmasına ve bakımsız durmasına sebep olur. O yüzden saçın en alt uçlarında başlayarak taramaya başlayın.
  • Saçları çok sık taramak da saçların dökülmesine ve kırılmasına sebep olur. O yüzden saçlarınızı sadece günde bir kez tarayın.
  • Duş alındığı zaman saçlar temiz bir şekilde yıkanmaz ise saçlarda yine dökülmeye sebep olur. O yüzden duş alındığı zaman saçlar temiz bir şekilde yıkanmalıdır.
  • Duş alındıktan sonra saçları kuruturken saç kurutma makinesini saça çok yakın mesafede tutmayın. Aksi taktirde saça yakın tutulduğu zaman saçlar yanar ve güçsüzleşir. 
  • Saçlar kırılmaya başladığı zaman kestirilmelidir. Saçlar uzun olsun diye kırık bir şekilde uzamasına izin verilmemelidir. Sık sık ucundan kesilen saçlar daha sağlıklı ve daha çabuk uzar. 
  • Duş alırken kullanılan saç kremi saçın diplerine sürülmemelidir. Sadece uçlarına sürülerek on dakika kadar bekletilmesi önerilir.
  • Saç yapısına göre ve doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir saç kremi kullanılmamalıdır.
  ]]>
  Bebeklerde Saç Dökülmesi https://www.sacbakimi.gen.tr/bebeklerde-sac-dokulmesi.html Sun, 11 Nov 2018 12:23:33 +0000 Bebeklerde saç dökülmesi, genel olarak anne karnında 6. Haftadan sonra başlar. Çünkü bebeklerde 6. Haftadan sonra saçları çıkmaya başlar. Bu süreç doğuma kadar devam eder. Fakat bazı bebekler saçlı doğarken, bazı beb Bebeklerde saç dökülmesi, genel olarak anne karnında 6. Haftadan sonra başlar. Çünkü bebeklerde 6. Haftadan sonra saçları çıkmaya başlar. Bu süreç doğuma kadar devam eder. Fakat bazı bebekler saçlı doğarken, bazı bebeklerin sadece ense bölümünde saç bulunur. Bebeklerin saç rengi ise büyüdükten sonra belli olur ve genelde değişiklik gösterir. Bebeklerde saç dökülmesi, sıklıkla rastlanan bir sorundur. Yeni doğan bebeklerde bu dökülme normal kabul edilir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebekler de saçların uzandığı ve dinlendiği dönemler geçirirler. Bu sebeple yeni doğan bebeklerde saç dökülmesi  endişe duyulacak bir durum değildir. Bebeklerde genellikle doğduktan sonra ilk 6 ay saç dökülmesi görülür ve bu durum tıbbi olarak Alopesi olarak adlandırılır. Ancak bebeklerde saç kaybına yol açan başka sebeplerde olabilir. Bu sebepler psikolojik olabildiği gibi enfeksiyon nedeni ile de gerçekleşebilir.

  Bebeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri:

  Bebeklerde saç dökülmesi, annenin hamilelik döneminde ve doğum sırasında hormonların devamlı olarak çalışması ve bebeğinde bu hormonlardan yararlanması nedeni ile doğumdan sonra hormonların seviyesi düşer ve bebeğin bu durumdan etkilenmesi sonucunda uğradığı değişiklikten ötürü saçlı doğan bebeğin saçlarının yavaş yavaş döküldüğü görülür. Bu durum bebek için çok önemli bir durum değildir ve bu bir saç dökülmesi hastalığı olmadığı gibi, doğal bir durumdur. Bunun dışında bebeklerdeki uyku pozisyonu bebeklerde saç dökülmesinin sebeplerinden olabilir. Bebeklerin uzun süre aynı pozisyonda uyuması, o bölgedeki saçları dökebilir.

  Bebeklerde saç dökülmesi, saçkıran adı verilen bir mantar enfeksiyonu nedeniyle de gerçekleşebilir. Bu enfeksiyon sonucu Kafa derisinde pullanma görülür ve bölgesel olarak saçlar dökülür. Bu enfeksiyon geçici olmakla birlikte kalıcı olarak etki gösterdiği de görülmüştür.

  Stres, yüksek ateş ve hormonal değişiklikler de bebeklerde saç dökülmesinin sebeplerindendir.

  Bebeklerde saç dökülmesinin çözümleri:

  • İlk yapılması gereken, doktorunuza başvurun ve doğru teşhis ve tedavi ile çözüm aranmalıdır.
  • Bebeğinizin uyku pozisyonunu sık sık değiştirin.
  • Bebeğinizin kafasına zeytin yağı veya badem yağı kullanarak masaj yapın. Bu kan dolaşımını arttırıp faydalı olacaktır.
  • Bebeğinizde kullandığınız yastığın at nalı şeklinde olmasına özen gösterin.
  • Kullanılıyorsa şapka ve berenin kullanımı azaltılmalıdır.
  • Bebeklerde saç dökülmesi, Düzelmeyen bir durumsa  hemen bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

  ]]>
  Hc Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.gen.tr/hc-sac-bakim-yagi.html Mon, 12 Nov 2018 11:09:30 +0000 Hc Saç Bakım Yağı, Bu ürünün saç bakımını 6 değişik etkisi vardır. Ayrıca bitkisel içerikli olduğundan dolayı kimyasal madde içermez ve cilde zarar vermeyerek saç diplerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca Hc saç Hc Saç Bakım Yağı, Bu ürünün saç bakımını 6 değişik etkisi vardır. Ayrıca bitkisel içerikli olduğundan dolayı kimyasal madde içermez ve cilde zarar vermeyerek saç diplerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca Hc saç bakım yağının patentli yapısı sayesinde de saç sağlığına bir çok faydalı etkileri vardır. Hc saç bakım yağı saç diplerinin güçlenmesini sağlayarak saçın nem dengesini de koruyarak kırılmaları ve çatlamaları engeller. Aynı zamanda saçı Hc saç bakım yağının aktif bileşenleri sayesinde güçlendirerek saç dökülmelerini engeller ve saçın hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Ayrıca Hc saç bakım yağı saç derisine nüfuz ederek saç diplerinde oluşan kepeklenmeyi ve saç diplerinde oluşan kaşıntıları engeller ve daha canlı ve parlak, ışıltılı saçlara sahip olmanızı sağlar. Hc saç bakım yağı aynı zamanda yıpranmış olan saçları onarır. 

  Hc Saç Bakım Yağı Saça Faydaları

  Doğal ve Uzman Bakım Sağlar: Hc saç bakım yağı tamamen %100 doğal içerikli olduğundan dolayı herhangi bir hayvansal ürün veya kimyasal madde içermez. Bu da saçlara daha doğal ve sağlıklı bir görünüm vermesini sağlayarak saç köklerin güçlenmesini ve nefes alan saç diplerinin daha çabuk uzamasına olanak sağlar. Hc saç bakımı yağı içinde bulunan eşsiz formülü ile saç diplerine uygulandığı anda saç köklerine nüfuz eder ve saçların daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağlar. 

  Kepek ve Saç Derisi Sorunları: Hc saç bakım yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman saçı besler ve saç diplerinin nem ve yağ dengesini koruyarak saç diplerinde ve saç derisinde kepek oluşumunu engeller. Bu nedenle özellikle saç dersinde oluşan kepek problemlerinde inanılmaz olumlu etkilere sahiptir. 

  Yıpranmış Saçlara Karşı Etkili Koruma: Özellikle saçı kimyasal ürün içerikli boyalar ve röfleler ile çok yıpratılır. Bu nedenle çok aşırı zarar görmüş saçlar zaman içinde yıpranır. Bu yıpranan saçların onarımı Hc saç bakım yağı ile mümkündür. Saçların toparlanmasını ve düzenli olarak kullanıldığı taktirde saçların tekrar eski canlılığına ve parlaklığına kavuşmasını sağlar. 

  Hc Saç Bakım Yağı İle Kolay Şekil Alan Dolgun Saçlar: Birçok kadının en büyük şikayetlerinden biri cansız ve mat görünen sağlıksız saçlarda oluşan elektriklenme ve saçların şekil alamamasıdır. Hc saç bakım yağı saç diplerinden saç uçlarına kadar uzatılıp sürüldüğünde, Hc saç bakım yağı saç diplerinden saç uçlarına kadar saçı güçlendirir ve saçın nem dengesini koruyarak saça doğal bir görünüm kazandırır. Ayrıca saçta oluşan olumsuzlardan kurtararak saçı onarır.

  Dökülmelere Karşı Hc Saç Bakım Yağı: Saça sürülüp masaj yapıldığı andan itibaren saç diplerinde gözeneklerin açılmasını ve saç köklerinin sağlamlaşmasını sağlar. Bu nedenle de saçları dipten uca doğru sağlamlaştırır ve ve saç köklerinde gözeneklerin açılması ile saç derisinin nem dengesini korur ve daha sağlıklı olmasını sağlar.
  ]]>
  Uzun Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/uzun-sac-bakimi.html Mon, 12 Nov 2018 18:22:54 +0000 Uzun saç bakımı, en az saçı uzatmak için yapılan bakımlar kadar önemlidir. Saçlarınızı uzattıktan sonra yapacağınız bakımlar uzun saçlarınızın daha bakımlı ve güzel görünmesini sağlamakla birlikte kırılıp yıpran Uzun saç bakımı, en az saçı uzatmak için yapılan bakımlar kadar önemlidir. Saçlarınızı uzattıktan sonra yapacağınız bakımlar uzun saçlarınızın daha bakımlı ve güzel görünmesini sağlamakla birlikte kırılıp yıpranmasını ve dolayısı ile kestirmek zorunda kalmanızı engeller. 

  Uzun saç bakımı nasıl yapılmalıdır
  • İlk dikkat edilmesi gereken konu saçları yıkama sırasında özen ve dikkat gösterilmesidir. Saç tipinize uygun olarak seçeceğiniz şampuan ile saçlarınıza masaj yaparak ve asla çekiştirip yıpratmadan yıkamaktır. Yaptığınız masaj ile kan dolaşımınız hızlanacaktır ve saçınız beslenecektir. Yine saçınıza uygun olarak seçtiğiniz saç kremini saçlarınızın sadece uç kısmına uygulamanız gerekir. 
  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutma işlemine geçtiğinizde öncelikle saçınızın fazla suyunu yumuşak bir havlu yardımı ile alın. Zamanınız var ise taradıktan sonra kendi halinde kuruması için bırakın böylece saçlarınızı fön makinesinin ısı zararından korumuş olursunuz ancak eğer zamanınız yok ise saçlarınıza ısıya karşı koruyucu bir ürün uyguladıktan sonra kurutma makinesini en az 30 cm mesafeden tutarak kurutun. Isı ayarını çok yüksekte tutmamak saçınızın daha az zarar görmesini sağlar. 
  • Uzun saçlarınıza bakım yaparken E vitamini alımına dikkat edilmesi gerekir. Kullandığınız saç ürünlerinde E vitamini bulunmasına ya da E vitamini yağları kullanabilirsiniz. Ayrıca beslenme düzeninize E vitamini içeren fındık, badem ve fıstık gibi çiğ kuru yemişleri ekleyebilirsiniz.
  • Saçlarınızı şekillendirmekte kullandığınız yöntemler olan fön ve maşa saçlara uygulanırken yüksek ısı uygulanması sebebi ile oldukça zararlıdır. Özellikle bu işlemleri sıklıkla kullanıyorsanız saçlarınız çok kurur ve yıpranır. Mutlaka bu işlemler sırasında koruyucu ürünler kullanın ve mümkün olduğunca bu yöntemlerden uzak durun.
  • Saçlarınızı düzenli olarak kestirmeniz gerekir. Bu şekilde saçlarınız kırıklardan kurtularak daha sağlıklı ve hızlı uzayacaktır.
  Dengeli ve düzenli beslenmek, vücudunuza gereken vitamin ve mineralleri almak ayrıca saçlarınıza düzenli bakım yapmak uzun saçlarınızın bakımı konusunda önemlidir.

  ]]>
  Saç Bakım Kremi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-kremi.html Tue, 13 Nov 2018 03:32:59 +0000 Saç Bakım Kremi, saçın sağlıklı taranması ve uzaması için çeşitli nemlendirici maddeler içeren maddeler krem olarak kullanılmaktadır. Özellikle banyoda saç temizlendikten sonraki aşamada saç bakım kremi sürüp 5 dak Saç Bakım Kremi, saçın sağlıklı taranması ve uzaması için çeşitli nemlendirici maddeler içeren maddeler krem olarak kullanılmaktadır. Özellikle banyoda saç temizlendikten sonraki aşamada saç bakım kremi sürüp 5 dakika kadar bekletilmesi saçın kolaylıkla taranmasına ve yumuşak olmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca bazı saç bakım kremleri banyo aşamasından önce kuru saça uygulanarak nemlendirme ve parlaklık işlemi kazandırma amaçlı kullanılmaktadır. Sıklıkla saça yüksek ısıyla fön çekilmesi, düzleştirici ve maşa yapılması saç bakım kremlerinin kullanılması için önemli sebeplerdendir.

  Saç bakım kremi nasıl kullanılır

  Saç bakım kremi duştan hemen sonra saçın ıslaklığı havlu aracılığıyla alınarak nemli şekilde bırakılır. Saç istenilen yönde iki eşit parçaya ayrılarak az miktarda bakım kremi her noktaya masaj yapılarak uygulanır. Böylece kolay ve kırılmadan taranan yumuşak saç oluşur. Ayrıca kolay saçın kolay şekillendirilmesi sağlanır. Duş içerisinde de bakım kremi uygulanıp kısa bir süre bekleyerek durulama yapılabilir. Yıpranan her türlü saç onarımı için bakım kremini bilinçli kullanmak fayda sağlayacaktır. Saç bakım kremini kullanırken önemli olan kremi diplere kullanmamaktır. Düzenli saç bakımı yapılırsa kısa zamanda sağlıklı uzun saçlar elde edilir.

  Saç bakım kreminin zararları

  Saçın köklerine aşırı uygulanan krem yumuşama yaratacağı için saç tellerinin kopmasını sağlayacaktır. Ayrıca saç bakımında kirli saça uygulanan krem hiçbir etkiye sahip değildir. Çünkü kirli saçta gözenekler kapalıdır. Kirli saça direk uygulanan bakım kremi deriye yapışarak temiz yıkanmadığı taktirde kepek oluşumuna sebep olacaktır. Kimyasal maddelerle hazırlanan saç bakım kremlerinin tarihi geçmişse kullanılmamalıdır. Doğal kendi yaptığınız saç bakım kremlerini uzun süre bekletmeden kullanmanız yararınıza olacaktır. Saç bakım kremlerinin temizleme özelliği olmadığından kesinlikle şampuan olarak kullanılmamalıdır. Aksi durumda saç kökünden yığın ile dökülür. Saçta günlerce bakım kreminin kalması yağlanmayı oluşturur.
  ]]>
  Barcelino Saç Bakım Yağı https://www.sacbakimi.gen.tr/barcelino-sac-bakim-yagi.html Tue, 13 Nov 2018 10:38:54 +0000 Barcelino Saç Bakım Yağı, günlük hayatta birçok yönden baskıya maruz kalan ve yıpranan saçlarınızı onarmanız için gereken saç bakım yağıdır. Bayan erkek fark etmeksizin saç bakımına ihtiyaç duyan tüm kişiler bu ür Barcelino Saç Bakım Yağı, günlük hayatta birçok yönden baskıya maruz kalan ve yıpranan saçlarınızı onarmanız için gereken saç bakım yağıdır. Bayan erkek fark etmeksizin saç bakımına ihtiyaç duyan tüm kişiler bu ürünü son derece gönül rahatlığıyla kullanabilir. Genel olarak saç bakımına erkeklere oranla daha çok ihtiyaç duyan bayanların bu ürünü kullandıktan sonra olumlu dönüşler yaptığı uygulanan anketler sonucunda açıklanmıştır. Barcelino saç bakım yağı tamamen yani %100 doğal bitkisel bir üründür. Sorunlu saça sahipseniz barcelino saç bakım yağı sorunlarınızı çözmekte birebirdir. Eğer saçınız sorunlu değilse fakat bakım yapmak istiyorsanız saç kalitenizi arttırmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdide bu kadar etkili ve zengin bitkisel içeriği olan barcelino saç bakım yağından biraz bahsedelim.

  Barcelino Saç Bakım Yağının Özellikleri Nelerdir

  Barcelino saç bakım yağı saçınızın yağ dengesini bozmaz ev saç derinizi derinlemesine besleyerek canlandırır. Saç dökülme ve kepeklenme düşmanıdır. Kırık saçlarınızı onarırken diğer saçlarınızı besleyerek kırılma ihtimalini azaltır. Saç diplerinizi ve derini besleyerek saçlarınızın daha güçlü olmasını ve hızlı uzamasını sağlar. Barcelino saç bakım yağı özellikle de boyanmış, yüksek sıcaklıklara maruz kalmış, röfle ve perma gibi işlemler görmüş saçlar için özel olarak ve dermatolojik testlerden geçerek tasarlanmıştır. Barcelino saç bakım yağı içeriğindeki zengin bitkisel formül sayesinde her saç tipine uygundur ve sağlığa zararlı olan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Düzleştirici ve maşayla işlem gören saçlar için, deniz suyundan yıpranana saçlar için birebirdir.

  Barcelino Saç Bakım Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Barcelino saç bakım yağı püskürtülen bir şişede olduğu için uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Barcelino saç bakım yağı saç uçlarına ve saç diplerine sıkılarak masaj şeklinde uygulanır. Barcelino saç bakım yağının temiz ve nemli saça uygulanması tavsiye edilmektedir. En az yarım saat bekletilen saç bakım yağını durulayarak arındırabilirsiniz. Eğer saçlarınız boyalıysa barcelino saç bakım yağını boyaya 1 kapak kadar karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Barcelino saç bakım yağının kullanımı sonucunda saçınızda günlerce süren bir yumuşaklık ve canlılık hissedeceksiniz. Saçlarınız düzenli kullanımda kuvvetlenmiş ve hızlı uzamaya başlamıştır. Barcelino saç bakım yağını haftada en az 3 kez kullanabilirsiniz. Saçınıza her gün uygulayarak değilde aralıklı bakım yaptığınızda saçlarınız dinlenmiş ve kendine gelmiş olarak tedaviye daha net cevap verecektir. Barcelino saç bakım yağı 2 aylık kullanım süresi sonunda tüm etkisiyle sizi görenleri hayrete düşürecektir. İçeriğinde 15 adet bitkisel yağ bulunan barcelino saç bakım yağını mutlaka kullanmalısınız.
  ]]>
  Saç Sakal Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-sakal-bakimi.html Tue, 13 Nov 2018 11:44:38 +0000 Saç Sakal Bakımı, erkekler için son derece önemlidir. Saç ve sakal bakımı yüzün ferahlaması için mutlaka yapılmalıdır. Saç sakal bakımı ve tıraşı belirli aralıklarla yapılarak hem kafa derisinin hemde yanakların ha Saç Sakal Bakımı, erkekler için son derece önemlidir. Saç ve sakal bakımı yüzün ferahlaması için mutlaka yapılmalıdır. Saç sakal bakımı ve tıraşı belirli aralıklarla yapılarak hem kafa derisinin hemde yanakların havalandırılması gerekmektedir. Erkeklerin hazırlanma konusunda bayanlar kadar derdi olmasa da saç ve sakal bakımı vakitlerini almaktadır. Saça fön çekmek günümüzde sadece bayanlara özel bir durum değildir. Erkeklerin çoğu saçına fön çekip saç bakım spreyleriyle sabitleyerek günlük aktivitelerini yerine getirmektedir. Saç kadar sakalda erkeğin duruşunu ve tarzını belirlemektedir. Şimdide saç sakal bakımı hakkında bilgi verelim. 

  Saç Sakal Bakımı Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmelidir

  Saç sakal bakımı yaparken sakalları karışık görünümünden kurtarmak için düzenli olarak taramak, sert olmaması için sakal kremleri kullanmak ve yüzü sakalların altı iyice ıslanacak şekilde yıkamak gerekmektedir. Sakalın altındaki hava almayan deri zamanla kurur kaşınır ve deri kepek şeklinde dökülebilir. Bunlara mutlaka dikkat edilmelidir. Uzadıkça güçsüzleşen sakallar ve bıyıklar canlanması için kesilmelidir. Saç ve sakal bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden biride sakallar kesilirken kullanılan tıraş bıçağı veya makinenin temizliğidir. Tıraş bıçakları tek kullanımlık olmalı ve kimsenin eşyası kullanılmalıdır. Aynı şekilde tıraş sonrasında kullanılan havlu temiz ve sadece sizin havlunuz olmalıdır. Eğer hassas bir cildiniz varsa bu durumlara daha çok dikkat etmelisiniz. Saç sakal bakımında erkeklerin tıraş sonrası losyon alışkanlıkları vardır. Kullanılacak olan tıraş losyonları deri tipinize uygun ve alkolsüz olmalıdır. Kesikler veya sakal altındaki siyah noktalar sivilceler için ayrıca bakım yapılmalıdır. 

  Saç sakal bakımınızı yaptırdığınız berberin temizliğinden son derece emin olmalısınız. Saç ve sakaldan bulaşan saçkıran gibi hastalıklar bulaşıcı olması sebebiyle sizde de görülebilir. Risk altında olduğunuzu unutmamalı ve saç sakal bakımında gerekli tedbirleri almalısınız. Saç kesimlerinde kullanılan usturada başkasının kanı bulaşmışsa ve sizinde deriniz kesilerek kan size geçerse ciddi problemlere yol açabilir ve kan hastalığına yakalanabilirsiniz. Saç sakal bakımında erkeklerin dikkate alacağı diğer bir konu ise yanaklarda ve kaş arasında çıkan kıllardır. İlk olarak cilt temizlendikten sonra bu kıllar berberde ağda veya iple alınmalıdır. Daha sonra evde yüzünüzü iyice temizlemeli ve tonik sürerek bakımı tamamlamalısınız. Kendi sağlığınız ve dış görünüşünüz için saç sakal bakımı gibi kişisel bakımınıza önem vermelisiniz.
  ]]>
  Susam Yağı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/susam-yagi-sac-bakimi.html Tue, 13 Nov 2018 18:34:17 +0000 Susam Yağı Saç Bakımı, saçın uzaması ve yoğunlaşması için vitamin ve mineral değeri yüksek olan susamın yağıyla sağlıklık saçlar elde etmek mümkündür. Susam yağı saç bakımı için önemli nokta susam yağının doğ Susam Yağı Saç Bakımı, saçın uzaması ve yoğunlaşması için vitamin ve mineral değeri yüksek olan susamın yağıyla sağlıklık saçlar elde etmek mümkündür. Susam yağı saç bakımı için önemli nokta susam yağının doğal olmasıdır. Katkılı susam yağı hiçbir fayda sağlamayacaktır. Sağlıklı saç uzatmak için saçın temizliği ve bakımı şarttır. Kirli saça susam yağı saç bakımı yapılamaz. Çünkü temiz olmayan saç yağı çekemez yüzeyde kalır. Böylece hiçbir etkisi olmaz. Susam yağı ile saç bakımı yapmadan önce saç temiz ve taranmış şekilde olmalıdır. Böylelikle kullanılan yağ saçın bütün noktalarına hızlıca nüfuz eder. Saçın uçlarından kök diplerine kadar bu yağın sürülmesine özen gösterilmelidir. Ortalama üç saat saçta bekletilen susam yağı doğal temizlik ürünleriyle yıkanarak her nokta yağdan arındırılmalıdır. Burada bir öneride bulunmak fayda sağlayacaktır. Saça susam yağı bakımı yapıldıktan sonra dışarı çıkmamak gerekir. Buradaki amaç saçta yağ olduğu için dış çevredeki bütün kiri tozu anında çekmesidir. Toz ve kirle beslenen saç yıpranarak yapılan bakım boşa çıkmış olacaktır. 

  Susam yağı saç bakımı zararları

  Susam yağı saç bakımı saçın hızla uzaması için oldukça değerlidir. Fakat aşırı kullanımı saç köklerini dökerek kopmalara yol açar. Saçta aşırı kullanılan ve bekletilen susam yağı ense ve yüz çevresine sızarak bu alanda tüylenme oluşumunu hızlandırır.


  ]]>
  Kızıl Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/kizil-sac-bakimi.html Wed, 14 Nov 2018 13:44:41 +0000 Kızıl saç bakımı, diğer saç tonlarına oranla daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle saç tonunun açılmaması ve rengin akmaması için bir çok sebebe dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere doğal kızıl sa Kızıl saç bakımı, diğer saç tonlarına oranla daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle saç tonunun açılmaması ve rengin akmaması için bir çok sebebe dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere doğal kızıl saçlar dünya üzerinden git gide azalmaktadır. Önce ScotlandsDNAis, sonra Oxford Saç Vakfı bir araştırma yaptı ve doğuştan kızıl saçlara sahip kişilerin 2100 yılında yok olacağını söyledi. Kızıl saçlı doğmak, genetik bir farklılıktır ve yeryüzünde iklim değiştikçe artık "nadir bulunanlar" arasına karışıyor. Bununla birlikte saçların kızıl renge boyanması  ön plana çıkmış oldu. İnsanların kızıl saç rengini seçme nedenlerinin başında; dikkat çekmesi ve parlak durması geliyor. Ayrıca kızıl saç rengi, diğer renklere göre daha neşeli ve daha şımarık renk olarak bilinir. Bu yüzden kızıl saçlarında istenilen özellikte olması için belirli bakımları yapmamız gerekli. Kızıl saç bakımı, birkaç pratik yol ile çok kolay hale gelmiştir.

  Kızıl Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

  • Kırmızı pigmentler ışığa duyarlıdır. Kızıl saçlılar bu yüzden öğle güneşinden kaçınmalı, UV ışınlarına karşı koruyan saç bakım ürünleri kullanmalı veya şapkayla saçlarını korumalılar.
  • Saçlarınızı kızıla boyadıktan sonra iki hafta kadar havuza girmemelisiniz. Çünkü klorlu suyun renk üzerindeki olumsuz etkisi musluk suyundan daha güçlüdür.
  • Kına kızıl saçlı insanlara göredir. Kızıl saçların bakımına uygun olup olmadığı kişisel tercihlere bağlıdır. Eczanelerde birçok kınalı şampuan ve durulama ürünü satılıyor. Kınadaki bitkisel ve doğal özelliklerin faydalı olduğu düşünülür ve kızıl saçları daha parlak yapar.
  • Kızıl saçlar boya uygulamaları arasında soldukça uygun tondaki boya durulama ürününü kullanabilirsiniz. Durulama ürünleri kızıl rengin parlaklığını korur.
  • Saçlarınızdaki kırmızı pigmentleri ve ışığı korumak için haftalık kür veya saç tedavisi uygulayın.
  • Kızıl saçlar dikkat çeker ve kıyafete göre  göze çarpan bir zıtlık oluşturur. Bu nedenle kırık saç uçları fark edilir. Bu yüzden en az iki ayda bir kızıl saçlarınızın uçlarını kestirmenizi öneriyoruz.

  Bunun dışında kızıl saç bakımı düzenli olarak yapıldığı takdirde yüzünüzde daha sıcak ve canlı bir yansıma olacaktır. Bu da sizi daha az makyaja ihtiyaç duyuracaktır.

  ]]>
  Saç Bakım Maskesi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-maskesi.html Wed, 14 Nov 2018 16:13:02 +0000 Saç Bakım Maskesi, hem erkek hem de kadınlar için saç bakımı oldukça büyük önem taşımaktadır. Kişinin gün içerisinde yaşadığı stresten ya da yanlış kullandığı ürünler sonucunda saçlarında yıpranmal
  Saç Bakım Maskesi, hem erkek hem de kadınlar için saç bakımı oldukça büyük önem taşımaktadır. Kişinin gün içerisinde yaşadığı stresten ya da yanlış kullandığı ürünler sonucunda saçlarında yıpranmalar ve dökülmeler meydana gelmektedir. Genellikle pek çok bayan saçını sık olarak boyattığı ve çok fazla fön çektirdiği için saçlar zaman içerisinde yıpranır ve sönük görünür. Özellikle hanımlar saç bakımı konusunda en çok dikkat ve bakım uygulayan kişilerdir. Piyasada pek çok saç bakım maskeleri satılmaktadır, ancak içinde bulunan kimyasal maddeler sebebi ile saça faydasından çok bazen zarar verebilmektedir. Hem organik hem de doğal yöntemler ile hazırlanan saç bakım maskeleri sayesinde saç kökleriniz ve saç deriniz daha iyi beslenir. Ayrıca evde kendinizin saç bakımı için hazırladığınız maskeler yalnızca ucuz olmasının yanı sıra sürekli olarak mutfakta kullanılan malzemeler ile kolaylıkla hazırlanabilir. Çoğunlukla doğal saç bakım maskeleri zahmetsiz olduğu kadar kolayca yapabileceğiniz tariflerdir. Eğer saçınızın ihtiyacı olan saç bakım maskesini doğru malzemeler ile hazırlarsanız saçlarınız daha güçlü, parlak ve hacimli görünür. Çünkü her saç tipi için kuru, kırılgan, kepek sorunu olan saçlar, yıpranmış, aşırı yağlı saçlar, ince telli ve cansız gibi farklı saç bakım maskeleri hazırlanması gerekmektedir. Bu doğal saç bakım maskeleri sayesinde saçın ihtiyacı olan canlılığı yeniden kazanmasına yardımcı olmaktadır. Evde hazırlayacağınız saç bakım maske tarifleri genellikle doğanın bizlere sunmuş olduğu güçlü besinler sayesinde parlak ve güçlü saç köklerine sahip olabilirsiniz. Sağlıklı saç kökleri her zaman saçın daha iyi ve hacimli görünmesini sağlar.

  Saç Bakım Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 adet yumurta (saçınız uzun ise 2 yumurta)
  • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı
  • 1 su bardağı süt
  • 1 adet limon suyu
  Saç Bakım Maskesinin Hazırlanışı Ve Uygulanışı, saçınızın uzunluğuna göre kasenin içerisine yumurtaların akını ve sarısını ayırarak kıralım. Yumurtanın sarısını başka bir kabın içine alalım, daha sonra zeytin yağını ve sütü ilave ettikten sonra çırpma teli ile güzelce çırpalım. Ardından bir limon suyunu sıkıp karışımın içerisine ekleyelim. Bu saç bakım maskesinin içine kattığımız limon suyu özellikle saç derisinin ferahlamasına yardımcı olmaktadır. Hazırladığımız saç bakım maskesini öncelikle saç köklerinden saç ucuna olacak şekilde hafif masaj yaparak yedirin. Özellikle bu maske saçın her bölgesine temas ettirilmelidir ve saç bonesi ile kapatılmalıdır. Saç bakım maskesi saçınızda en çok 5 dakika bekledikten sonra ister ılık isterseniz soğuk su ile durulayın. Saçınızı maskeden arındırdıktan sonra daha iyi temizlemek için organik bir şampuan ile yıkayın. Eğer saçınızı sıcak bir su ile durulamaya kalkarsanız maskenin içinde bulunan yumurtalar bu etki ile pişer. Ayrıca bu maske uygulama işleminin ardından yıkandığı zaman kötü bir koku kalabilir. Bu kokuyu ortadan kaldırmak için meyveli şampuan ile temizleyebilirsiniz. 
  ]]>
  Badem Yağı Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/badem-yagi-sac-bakimi.html Wed, 14 Nov 2018 18:37:06 +0000 Badem Yağı Saç Bakımı, Doğal yağlar son zamanlarda cilt bakımından saç bakımına kadar bir çok alanda tercih edilmeye başlanmıştır. Aslında asırlardır sağlık, güzellik ve bakım amacıyla kullanılan bu yağlar büt Badem Yağı Saç Bakımı, Doğal yağlar son zamanlarda cilt bakımından saç bakımına kadar bir çok alanda tercih edilmeye başlanmıştır. Aslında asırlardır sağlık, güzellik ve bakım amacıyla kullanılan bu yağlar bütünüyle doğal olmaları ile kozmetik ürünlerden daha öndeler. Fakat önemli olan bu yağların nasıl ve nerede kullanılacağını bilmektir. Badem yağıyla saç bakımı oldukça kolay ve etkili bir yöntem olarak bilinir. Saçların daha çabuk uzamasından daha parlak görünmesine kadar bir çok noktada badem yağından yararlanılabilir.

  Badem yağın Yararları
  Cilt ve saç bakımında bir çok faydası olan badem yağı saçları nemlendirme, daha parlak görünmesini sağlama ve güçlendirmek için kullanılabilen en ideal doğal yağlar arasında yer alır. Saçlar için çok faydalı E vitamini ve magnezyum bakımından çok zengin olan badem yağı aynı zamanda fön, saç maşası ve boya gibi yıpratıcı şeylerin etkisini azaltmak, saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmak içinde kullanılır. Badem yağı tıpkı zeytinyağındaki gibi nemlendirici ve saçları bazı sorunlardan koruyucu özelliklere sahiptir. Aktarlarda tatlı ve acı olmak üzere iki çeşit badem yağı bulunur. İki badem yağı da saç bakımı için uygun ve etkileri aynıdır. Badem yağıyla saç bakımı yaparken ilk önce saç derisine masaj yapıp başlayın. Badem yağı hem saç derinizi yumuşatır hem de varsa saç derisindeki cilt problemlerini azaltacaktır. Masajla saç derisindeki ölü hücreleri temizler, saç kökündeki gözenekleri açar ve saçların uzaması için engelleri ortadan kaldırır. 

  Badem Yağı Saç Bakımı
  1 çay kaşığı badem yağı, çeyrek çay kaşığı vanilya özü ile karıştırılıp saçlara sürülebilir. Vanilya özü saçların güzel kokmasını sağlayacak. Vanilya yağı yerine lavanta yağı da kullanılabilir. Saç telleri kalınsa yada saçlar uzunsa verilen ölçülerin 2-3 katı kullanılabilir. Badem yağının diğer kullanım şekli de nemli saçlara sürmektir. Duştan çıkınca saçlardaki fazla suyu havluyla kurulayıp geniş dişli bir tarakla saçları tarayın. Avucunuza biraz badem yağı döküp avuçları birbirine sürterek yağın elinize iyice yayılmasını sağlayın. Sonra da saç derinize güzelce masaj yaparak bunu yedirin. Uçlarda kırık varsa bir miktarını saç uçlarına sürebilirsiniz. 5-10 dakikalık masaj saç derisini canlandırıp saç köklerini güçlendirerek yumuşatacaktır. Badem yağını saçınızda en az 30 dakika bekletin daha sonra ılık su ve şampuanla yıkayın. Bu derinlemesine nemlendirici doğal yağ bakımını haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

  Badem Yağı Saçtan Nasıl Çıkar  
  Eğer badem yağını saçınızdan çıkarmakta zorlanıyorsanız saçınızı durulamak için kullanacağınız 1 kova suya 1 tane limon suyunu sıkabilirsiniz. Limon, yağı daha kolay çıkarır. Fakat limonlu suyla saçınızı yıkadıktan sonra güneşe çıkarsanız saçlarınızın rengi açılabilir. Aynı şekilde zor çıkan badem yağı için sirkeli durulama suyu da kullanılabilir.
  ]]>
  Saç Bakım Yağları https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakim-yaglari.html Thu, 15 Nov 2018 08:25:22 +0000 Saç bakım yağları, bakımlı, canlı ve parlak bir saç için kullanılabilir. Saç bakım yağları, saçların tipine ya da saçlarda meydana gelen problemlere karşı farklı şekillerde kullanılabilir. Saç bakım yağlar Saç bakım yağları, bakımlı, canlı ve parlak bir saç için kullanılabilir. Saç bakım yağları, saçların tipine ya da saçlarda meydana gelen problemlere karşı farklı şekillerde kullanılabilir. Saç bakım yağlarından istenilen sonucu alabilmek için düzenli olarak kullanılması gerekir.

  Saç bakım yağları nelerdir

  Sızma zeytinyağı: Çoğu kişi tarafından yaygın şekilde kullanılan sızma zeytinyağı omega-3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Cilt ve saç bakımında kullanıldığında besleyici etki yaratır. Niasin, B vitamini ve biotin bakımından zengin olan sızma zeytinyağı saçın ihtiyacını karşılar. Kullanımı için, 5 yemek kaşığı zeytinyağı bir cezve içinde ısıtılır. İçine 2 tane yumurta eklenerek çırpılır. Eldee dilen karışım saçların dip kısımlarından başlanarak tüm saça uygulanır. Saçlar bir boneyle kapatılarak 1 saat bekletilir. Daha sonra soğuk suyla yıkanarak saçlardan arındırılır. Haftada düzenli olarak bir defa tekrarlanır.

  Aspir yağı: Saç tellerini kalınlaştıran oleik asit içeren aspir yağı, saç köklerini kuvvetlendirir. Daha çok güneş, havuz ve denizden dolayı yıpranan saçlar için etkili sonuç yaratır. Saç köklerinin nefes almasını sağlar ve saçların uzama sürecini kısaltır. 4 yemek kaşığı aspir yağı ocakta ısıtılarak saç diplerinden başlanarak tüm saça yedirilir. 30 dakika bekletildikten sonra saçlar ılık su yardımıyla yıkanır. Haftada bir defa uygulandığında kısa sürede sonuç verir.

  Argan yağı: Elde edilmesi ve üretimi diğer yağlardan daha zordur. Saçları parlatarak yumuşatır. Püskürtme aparatı olan bir şişeye, 20 ml sarımsak yağı, 20 ml buğday yağı, 50 ml argan yağı ve 100 ml çörek otu yağı eklenerek şişe çalkalanır. Elde edilen karışım saç diplerine püskürtülerek tüm saça yedirilir. Ardından saçlar ısıtılan bir havlu ile sarılır ve 60 dakika bekletilir. Gün aşırı uygulandığında kısa sürede sonuç alınabilir.

  Hint yağı: Yumuşacık saçlara sahip olmak için kullanılabilecek doğal bir yağdır. Saçlarda dökülmeyi azaltarak saçların parlamasını sağlar. 100 gram kadar maydanoz incecik kıyılarak 2 çorba kaşığı Hint yağıyla karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara homojen şekilde dağıtılarak sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra saçlar ılık suyla yıkanır. 2 hafta arayla tekrarlanabilir.

  Avokado yağı: Avokado soyulduktan sonra çatal yardımıyla iyice ezilir. Üzerine macun kıvamı alana kadar su eklenir. Karışım saçlara tatbik edilip 15 dakika bekletilerek ılık suyla yıkanır. Haftada 1 defa tekrarlanabilir. Avokado yağı saç tellerini kuvvetlendirerek saçların yumuşamasını sağlar.

  Badem yağı: Saç bakımı için sıkça tercih edilen saç bakım yağları arasındadır. Saç köklerini güçlendirir ve dökülmeleri azaltır. 2 yemek kaşığı çam beretin, 3 yemek kaşığı badem yağı, 3 yemek kaşığı argan yağı ve 3 yemek kaşığı susam yağı bir kase içinde karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara dairesel hareketlerle sürülerek saçlar bir bone yardımıyla kapatılır. 2 saat bekletildikten sonra saçlar şampuanlanarak yıkanır.

  Biberiye yağı: Saç kökü ve derisini besleyen biberiye yağı saça direkt uygulanmamalıdır. Biberiye yağı başka yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdır. 1 çay kaşığı adaçayı, 1 çay kaşığı limon yağı, 2 çay kaşığı biberiye yağı ve 1 çay kaşığı adaçayı karıştırılarak saç köklerine sürülür. 1 saat bekletildikten sonra saçlar ılık suyla yıkanır.

  Hindistan cevizi yağı: Saç bakımı için mucize yaratan yağlar arasında yer alır. Saç kökünde meydana gelen kuruluğu giderir. Saçların yumuşamasını ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Saçların uzamasında da etkili bir saç bakım yağıdır. Yağ temizlenmiş saçlara uygulanmalıdır. Duş alındıktan sonra saçlar nemliyken Hindistan cevizi yağı elle saçlara masaj yapılarak sürülür. Saçlar bir boneyle kapatılarak 60 dakika beklendikten sonra saçlar doğal bir şampuanla yıkanarak temizlenir.

  ]]>
  Saç Derisi Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-derisi-bakimi.html Thu, 15 Nov 2018 08:47:59 +0000 Saç Derisi Bakımı, Saç derisi kepeğin neden olduğu kuruluk, kullandığınız ısıyla çalışan saç şekillendirici araçlar, kozmetik saç ürünleri,  kış aylarında havanın kuru olması ve güneş yanığı sebebi Saç Derisi Bakımı, Saç derisi kepeğin neden olduğu kuruluk, kullandığınız ısıyla çalışan saç şekillendirici araçlar, kozmetik saç ürünleri,  kış aylarında havanın kuru olması ve güneş yanığı sebebiyle soyulabilir. Saç derisinin soyulması bazı hallerde egzama veya mantar gibi cilt rahatsızlıkları sebebiyle de oluşabilmektedir. Saç derisinin kuruması çoğunlukla kaşıntıyı da beraberinde getirir.

  Saç Derisi Bakımı: Deri hücreleri düzenli olarak yenilenmektedir. Yenilenmenin süreç aralığı azalırsa veya cilt bakımı tam olarak yapılmaz ise ölü deri hücreleri, saç derisinde birikme yapabilir. Bu ölü deriler çoğunlukla küçük, beyaz ve kurudur. Kuru saç derisindeki bu ölü deri parçacıkları küçüktür; yağlı saç derisinde kepek nedeniyle oluşan ölü deri parçaları daha büyüktür. Saç derisi yağlıysa kızarıklık veya iltihap olmadan kaşıntılar ortaya çıkabilir. 

  Saçın bakımı saç diplerinden başlar. Saç tellerinin dokusu ne kadar parlak ne kadar iyi olursa olsun saç köklerine gereken özeni gösterilmezse saçlar bir süre sonra zayıf ve donuk görünmeye başlar. Hassas saç derisi daha başka problemlere de sebep olabilir. Hassas saç derisi olan bireylerin saç derisinde kuruluk, kaşıntı, pul pul saç derisi döküntüsü ve bazı durumlarda da saç dökülmeleri ve enfeksiyon gibi problemler görülebilir. Saç derisinin hassas olmasına neden olan birçok etken olabilir. Günlük saç bakımında yapılacak bazı ufak tefek lakin önemli değişiklikler hassas saç derisine sahip bireylerde oldukça faydalı sonuçlar oluşabilir. Diğer yanda hassas saç derisinin kronik bir hal aldığı durumlarda ise doktora danışma daha doğru olacaktır.

  Saç Derisi Bakımı için yapılabilecekler:
  • Haftada 1 defa saç derinize 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı ile masaj yapınız. Bu kuru ve tahriş olmuş saç derinize iyi gelecektir. Uyguladıktan sonra 10 dakika kadar öylece bekleyiniz. Sonra sabun içermeyen şampuanınızla yıkayarak durulayınız. Zeytinyağı yerine jojoba yağı da olabilir. Saç derinizde bakteri veya mantar sorunu varsa jojoba yağı veya zeytinyağına birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek iyice karıştırıp, saç derinize uygulayınız. Sonra şampuanlayarak durulayınız.
  • Sabun içermeyen bir şampuan kullanmayı deneyiniz. Sabun saç derinizi tahriş edebilir ve kurutabilir. Şampuanlarda kullanılan sabunların çoğu sülfat içerir. Sülfat cilt için tahriş edici niteliğe sahiptir. Sabun içermeyen şampuanlar veya saç derisi temizleyicileri hipoalerjeniktir. Bu sebeple saç derisini tahriş etmezler, saç derisine zarar vermezler.
  • Bunlar saç derinizi daha da tahriş edebilir ve kurutabilir. Bunun dışında saçlarınızda fön makinesi gibi ısıtmalı gereçlerden kullanmayınız. Bunlar saç derinizi daha da kurutabilir. Eğer fön makinesi kullanacaksanız bunu uzaktan tutarak ve en düşük ayarda kullanarak uygulayınız. Hassas saç derinize kimyasal biçimlendirme ürünleri ve saç boyası uygulamaktan kaçınınız.
  • Saç derinizi haftada 1 defa karbonat ve şampuan karışımıyla temizleyiniz. Bu saçlarınızın ph dengesine yardımcı olacaktır. Bunun için 2 yemek kaşığı kadar şampuanı ve 1 yemek kaşığı kadar karbonatı küçük bir kap içerisinde iyice karıştırınız. Sonra ıslak saçlarınıza ve saç derinizi uygulayınız. 5 dk. kadar bekleyin. Sonra suyla yıkayarak durulayınız.
  ]]>
  Saç Açma https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-acma.html Fri, 16 Nov 2018 01:01:41 +0000 Saç Açma Bir çok kadın saçlarını doğal yollarla açmak ister. Çünkü, saçlarda eğer koyu renk boya var ise boya boyayı açmayacağı için kimyasal madde kullanılması gerekir ve bu işlem riskli bir işlemdir. Bu neden Saç Açma 
  Bir çok kadın saçlarını doğal yollarla açmak ister. Çünkü, saçlarda eğer koyu renk boya var ise boya boyayı açmayacağı için kimyasal madde kullanılması gerekir ve bu işlem riskli bir işlemdir. Bu nedenle saçlara zarar vereceği için kadınlar pek uygulatmak veya uygulamak istemezler. Özellikle saçlarda boya siyahı, koyu kahve var ise bunu doğal yollarla açmak imkansızdır. Ama saçlar her hangi bir boya işlemi görmediyse rahatlıkla doğal yollar kullanarak açılabilir. Mutfakta kullanılan bazı gıdalar saçlarınızı açma yöntemlerinden olabilir. 

  Papatya İle Saç Rengi Açma
  Papatya saç açmak için başlıca doğal bitkilerdendir. Papatyalar kaynatılıp soğutulur. Duşta saç yıkanıp krem sürüldükten sonra güzelce taranıp papatya suyumuz yedirilir. Ancak bu işlem yaz aylarında yapılmalıdır çünkü, güneşinde etkisi olacaktır. Saç istenilen renge ulaşana kadar haftada iki üç kez uygulanabilir.

  Limon İle Saç Rengi Açma
  Limon aynı zamanda saça parlaklık da verir. 3 bardak suyun içine bir su bardağı limon suyu eklenir ve saça yedirilir. Yarım saat bekledikten sonra saç iyice durulanır.

  Bal İle Saç Rengi Açma
  Bir miktar bal ile saç kremi karıştırılır ve saça sürülür. Sabaha kadar bekleyin uyandığınızda saçınızı yıkayın saç renginizin hem açıldığını hemde yumuşadığını göreceksiniz.
  ]]>
  Hamilelikte Saç Boyama https://www.sacbakimi.gen.tr/hamilelikte-sac-boyama.html Sat, 17 Nov 2018 01:00:50 +0000 Hamilelikte Saç BoyamaHamilelikte saç boyası yaptırılıp yaptırılmayacağı hamile bayanların en çok merak ettiği konulardan biridir. Öncelikle değinilmesi gereken bir konu varsa yapılan araştırmalarda gebelikte ve emzirme Hamilelikte Saç Boyama
  Hamilelikte saç boyası yaptırılıp yaptırılmayacağı hamile bayanların en çok merak ettiği konulardan biridir. Öncelikle değinilmesi gereken bir konu varsa yapılan araştırmalarda gebelikte ve emzirme döneminde saç boyalarının bebek üzerinde doğumsal sakatlık yaptığına dair somut bir delil bulunmamaktadır.
  Ancak insan derisi cilde sürülen çoğu şeyin emilimini gerçekleştirebilir. Saç boyası içerisinde çeşitli kimyasal maddeler bulundurur. Öncelikle bunlar amonyak, hidrojen, peroksit, rezorsinol gibi oldukça zararlı ve içerisinde kansere neden olan pigmentler bulunduran maddelerdir. Hamile kişi saçını boyadığında zararlı maddeler direkt olarak bebeğe nüfuz edebilir.Saç boyası içinde bulunan kimyasal maddelerin bir kısmı hamileyken son derece zararlıdır. Türk jinekologların çoğu 3 aylık hamilelik döneminde kesinlikle saç boyama işleminin yapılamayacağını söylerken 4. aydan sonra saf bitkisel boyaları tercih edebilirler. Bu konuyla ilgili bilinmesi gereken en önemli şey asla yüzde yüz bitkisel boya olamaz. Sonuç olarak bu boyalar kimyasal işlem dizininden geçirilmektedir.
  Hamilelikte Saç Boyama
  Hamile bayanlar illa saçlarına bakım yaptırıp boyatmak istiyorlarsa dikkat etmeleri gereken konular vardır. Öncelikle biraz önce değindiğimiz gibi kimyasal maddeler içermeyen doğal, bitkisel boyalar tercih edilmelidir. Boya işleminin yapılacağı ortam kesinlikle havadar olmalı ve boya kokusunu direk maruz kalınmamalıdır. Saç boyama işlemini kendiniz yapıyorsanız kesinlikle eldiven giymelisiniz ve boyama işlemi tamamlandıktan sonra saç derisini iyice yıkayınız. 
  Gebelik döneminde saç rengini değiştirmek için en güvenli yöntem kınadır. Kına doğal ve herhangi bir potansiyel kansorejen ve toksit kimyasallar içermez. Toz kına kullanma konusunda tereddüt içindeyseniz, kına yaprağı kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Açık Kumral Saç Rengi https://www.sacbakimi.gen.tr/acik-kumral-sac-rengi.html Sat, 17 Nov 2018 03:34:01 +0000 Açık Kumral Saç RengiKumral rengin her tonu ana tonlar olarak bilinir açımı kolay ve siyaha oldukça uzak renklerdir. Kumral tonlara ulaşabilmek için saçların kendi ana rengi oldukça önemlidir.  Açık Kumral Saç Rengi
  Kumral rengin her tonu ana tonlar olarak bilinir açımı kolay ve siyaha oldukça uzak renklerdir. Kumral tonlara ulaşabilmek için saçların kendi ana rengi oldukça önemlidir. 

  Açık Kumral Saç Rengi Nasıl Elde Edilir
  Eğer saçlarınız koyu tonlarda ise, ilk boyamada istediğiniz renge ulaşamazsınız fakat saçınızı kimyasal maddelerle açmayı kabul ederseniz o zaman istediğiniz renk olacaktır. Açmadan bu renge ulaşabilmek için boyadan bir ay sonraya kadar beklemeniz gerekir. Bir daha ki boyamada saçta olan yansımaları fark edeceksiniz. Açık Kumral Saç RengiSaçlar sürekli açık sarıya boyanırsa koyu renkten kumral rengine yıpranmadan dönebilirsiniz. Saçlar kahve, bakır ve kumral tonlarında ise, istenilen renge ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Saça açık sarı rengi uygulandığında tamda istenilen renk ortaya çıkar. İsterseniz boya sonrasında ara sıra saçlarınızı papatya suyuyla yıkayıp fön makinesiyle ısı verebilirsiniz buda saçlarınızın açılmasına yardımcı olur. Saçlar açık tonlarda ise, açık sarı ile boyanmasına gerek yoktur. İstenilen her hangi bir kumral tonlarındaki boya ile boyanır ve düşünülen renk ortaya çıkar.
  ]]>
  Bitkisel Saç Boyası https://www.sacbakimi.gen.tr/bitkisel-sac-boyasi.html Sat, 17 Nov 2018 16:22:47 +0000 Bitkisel Saç Boyası, Kozmetik saç boyalarının neredeyse hepsinde kimyasal bulunmaktadır. Sağlık açısından en iyi olan doğal saç boyalarıdır. Yüzde yüz doğal olmasa bile en azından içindeki kimyasalı birazda olsa Bitkisel Saç Boyası, Kozmetik saç boyalarının neredeyse hepsinde kimyasal bulunmaktadır. Sağlık açısından en iyi olan doğal saç boyalarıdır. Yüzde yüz doğal olmasa bile en azından içindeki kimyasalı birazda olsa azaltabilirsiniz. Hamile bayanlar, alerjisi olanlar kesinlikle  bitkisel boyaları tercih etmelidir. Gündemde olan en bitkisel saç boyası kınadır. Kına gibi bazı bitkilerinde renk verme özelliği vardır. Bunları saça uygulama yöntemi diğer boyama adımları ile hemen hemen aynıdır. Boyanın sağlıklı ve kalıcı olması için aşağıda yazdıklarımı uygulayın.

  Bitkisel Saç Boyası
  Bitkisel Saç Boyama Adımları
  • Bitkisel malzemeleri doğrayıp ezin. Ne kadar çok ezerseniz o kadar iyi yedirirsiniz ve etkili olur.
  • Ezdiğiniz bitkilere ılık su ekleyerek karıştırın. İstenilen kıvamda değil ise ılık su eklemeye devam edebilirsiniz.
  • Mümkün ise yıkadıktan sonra saçlarınızı güneşte kurutun.
  • Bitkisel boyalar kimyasallar gibi çok kalıcı olmadığı için her ay bir kez uygulayabilirsiniz.
  Not: Yukarıda boyada ki kimyasalı azaltabilirsiniz demiştim. Bunun için kozmetik boyasının içine bir miktar bakım yağları dökebilirsiniz. 
  ]]>
  Kadınlarda Saç Dökülmesi https://www.sacbakimi.gen.tr/kadinlarda-sac-dokulmesi.html Sat, 17 Nov 2018 22:14:03 +0000 Kadınlarda saç dökülmesi, alışı olmadığımız bir sorun olsa da, kadınları % 30 oranında etkiler. İlk aşamalarda saç tellerinin incelmesi, giderek incelen saç tellerinin dökülmesiyle yaşanan bu sorun kadınların alışık o Kadınlarda saç dökülmesi, alışı olmadığımız bir sorun olsa da, kadınları % 30 oranında etkiler. İlk aşamalarda saç tellerinin incelmesi, giderek incelen saç tellerinin dökülmesiyle yaşanan bu sorun kadınların alışık olmadığı bir durumdur. Bu nedenle kadınlar bir yandan saç dökülmesiyle uğraşır, bir yandan da psikolojik olarak sorun yaşarlar. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle ön saç tellerini dökülmediği, diğer alanlarda oluşan saç dökülmesiyle yaşanır. Bazı dönemlerde daha fazla saç teli dökülür. Bu sorunu yaşayan kadınlar genellikle bunu başkasıyla paylaşmaktan çekinir. Bunun sebebi daha çok genetik etkenlere bağlanır. Fakat bunu tetikleyen dış etkenlerde vardır. Erkeklerin saç dökülmesi 5 alfa redüktaz enzimi nedeniyle olur. Bu enzim kadınlarda düşük seviyededir. Bu yüzden kadınlardaki saç dökülmesi erkeklere göre daha farklı şekilde yaşanır. Kafanın ön saç çizgisinde dökülme olmaz. Üstelik piyasadaki ilaçlar erkek tipi saç dökülmesi için üretildiğinden, bu ilaçlarından da faydası olmaz.

  Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

  Kadınlarda yumurtalıklar nedeniyle oluşan hormonal dengesizlikler, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık, tiroit sorunları, stres, sistematik hastalıklar, konnektif doku hastalıkları saç dökülmesine yol açabilir. En fazla doğum sonrasında ve menopoza girildiğinde daha yoğun saç dökülmesi yaşanabilir.

  Erkeklerde genetik etkenlerden kaynaklanan saç dökülmesi, kadınları da nadiren etkileyebilir. Erkeklerde birden dökülme görülürken, kadınlardaki dökülmede saç telleri incelerek dökülmeye başlar. Bu durum kadınları kelliğe kadar götürebilir.

  Kadınlarda Saç Dökülmesi
  Kadınların sıkça yaptırdığı saç boyası, perma, sıcak fön saç tellerini zayıflatır ve saçların koparak dökülmesine, kırılmasına yol açabilir. Bu saç köklerinin zarar görmesine neden olmayan bir durum olsa da, sağlıksız saçlara sahip olmanıza neden olur.

  Dengeli beslenemeyen kadınlarda saç dökülmesiyle karşılaşabilir. Özellikle fazla kilolu olanlar saç dökülmesi yaşıyorsa, bunun nedeni beslenme düzeninde aramalıdır. Düşük kalorili beslenme, yağ oranı düşük beslenme şekli saç dökülmesi nedeni olabilir.

  Bazı ilaçlarda saç dökülmesine yol açabilir. Telojen effluvium denilen duruma sebep olan ilaçlar, saç tellerinin dökülmesini sağlayabilir. Bu şekilde saç dökülmesi yaşayan kadınlar ilaçları keserse, dökülme de durur.

  Kadınlar endoskopik yüz germe sonrasında ya da diğer yüz germe operasyonlarından sonra bu sorunu yaşayabilir.

  Kadınlar saçlarını uzun süreli gergin toplar, çekerse saç telleri hasar görür ve dökülmeler yaşanabilir.

  Kadınlarda saç dökülmesi nedeni olabilen ilaçlar
  • Beta blokerler, diüretik ilaçlar ve antihipersantif ilaçlar
  • Kan incelticiler
  • Kolesterol ve kan yağlarını düşüren ilaçlar
  • Gut hastalığı ilaçları
  • Tiroit ilaçları
  • Oral kontraseptif ilaçlar
  • Duygu durum ilaçları
  • Diyet ilaçları, A vitamininin aşırı dozda hap olarak alınması
  • Kemoterapi ilaçları kadınlarda saç dökülmesi nedeni olabilir.
  Kadınlarda saç dökülmesi türleri ve şiddeti

  Kadınlardaki saç dökülmesinin tehlikeli boyutlara geldiği hakkında saç çekme testi yapılarak karar verilebilir. Bu sorunu yaşayanların başından doktor 20-30 saç telini tutarak çeker. Bu aşamada 5 ve üzerinde saç teli dökülürse, ele gelirse saç dökülmesine karşı önlem alınmalıdır. Kadınlarda saç dökülmesi Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 olarak üç aşamada değerlendirilir. İlk aşamada herhangi bir müdahaleye gerek kalmaz. Tip 2 ve Tip 3 saç dökülmesinde cerrahi yöntemler, saç ekimi gibi uygulamaların yapılması gerekebilir. Özellikle ileri derecedeki saç dökülmesinde kafanın tepe kısmı görünür hale gelebilir. Bu durumda saç ekimi k]]> Çikolata Kahve Saç Rengi https://www.sacbakimi.gen.tr/cikolata-kahve-sac-rengi.html Sun, 18 Nov 2018 21:45:15 +0000 Çikolata Kahve Saç Rengi, Saçtaki renkler arasında en risksiz olanı kahve tonlarıdır. Aynı zamanda doğaldır. Çikolata kahve rengi her renk tene uygundur. Çikolata Kahve Tonu Nasıl Elde Edilir Çikolata Kahve Saç Rengi, Saçtaki renkler arasında en risksiz olanı kahve tonlarıdır. Aynı zamanda doğaldır. Çikolata kahve rengi her renk tene uygundur.

  Çikolata Kahve Tonu Nasıl Elde Edilir

  Her boya markasında aynı numara değildir bu renk. Oksidan suyu muhakkak 20 volümlük tercih edilmelidir. Bu renk açık bir renk değildir, ancak yıkandıkça açılmalar görebilirsiniz. Bir de açık çikolata kahve saç rengi vardır, bal köpüğü saç rengi tonuna oldukça yakındır.Çikolata Kahve Saç Rengi Genel anlamda bakacak olursak eğer saçın istenilen renge ulaşılması zemin renge yani ana renge bağlıdır. Her kadının zemin renkleri farklı olduğu için aynı renkler elde edilmez.  Kahvenin hangi tonuna boyanırsa boyansın ilk boyama kesinlikle  beklenilenden koyu çıkacaktır ancak yıkandıkça kahve renginin içinde bulunan kızılın büyüsünü fark edeceksiniz. Çikolata  kahve rengi yaşı küçük gösteren renkler arasında yer alır.
  ]]>
  Demir Eksikliği Saç Dökülmesi https://www.sacbakimi.gen.tr/demir-eksikligi-sac-dokulmesi.html Mon, 19 Nov 2018 14:26:13 +0000 Demir eksikliği saç dökülmesi, mevsimsel farklılıklar, ruhsal baskı, demir eksikliği ve hormon bozuklukları saç dökülmesinin sebeplerinden sadece birkaçıdır. Fakat saç dökülmelerinin kaynağında önemli sağlık  s Demir eksikliği saç dökülmesi, mevsimsel farklılıklar, ruhsal baskı, demir eksikliği ve hormon bozuklukları saç dökülmesinin sebeplerinden sadece birkaçıdır. Fakat saç dökülmelerinin kaynağında önemli sağlık  sorunları da yatabilmektedir.

  2 ayı aşan saç dökülmesini önemseyin
  Saçlı deride aşağı yukarı 100 bin adet saç bulunmakta ve erişkinlerde yıkanma ve taramaya ilişkili olarak da gün içerisinde aşağı yukarı 100-150 adet saç teli dökülebilmektedir. Saç dökülmesi, hormonsal ve besinsel etmenler, kimyevi maddelere maruz kalma, kalıtımsal yatkınlık, sistematik sıhhat sorunları, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, ruhsal psikolojik baskı ve saçlı deri hastalıklarına ilişkili olarak da meydana çıkabilmektedir. Sıhhatli bir insanda saç dökülmeleri 2 aya denli sürebilmektedir. Senede 3 defa tekrarlanan saç dökülme müddetinin 2 ayı aşması ise birtakım önemli sıhhat sorunlarının habercisi olabileceği benzeri profesyonel yardımı alınmasını gerektirebilir. Saç dökülmesi çoğunlukla tetikleyici faktörden 3-4 ay ardından başlamakta ve bu etmenler tedavi edildikten 6-12 ay ardından normale dönebilmektedir.

  Uzun müddetli hipotiroidi daimi kök kaybına neden olabilir
  Tiroid bezinin az çalışması başka bir deyişle hipotiroidi halinde yaygın saç kaybı veya beden kıllarında zarar görülebilir. Tiroid hormonu rehabilitasyonu sonrasında aşağı yukarı 8 haftada saçlar normal haline dönmeye başlamaktadır. Uzunca müddetli hipotiroidide daimi kök kaybı gelişmekte olup tiroid bezinin çok çalışması başka bir deyişle hipertiroidizm ise saç dökülmesi nedeni olabilir.
   
  Demir Eksikliğinin Saç Dökülmesine Etkisi
  Demir eksikliği, kansızlığın en bariz olarak meydana çıkmasına neden meydana gelen faktör olarak da bilinmektedir. Eskiyen insanlar demir ihtiyaçlarını, kuyulardaki ve temiz pınarlardaki işlem görmemiş sulardan ele geçirilen bol miktardaki minerallerden, özel beslenen hayvanların kırmızı et ve uzuv etlerinden, pikten inşa edilmiş demir yeme pişirme tencerelerinden ve öbür mutfak aletlerinden ihtiyaçlarını giderirlerdi. Son zamanlarda, musluktan akan sularda ve işlenmiş sularda pek nadir veya hiç yok derecede demir yer almaktadır. Kırmızı et kullanımı ise sıhhat otoriteleri aracılığıyla çok önerilmemektedir. Uzuv etler bulmak da son zamanlarda çok güçleşmiştir ve paslanmaz sert veya yapışmaz tencere dökme demir tencerelerin yerini almıştır. Bununla Birlikte, kişilerin kocaman acı çektiği çölyak hastalığı, tahriş meydana gelen bağırsak sendromu, Crohn sıhhat sorunu (inflamatuvar barsak sıhhat sorunu), mide ülseri ve diğerleri benzeri hazm hastalıklarını engellemeye günümüz gıdalarının içerisinde yer alan az miktardaki demirin gücü yetmemektetir.
  Bir insan bedeninde,çoğunlukla kanda yer alan demir, eritrositler (hem biroglobin) ve miyoglobin'in (adale dokusu içerisinde yer alan kırmızı kan hücresinin bir türü) oksijen taşımaya destekçi olabilir. Demir, kan hücrelerine oksijen gelmesine ve adale hücresinin beslenmesi benzeri bedende çoğu önemli rolü yer almaktadır.Demirin bununla birlikte saçların uzamasında ve sıhhatli gelişiminde önemli bir faktör meydana geldiğini çok insan bilmemektedir. Şayet kimse rejim yapıyorsa ve bu diyet; saç hücresinin gereği denli demir içermiyorsa beden bu demiri gereken olmamış demir olarak da algılayarak bir olarak demir depolarının canlılığı amacıyla türetir. Bu vaziyette demir yoksunluğundan ötürü saç dökülmesi yaşanır.

  Demir eksikliği meydana gelen bayanların %70'inde saç dökülmeleri görülür
  Doğum sonrasında bilhassa 1-4. aydan bu yana hormonal değişimlere ilişkili olarak da saç dökülmesi başlar ve çoğunlukla 6 aydan kısa sürer. Kadın hasta kişilerde bilhassa saçların ön yerlerinde seyrelme, akne, adet düzensiz olması, tüylenmede yükseliş benzeri sorunlar olduğunda cinsiyet hormonlarının seviyesini muayene etmek gerekiyor. Diffüz başka bir deyişle bütün saçlı derinizi içeren saç kaybından yakınan bayanların %70'inde demir e]]> Saç Ektirme https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-ektirme.html Mon, 19 Nov 2018 19:52:54 +0000 Saç ektirme, donör sahadan yani saçlı bölgeden 1 mm çaplı ya da daha küçük çaplı aletlerle alınan saç köklerinin, seyrek alanlara ya da saçsız bölgeye nakil edilmesiyle gerçekleşir. Bu FUT ve FUE denilen tekniklerle yapıl Saç ektirme, donör sahadan yani saçlı bölgeden 1 mm çaplı ya da daha küçük çaplı aletlerle alınan saç köklerinin, seyrek alanlara ya da saçsız bölgeye nakil edilmesiyle gerçekleşir. Bu FUT ve FUE denilen tekniklerle yapılabilir. FUE tekniği sırasında saç kökleri kesiye gerek kalmadan zahmetsizce saç ektirme yapılabilir. FUT tekniğine göre daha konforlu bir uygulamadır. Kesi yapılmadığından, hastalara dikiş yapılmasına da gerek kalmaz. FUE ve FUT tekniğindeki farklılık sadece saç köklerinin alınmasındadır. Bunun dışında kanalların açılmasında ve saç ekim aşamalarında herhangi bir farklılık bulunmaz. Ancak FUE tekniği hem kısa sürede yapılması, hem de iz bırakmaması açısından daha fazla tercih edilir. Çünkü FUT tekniğinde saç kökleri bistüri kullanılarak doku alma şeklinde yapılmakta ve bu alanda sonradan iz kalmaktadır.

  Saç ektirme işleminde dikkat edilmesi gerekenler

  Günümüzde yeni tekniklerin geliştirmiş olması, saç ektirme işlemini daha kolay hale getirmiştir. Bu uygulamanın deneyimli bir doktor ve ekibi tarafından yapılması gerekir. Ancak uygulama öncesinde çok dikkatli ve özenli çalışılmalıdır. Herkese saç analizi yapılmalı, saç ekimi planı yapılarak, saç ekimi gerçekleştirilmelidir. İnsanlardaki saç çıkış yönüne uygun şekilde ekim yapılmalıdır. Saç kökleri hızla nakledilmeli ve bekletilmemelidir. Bunun için saç ekim merkezinin iyi seçilmesi gerekir. Saç ektirme işlemi hastanede ameliyat ortamında, estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Hastalar genetik olarak hiç dökülmeyen bölgeden alınan saçların saçsız bölgeye nakli sayesinde yaşamları süresince saçlarına kavuşacaktır. Bu nedenle saç ekimi öncesinde her konuya dikkat edilmelidir. Saç ektirme yasalara uygun şekilde hastanede ameliyat ortamında, plastik cerrahi uzmanı ve deneyimle bir ekiple, steril koşullar sağlanarak yapılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılan işlemde, hastaların ihtiyacı olduğunda küçük molalar verilmeli ve uygulama sonuna kadar konforunu devam ettirmelidir.

  Saç Ektirme
  Saç ektirme de ön saç çizgisinin önemi

  Saç ektirme işleminin başarısı ön saç çizgisinin doğru belirlenmesiyle orantılıdır. Yani ön saç çizgisinin doğru açıyla belirlenmesi saç ekiminin doğallığını ortaya çıkarır. Aynı zamanda bu bölgeye nakil edilecek saçların kalınlığı, çizginin simetrik hali her zaman uyumlu olmalıdır.

  Saç ektirme nasıl olur

  Saç ektirme işleminde en çok tercih edilen FUE tekniği oldukça başarılı şekilde uygulanır. Burada kullanılan punch kaleminin uç kısmının motora bağlanması sonucunda, istenen devirde uygulama yapılabilir. Uç kalınlıkları gerektiği gibi değiştirilebilir. Bunun yanında doku derinliğinin ayarlanması motor sayesinde kolayca yapılabilir ve devamlı derinlik ayarlanmasına gerek kalmaz. Motor sayesinde dönor sahadan daha sıkça greft alınabilir, daha fazla greft alınır. İçinde çoklu saç teli olan kökler çıkarılabilir. Bu sayede foliküler ünite bütünlüğünü korumuş olur.

  Saç ektirme sonucu ne zaman alınmaktadır

  Saç ekimi yapıldıktan sonra yaklaşık 2-6 hafta kadar saçlarda dökülme ve kırılma olur. Daha sonra saçlar yeniden uzamaya başlamaktadır. Çok nadir şekilde hastalarda dökülme olmaz. Saç ektirmenin sonucu bu etkilerle birlikte 8-10 ay içinde alınmaya başlar. Bu süreçte saçlar uzar ve saç telleri kalınlaşmaya başlar. Bu sebeplerle saç ekimi yaptıran kişiler sabırlı olmalıdır.

  Saç ektirme ne zaman yapılmalıdır

  Saç dökülme sorunu yaşayanlar, estetik kaygısı olanlar, saçlarının dökülmesini sorun haline getirenler saç ektirme işlemini yaptırmalıdır. Fakat bu uygulamayı yaptırmayı düşünenler her zaman gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Çünkü saç ektirme başarılı bir şekilde yapılsa da, her zaman doğal saçların yerini tutmayabilir. Bunun nedeni saçlı bölgeden alınacak saç köklerinin yeteri kad]]> Saç Ekimi Sonrası https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-ekimi-sonrasi.html Tue, 20 Nov 2018 17:44:42 +0000 Saç ekimi sonrası, saç ekimi yaptıran kişilerin hastanede kalmasına gerek olmaz. Uygulama bitince hemen evlerine dönebilirler. Bu alanda yeni geliştirilen teknikler sayesinde son derece konforlu bir şekilde saç ekimi yapılmaktadır. Saç ekimi sonrası, saç ekimi yaptıran kişilerin hastanede kalmasına gerek olmaz. Uygulama bitince hemen evlerine dönebilirler. Bu alanda yeni geliştirilen teknikler sayesinde son derece konforlu bir şekilde saç ekimi yapılmaktadır. Ancak uygulama sonrasında hastalar bazı konulara dikkat etmeli ve saç ekiminin başarısına yardımcı olmalıdır. Bu sayede yaşam boyu saçlarıyla huzurlu bir hayatları olabilir.


  Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

  FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi sonrasında, bölge pansuman yapılmadan açıkta bırakılır. Bu yüzden bölge en az 1 hafta kadar herhangi bir yere sürtülmemeli, darbelerden korunmalıdır. Buna uygun şekilde hastaların kalabalık yerlerden ve toplu taşım araçlarından uzak kalması, eğer buralarda bulunması gerekiyorsa dikkatli olmaları gerekir.

  Saç ekimi sonrasında 1 hafta bone, şapka, kasket gibi başa takılan aksesuarlar kullanılmamalıdır.

  Saç ekimin ardından 2 gün alın ve yüzde şişkinlik olmaması için, yarı oturur şekilde uyumak gerekir. Bu esnada saç ekiminin yapıldığı yere yastık, çarşaf değmemelidir. Bu nedenle bazı önlemler alınmalıdır.

  Birkaç gün süreyle hastalar öne eğilecekleri hareketlerden kaçınmalıdır. Yine bu sürede alkollü içecekler içilmemelidir.

  Saç ekiminden sonra 48 saat aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Omega 3 te kullanılmaması gerekir. Sadece reçeteli olarak doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler ve ödem giderici ilaçlar kullanılabilir.

  Saç Ekimi Sonrası
  Saç ekimi sonrası ilk pansuman ve ilk yıkama nasıl yapılmalı

  Saç ekimi sırasında greft alınan bölgenin yani başın arka tarafı ile yanları pansumanla kapatılır. Ertesi gün bu alanlarda hafif sızlama hissedilebilir. Bu normal bir gelişmedir. Bu gün hastaların saç ekimi yapılan hastaneye kontrole ve pansumana gitmesi gerekir. Uygulamayı yapan uzman hastayı bu şekilde yönlendirir.

  Saçların ilk yıkaması içinde, saç ekimi yapılan merkezde ilk gün yapılabilir ya da hasta kendisi saçlarını yıkayacak ise bunu 3 gün sonra yapabilir. Bu kararı doktor verecektir. Ertesi gün ilk yıkama yapılmazsa, kontrolde greft alınan bölge pansuman yapılır. Şartlar uygun olursa, pansumanla birlikte ilk yıkama işlemi de yapılabilir. İlk yıkamada saç ekimi yapılan alan taze olduğundan, şampuan kullanılmaz. Yıkama köpürme özelliği bulunan antiseptikli losyon ile yapılır. Aynı zamanda hastaya saçlarını nasıl yıkaması gerektiği anlatılır. Çünkü daha sonraki yıkamaları hastanın kendisi yapar. Saçlar her gün bu yöntemle yıkanmalıdır.      
  Saç ekimin ardından bölgedeki kan sızıntısı kabuklanmaya neden olur. Bunlar ortalama 10 günlük saç yıkama sonrasında kaybolur. Hastaların kabuklanmayı tırnakları ile kazımaması gerekir. Kabuklanma tarif edildiği şekilde saçlar yıkandığında, kendiliğinden düzelir. Greft alınan bölge ortalama 4-5 günde iyileşir. Saçların ekildiği alanda 7-10 günde dökülmeler olur. Ancak saç dökülmesi kırılma şeklindedir ve saç kökleri bundan zarar görmez. Bu yaklaşık 1 ay kadar sürer. Beklenen saç dökülmesi olarak tanımlanan sürecin ardından saçlar yeniden uzamaya başlar. Bazen minoxidil kullanılması ya da saç ekiminde PRP uygulaması sonucunda saç dökülmesi önlenebilir ya da bu süreç kısaltılmış olabilir. Saçların sağlıklı bir şekilde çıkışı yaklaşık 8-12 ay sürer. Saç ekimi FUE tekniği ile yapıldıysa, saç köklerinin alındığı bölgede herhangi bir yara izi kalmadan iyileşme meydana gelir.
  ]]> Karamel Saç Rengi https://www.sacbakimi.gen.tr/karamel-sac-rengi.html Wed, 21 Nov 2018 17:24:40 +0000 Karamel Saç RengiSarı ve altın kahve arasında olan bir renktir. Yumuşak bir renk olduğundan çok iddialı kesimlerle değil de klasik modellerle kullanılması uygundur. Salaş saç modelleri bu rengi daha çok ortaya çıkartır. K Karamel Saç Rengi
  Sarı ve altın kahve arasında olan bir renktir. Yumuşak bir renk olduğundan çok iddialı kesimlerle değil de klasik modellerle kullanılması uygundur. Salaş saç modelleri bu rengi daha çok ortaya çıkartır. Koyudan açığa kadar olan tonlarıyla alımlı gösteren bir renktir.

  Karamel Saç Rengi Kimlere Yakışır
  Uygun olan ten rengi sarı ve açık tenler olur. Ana saçı açık tonlarda olan kişilere daha çok uygundur. Buna karşın ten renginiz koyu olsa da karamel yapmak istiyorsanız evde denemeyin. Bu işlem için kuaföre gitmeniz gerekir. Yoksa dipler ve uçlar arasındaki fark sizin için üzücü bitebilir. Pek çok kişi ekonomik olması adına saçını evde boyamak ister. Hatta evde boyadığını duyduğunuz kişilerde olabilir. Fakat herkesin saç yapısının ve saç renginin farklı olduğunu unutmamalı ve işi uzmanına bırakmalısınız. 

  Karamel Saç Rengi
  Karamel Saç Rengi Nasıl Elde Edilir
  Uygulanacak kişinin saçları koyu renkte ise saç iki işlem görmek zorundadır (açma ve boyama). Ancak saç ana renkte ve açık tonlarda ise direk istenilen boya uygulanıp karamel renge ulaşılabilir. İlk boyamada koyu çıkacaktır. Zamanla, akma gerçekleşip boyadıkça renk oturacaktır.
  ]]>
  Protez Saç https://www.sacbakimi.gen.tr/protez-sac.html Thu, 22 Nov 2018 07:33:04 +0000 Protez SaçProtez saç, tıbbi bir müdahaleye gerek olmadan özel solüsyon ile saça yapıştırılan ve istenildiği zaman geri dönüşü olabilen kozmetik bir yöntemdir. Kullanılan ürünler insan sağlığına zararlı değillerdi Protez Saç
  Protez saç, tıbbi bir müdahaleye gerek olmadan özel solüsyon ile saça yapıştırılan ve istenildiği zaman geri dönüşü olabilen kozmetik bir yöntemdir. Kullanılan ürünler insan sağlığına zararlı değillerdir. Protez saç o kadar gelişmiştir ki artık gerçek saçlarla neredeyse aynıdır, ayırt edilemez şekildedir. protez saç kullananların veya kullanmak isteyenlerin kafasında bir takım sorular oluşur. Protez saç doğru Ölçüde olduğu sürece her yaşa uygulanır. Her türlü spor ve hareket yapılır her hangi bir kısıtlamaya gerek yoktur.Protez Saç Protezin hava ve su geçirmesi yüksek seviyede olması gerekir çünkü, cilt rahat nefes almalıdır. Canlı saça uygulanan her türlü kozmetik bakım ürünleri protez saça da uygulanabilir. Canlı saçları neler yıpratıyorsa bu protez içinde geçerlidir. Protez saçı olanlar yaptırdıkları yer dışında kendileri  de bakım yapabilirler. Protez saçın ömrü belli kriterlere bağlıdır. Fiyatı Amerikan doları üzerinden uygulanır. 600 ile 1.500 arasındadır. 
  ]]>
  Saç Nakli https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-nakli.html Fri, 23 Nov 2018 03:20:29 +0000 Saç nakli, kişinin kendisinden saç kökleri alınarak, kendi saçsız alanlarına nakli sonucunda gerçekleştirilen estetik bir uygulamadır. Bu kişinin kendi psikolojisi ve dış görünümünü ilgilendiren bir işlemdir. Saç nakli olm Saç nakli, kişinin kendisinden saç kökleri alınarak, kendi saçsız alanlarına nakli sonucunda gerçekleştirilen estetik bir uygulamadır. Bu kişinin kendi psikolojisi ve dış görünümünü ilgilendiren bir işlemdir. Saç nakli olmaya karar veren bir kişi bunun doğal görünümde olması amacıyla bir uzmanla görüşmeli, uygulamanın kaç seansta, ne kadar saç köküyle yapılması konusunda belirlemelerin yapılmasını sağlamalıdır.

  Saç nakli kişinin kendini her konuda buna hazırlayacağı bir süreçle başlar. Doğru araştırma yaparak, hem uygulamayı yapacak doktorun seçimi, hem de saç naklinin yapılacağı merkezin seçimi konusunda hassas olunmalıdır. Saç naklinde bilgili bir doktor hastasını daha iyi analiz edecektir. Saç dökülmesi insanlarda çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bu yüzden hem saç dökülmesinin nedeni tespit edilmeli, hem de kişinin baş yapısı, alın çizgisi, saç köklerinin ne durumda olduğu dikkate alınmalıdır. Saçlı bölgedeki saçların yoğunluğu ve saçsız bölgedeki büyüklük saç naklinin nasıl yapılacağı ve süresini belirler. Bu nedenle deneyimli ve uzman kişiler tarafından saç nakli yapılmalıdır.

  Saç nakli kaç seansta yapılır

  Öncelikle saç nakline ihtiyacı olan kişinin, bu operasyon için uygun bir aday olduğu belirlenir. Saç nakli sırasında nakil yapılacak dokular greft olarak adlandırılır. Bunlar saçsız alana transfer edilecek saç kökleridir. Bazen greftlerde tek saç kökü olabilir, bazen de greftler ikili, üçlü, dörtlü sayıda olabilir. Seans uygulaması ise, kişiye yapılacak saç ekiminin sayısını gösterir. Seans sayılarının tespitinde en önemli unsur, kişinin saç yoğunluğu, saçsız bölgenin büyüklüğüdür. Saçsız bölge geniş olursa, aynı şekilde nakil yapılacak saç kökü miktarı artar. Donör saha denilen saçlı bölgeden daha fazla saç kökü alınması gerekir. Bu bölgede saçlar seyrek olursa, kullanılabilecek saç kökü sayısı da az olur. Saçsız bölge küçük olursa, yapılacak saç nakli 1 seans içinde biter. Gerektiği takdirde seans sayısı üçe kadar çıkarılabilir. Saç naklinde alınacak greft fazla olursa, nakil yapılacak alanda doğal bir görüntü elde edilebilir. Buna rağmen saç kökü miktarının artması amacıyla gelişigüzel sayıda ya da düzensiz şekilde saç kökü alınmamalıdır. Bu saçlı alanın seyrekleşmesine neden olduğu gibi, bu alanda göze hoş gelmeyen bir sonuç doğurur. Bu durum saç naklinin başarısını gölgeler.

  Saç Nakli
  Saç naklinde kullanılan greft sayısı

  Saç nakli sırasında kullanılan greft sayısı, saç naklinin yapıldığı tekniğe göre değişiklik gösterir. FUT tekniği kullanıldığında, kullanılacak saç kökleri kişinin ensesindeki saç derisinin gevşekliği ve bu alandaki saçların sıklığı ile belirlenir. Bu teknikte alınan saç kökleri doku parçasıyla birlikte alındığından, ortalama 2000-3000 greft kullanılarak saç nakli yapılır.

  FUE tekniği ile yapılan saç nakline ise, saç kökleri ter tek alınır. Bunların nakli de teker teker olur. Bu teknikle saç nakli daha uzun sürer. Ortalama seansta 6-9 saat geçer. Tek seans içinde ortalama 3000-4500 greft alınabilir. Eğer bunlar yeterli olmazsa, hastaya ikinci üçüncü seanslar yapılabilir. Bunun kararı saçsız bölgenin büyüklüğü ile alakalıdır.

  Saç naklinde saç kökü sayısına saç yapısı etkili olur

  Kişinin saçlı bölgesinden alınacak saç kökü sayısını saç yapısı da belirler. Saç yoğunluğu fazla ise, hastadan alınan ve ekilen saç kökü fazla olabilir. Bu saç naklinin başarısına direkt etki eder. Ancak saç kökleri alınırken zarar görmemelidir. Saç köklerinin alındığı bölgede seyreklik oluşmamalıdır. FUE yönteminde kişinin saç yoğunluğu fazla olursa 6000 greft, az olursa 2000 greft alınabilir. Seansta 4000 greft ve üzerinde greft alınması oldukça zahmetlidir. Bu nedenle hastalar sabırlı olmalı, doktor deneyimiyle bu aşamayı tamamlamalıdır.

  Saç naklinde greftlerin kalıcı saç teli haline gelmesi

  <]]> Prp Saç Tedavisi https://www.sacbakimi.gen.tr/prp-sac-tedavisi.html Fri, 23 Nov 2018 23:15:24 +0000 Prp Saç Tedavisi;  Prp saça uygulanan Platelet Rich Plasma'nın kısaltmasıdır. Kandaki materyaller kullanılarak saç derisinde ve saç köklerindeki hasarların tedavisi işlemidir. Uygulanması kısa süren ve sonuç olarak ço Prp Saç Tedavisi;  Prp saça uygulanan Platelet Rich Plasma'nın kısaltmasıdır. Kandaki materyaller kullanılarak saç derisinde ve saç köklerindeki hasarların tedavisi işlemidir. Uygulanması kısa süren ve sonuç olarak çok etkili ve saçların dökülmesini, incelmesini önleyen en başarılı yöntem olarak gösterilebilir. Saçların fizyolojik durumu ve yapısında olan incelme, zayıf düşme ve kırılma gibi durumlarında saç diplerine uygulanan bu yöntem ile saçın güçlenmesi sağlanır. Bu uygulama saçların inceldiği veya dökülme yaşanan kısımlarının uyarılmasını ve hücreleri azaltarak saç yapımını arttırma şeklinde yapılır. Saçları çıkardığı konusunda şüpheleri olanlar için bir cevap niteliği taşımaktadır biraz önce yazdıklarım. Her ne kadar en çok erkeklerin sorun yaşadığı bir konu olarak düşünülse bile, bayanlarda çoğunlukla genetik olan, tüm baş kısmında saç inceliği ve seyrekliğinde bu tedavi hem başarılı hemde güzel sonuçlar alınan bir yöntemdir. Uzmanlar tarafından hem uygulanan hemde en çok tavsiye edilen saç tedavilerinden birisidir.

  PRP'nin  amacı, kişinin kendi kanında ki zengin materyaller ile saç kaybını engelleyerek, sağlıklı saç telleri elde etmek ve saç tellerini olması gereken gücüne getirmektir. Bu işlemde kişinin kendi kanı kullanıldığından dolayı alerji ve kanla bulaşan hastalık riski yoktur. Tedavi süreci çok kısadır, uygulanan bölgedeki doku gelişimi hemen başlar. Hasarlı, zayıf saçlar ve kökleri onarılır ve güçlü saç kılı üremeye başladığını kişi kendi gözleri ile görebilir.

  Hem bayanlar, hem de erkekler için gayet başarılı bu yöntemin sonuçları da çok memnun edicidir. Yöntem, saç ekimi operasyonlarından sonra da yerleştirilen greftlerden maksimum sonuçlar almak için özellikle önerilir.

  Prp Saç Tedavisi

  Saç Mezoterapisi, saç köklerinin daha sağlıklı ve yaşam süresi daha uzun saç telleri üretebilmesi için aktif hale getirme çalışılmalarının yapıldığı bir işlemdir. Saç Mezoterapisi'nin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü; ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Yan etki riskinin olmaması bu yöntemin başlıca avantajıdır. Ayrıca bu işlemin sonuçları oldukça tatminkardır.

  Saç mezoterapisinde amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda, özel iğneler ve özel bir teknikle cilde enjekte edilir. Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaç, çok hızlı nir şekilde etkisini gösterir. Uygulanan ürün, saç köklerini besleyen vitaminleri, mineralleri, özel yapı taşı proteinlerini içermektedir.

  ]]>
  Evde Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/evde-sac-bakimi.html Sat, 24 Nov 2018 05:57:39 +0000 Evde saç bakımı Saçlarımız, dış görünüm ve sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı da saç bakımı da önemlidir. Saç bakımı, hazırlanan doğal kürler ile oldukça kolay ve basittir. Evde saç bakımı 
  Saçlarımız, dış görünüm ve sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı da saç bakımı da önemlidir. Saç bakımı, hazırlanan doğal kürler ile oldukça kolay ve basittir. Bazı dönemlerde yıpranan ve canlılığı bozulan saçları onarmak için kuaföre gitmeye gerek kalmadan evde yapımı basit ve kolay olan bitkisel karışımlar ile saç bakımınızı yapabilirsiniz. Bu sayede dogal yollar ile saçınızı canlı tutabilirsiniz.

  Zeytinyağ ile saç bakım kürü için malzemeler:
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet yumurta
  • Bone
  Hazırlanışı, sık kullanmadığınız bir kaba 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve yumurtayı karıştırıp, biraz dinlendirdikten sonra saçınıza yavaş yavaş fırça ile sürünüz. Daha sonra bone ile saçınız hava almayacak bir şekilde kapatın. Bu şekilde 25 dakika bekleyip, saçı bol su ile yıkayın. Bu kürü haftada üç kez yapmanız yeterlidir. 

  Zeytinyağ ve bal ile saç bakım kürü malzemeleri:
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 yemek kaşığı bal
  • Bone
  Hazırlanışı, evde gıdalarda kullanmadığımız bir kaba 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 yemek kaşığı balı karıştırıyoruz. Daha sonra yavaş bir şekilde saçımıza fırça ile sürüyoruz. Bone ile saçımızı kapattıktan sonra 30 dakika bekleyip, saçımızı bol su ile yıkıyoruz.

  Evde Saç Bakımı
  Saçınızın parlak ve canlı görünmesi için malzemeler:
  • 1 çay bardağı taze sıkılmış limon suyu
  Hazırlanışı, saçınızın duş alarak çok iyi bir şekilde yıkayın ve taze sıkılmış limon suyu ile masaj yaparak saçınıza uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra bol su ile tekrar yıkayıp, saçınızı kurutunuz. Bu kürü haftada bir defa yapınız.

  Sık dökülen kepekli saç bakım kürü malzemeleri:
  • Çemen tohumu
  Hazırlanışı, çemen tohumlarını saçımıza uygulamak için öncelikle, tohumları bir gece önceden robottan güzel bir şekilde geçiriyoruz ve 3 su bardağı suyun içinde bekletiyoruz. Daha sonra ertesi gün saçımızı güzelce yıkadıktan sonra fırça yardımı ile saça uyguluyoruz. 20 dakika bekledikten sonra saçımızı tekrar yıkıyoruz.

  Parlak yumuşak saçlar için bakım küre malzemeleri:
  • Yarım çay bardağı elma sirkesi
  • 2 yemek kaşığı şifalı ot
  • Rendeden geçirilmiş limon kabukları
  • 4 litre su
  Hazırlanışı, tabanı teflon olan bir tencereye elma sirkesini, otunuzu ve rendelenmiş limon kabuklarını karıştırıp üstüne 4 litre su koyun ve ocakta kaynatın. Daha sonra saçımızı yıkadıktan sonra, hazırlanan kürü bitene kadar saçımıza yedirerek fırça ile sürüp, 15 dakika bekleyip tekrar yıkıyoruz. 

  Saçların Parlak olması için saç bakım kürü malzemeleri:

  • 2 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
  • 1 yemek kaşığı bal
  Hazırlanışı, taze sıkılmış portakal suyu ve balı temiz bir kapta karıştırıp, saçımızı yıkadıktan sonra fırça ile masaj yaparak saçımıza uyguluyoruz. Daha sonra 15 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkıyoruz.

  Yıpranan saçlar için saç bakım kürü malzemeleri:

  • 2 adet muz
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  Hazırlanışı, ufak bir kaba muzun çatal yardımı ile ezin ve badem yağını üstüne dökerek karıştırın. Daha sonra saçımıza masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra bu su ile yıkayın.

   Kuru saçların bakımı için saç bakım kürü malzemeleri:

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 çay bardağı süt
  Hazırlanışı, temiz ve derin bir kaba bal ile sütün iyice karıştırıyoruz. Fırça kullanarak saçımıza masaj şeklinde uyguluyoruz. Daha sonra 25 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayın. 

  Saç dökülmelerine karşı bak]]> Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma https://www.sacbakimi.gen.tr/oksijenli-su-ile-sac-rengi-acma.html Sat, 24 Nov 2018 12:17:31 +0000 Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma, Çok yıpranmadan saçı açmak için oksijenli su adı verilen sıvı kullanılır. Bu işlemi yapmak için çok dikkatli olmak gereklidir çünkü, saça fazla uygulandığı ve çok bekletildiği Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma, Çok yıpranmadan saçı açmak için oksijenli su adı verilen sıvı kullanılır. Bu işlemi yapmak için çok dikkatli olmak gereklidir çünkü, saça fazla uygulandığı ve çok bekletildiği taktirde saçın yanmasına neden olabilir. Bu konuda iyi bilgi edinip önerilerimize uymanız gerekmektedir.


  Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma
  Oksijenli Su İle Açma Nasıl Yapılır
  • Oksijenli suyu eczanelerden alabilirsiniz. Bir çay bardağı su ve bir çay bardağı çeyreği ile karıştırıp saça uygulanır. Saf hali ile kullanmayı denerseniz saçınızı yıpratabilir, yakabilirsiniz.
  • İsterseniz su yerine papatya suyu da kullanabilirsiniz. Yarım çay bardağı papatya suyu ve çeyrek çay bardağı oksijen suyu.
  • İşlemi uyguladıktan sonra saçınıza fön makinesi yardımıyla ısı verip daha kolay açılmasını sağlayabilirsiniz ancak fön makinesine ulaşamayacağınız durumlarda, güneş ısısından faydalanabilirsiniz.
  • İstediğiniz saç rengi eğer çok açıksa arada bir hafta boşluk bırakıp tekrar yapabilirsiniz. Eğer çok açık istemiyor iseniz ayda bir kez uygulamak en doğrusudur.
  • Ana saçınız açık tonlarda ise kumral gibi.. Daha iyi sonuçlar alırsınız.
  ]]> Saç Yağlanması https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-yaglanmasi.html Sun, 25 Nov 2018 03:50:23 +0000 Saç yağlanması, saç derisi altında bulunan yağ bezlerinden salgılanan sebum denilen madde nedeniyle oluşur. Daha fazla düz saçlı kişilerde etkili olur. Çünkü saçları kıvırcık olan kişilerde sebum maddesinin saçlara yayıl Saç yağlanması, saç derisi altında bulunan yağ bezlerinden salgılanan sebum denilen madde nedeniyle oluşur. Daha fazla düz saçlı kişilerde etkili olur. Çünkü saçları kıvırcık olan kişilerde sebum maddesinin saçlara yayılımı zordur. Saç yağlanması kadın ve erkeklerde etkili olabilir. Bunun nedeni ise, vücudun savunma mekanizmasının saç derisi altından fazla miktarda yağ salgılamasıdır. Saçların yağlı görünümü herkesi rahatsız eden bir sorundur. Aynı zamanda saç dökülmesini tetiklemekte ve saç derisinde mantarı arttırarak, kepek ve egzamaya neden olmaktadır. Bu yüzden saç yağlanmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır.

  Saç yağlanmasının meydana gelmesinin vücuttaki hormonal dengesizliklerle bağlantısı vardır. Bunun yanı sıra dış etkenlerde saç yağlanmasının artmasına neden olur. Saçların sıcak suyla yıkanması, saçlarda kullanılan spreyler, saç kremleri, sıcak fön yapılması yağlanmayı arttırıcı unsurlardır. Genetik etkenler, çevresel faktörler ve stres te bunda etkili olur.

  Saç yağlanması nasıl önlenir

  Saç yağlanmasını önlemek için, öncelikle saç derisinin yağlanma nedeni tespit edilmelidir. Bundan sonra yağlanmanın önüne geçmek daha kolay olur. Dış etkenler nedeniyle saçlarınız yağlanıyorsa, bunlardan uzaklaşmak sorununuzu çözecektir. Genetik ve hormonal etkenler yüzünden saç yağlanması sorunu yaşıyorsanız, bitkisel çözüm yollarından faydalanabilirsiniz. Özellikle deniz tuzu, limon suyu, kekik suyu, ıhlamur, ısırgan otu, polen tozu, biberiye, elma sirkesi, nane saç yağlanmasının giderilmesinde yararlıdır. Bunlardan hazırlanan kürler size destek olacaktır. 

  Saç Yağlanması
  Saçların yağlanmasına engel olmak amacıyla, saçlarınızla oynamamalı, daha kolay şekillendirmek için uygun bir kesim tarzı kullanmalısınız. Saçların sık fırçalanması, saç derisi altındaki yağ bezelerinin aktif hale gelmesine yol açtığından, saçlarınız daha çabuk yağlanır. Bunların dışında uzun süre güneşte kalma, saçların sık boyanması, perma gibi uygulamalar yapılması, saçın koruma sistemine zarar vererek yağlamayı hızlandırır. Ayrıca kullanılan şampuanın özenle seçilmesi, saç tipine uygun olması ve saç kremi kullanımından kaçınılması gerekir. Saç kremini kullanmak zorunda kalırsanız, saç derisi ile temas etmesine engel olmalısınız. Saçlarınızı kurutacak her uygulamadan uzak durmaya çalışın. Saç derisi kurudukça yağ bezleri koruma amacıyla daha fazla yağ üretecektir. Ayrıca beslenmede de yağ oranı düşük olan yiyecekleri tüketmeye çalışmalısınız. Özellikle saçları yağlanan kişiler buna dikkat etmelidir.

  Saç yağlanması sorununun tedavi edilmesi en iyi seçenektir. Aksi halde saç dökülmesine, kepeklenme, mantar, egzama gibi daha ciddi sorunlara maruz kalabilirsiniz. Kadın, erkek herkes için ortak bir sorun olarak kabul edilen saç yağlanması için üretilen özel solüsyonlar da bulunmaktadır. Saç konusunda bir uzmana danışarak, bunları kullanmanız da mümkündür.
  ]]>
  Saç Boya Renkleri https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-boya-renkleri.html Sun, 25 Nov 2018 18:47:04 +0000 Saç Boya Renkleri ; Saçlar bayanlar için en çok üzerinde durulan konulardan birisidir.Saç kesimi, saç bakımı derken saç boya renkleri de en dikkat çeken konulardan birisidir. Saç rengi insanın y Saç Boya Renkleri ; Saçlar bayanlar için en çok üzerinde durulan konulardan birisidir.Saç kesimi, saç bakımı derken saç boya renkleri de en dikkat çeken konulardan birisidir.

  Saç rengi insanın yüz ifadesi için çok önemlidir. Dikkat edilerek seçilmezse cildinizi solgun gösterebilir ve ya ten renginizle alakasız olabilir. Yani özetle her saç rengi herkese olmaz. Pek çok saç boyası markası kullanılmaktadır. Özellikle; loreal paris, palette, koleston, garnier gibi genelde tercih edilen boya markaları vardır. Bu markaların hepsinde çeşitli renk yelpazesi mevcuttur. Boya rengini seçmeden önce ten rengimizin sıcak mı soğuk mu olduğunu öğrenip ona göre boyayı tercih etmeliyiz. Yoksa başka bir insana aitmiş gibi saçlara sahip olabilirsiniz.

  Saç Boya Renkleri
  Ten rengini tespit ettikten sonra, saç boya renkleri tercihlerini araştırabilirsiniz. Sıcak tonlu ten rengi için sıklıkla ; bakır tonları, kumral, karamel, kızılın farklı tonlarını örnek gösterebiliriz. Ama ben sıcak tonlu tene sahip kişilere en çok kumralın tonlarını yakıştırıyorum .Tabi ki tercih meselesi. Yine soğuk tonlardaki renklerde hoşunuza gidiyorsa, zemini sıcak ton yapıp üzerine soğuk tonlarda balyajlar attırabilirsiniz. Soğuk tonlardaki saç rengine ise, balın tonları ve ya kızılın da ha çarpıcı tonlarını kullanabilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta göz renginiz. Saç renginizle göz renginiz uyumlu olmalı, ya da yine hoş görünecek bir seçenekle ters köşe yapabilirsiniz. Ama buna konunun uzmanlarıyla birlikte karar vermenizde fayda vardır.

  Esmer, kumral, buğday tenli olanlar, altın tonlarını bal köpüğü tonlarını tercih ederse daha canlı görünecektir. Beyaz ten
  li olanlar ise sarının tonlarını ve ya siyahı tercih edebilirler. Saç boyamak önemli bir husustur. Saçınızı boyadıktan sonrada nemli tutmaya ve bakım yapmaya özen göstermelisiniz.
  ]]>
  Şakaklara Saç Ekimi https://www.sacbakimi.gen.tr/sakaklara-sac-ekimi.html Mon, 26 Nov 2018 01:56:25 +0000 Şakaklara saç ekimi, saç ekim merkezlerinde başarılı bir şekilde uygulanır. Günümüzde saç ekimi çok fazla talep gören estetik uygulamalar arasındadır. Ancak saç ekimi deneyim ve bilgi gerektirir. Bunun nedeni operasyonun geri Şakaklara saç ekimi, saç ekim merkezlerinde başarılı bir şekilde uygulanır. Günümüzde saç ekimi çok fazla talep gören estetik uygulamalar arasındadır. Ancak saç ekimi deneyim ve bilgi gerektirir. Bunun nedeni operasyonun geri dönüşünün ve telafisinin mümkün olmamasıdır. Yapılan işlemin her aşaması önemli olsa da, ön saç çizgisinin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle yapılacak ön hazırlıklar operasyonun başarısına etki eder. Saç ekim uzmanının deneyimi, mahareti ve bu alandaki tecrübesi önemlidir. Ön görüşlü ve becerikli olması sayesinde, ön saç çizgisinin tespitinde başarılı bir sonuç alınır. Çünkü şakaklarda ki saçların görünümü doğallığı sağlayacaktır. Bu nedenle şakaklara saç ekimi yaptırmaya karar verenler, bu konuda eğitim almış plastik cerrahla bu işlemin planlamasını yapmalıdır. Kişinin saç eğilimine uygun şekilde tasarım yapılmalı ve sosyal yaşamı göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır. Saç ekimini yaptıracak kişinin beklentisiyle, bunu uygulamaya koyacak doktorun tavsiyeleri uyumlu olmalıdır. Bu operasyon sırasında en fazla dikkat edilecek aşama ön saç çizgisinin doğallığı ve ekim yapılacak alandaki saçların sıklığıdır. Ancak bunların dışında operasyonun her aşmasına özen gösterilmelidir. Operasyon öncesinde şakakların alacağı şeklin mutlaka planlanması gerekir. Bu uzman bir plastik cerrahın görevidir.

  Şakaklara saç ekimi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler
  • Yapılacak saç ekiminde hastanın yaşı dikkate alınmalıdır
  • Saçların açıklığı değerlendirilmelidir
  • Greft çıkarılacak dönor alandaki saçların durumu incelenmelidir
  • Kişinin kafa yapısı, ebadı ve şekli değerlendirmeye alınmalıdır
  • Şakaklara saç ekimi yapılacak kişinin düşüncesindeki saç şekli
  • Kişinin saç dökülmesinin devam edip etmediği sorgulanmalıdır
  Sadece şakaklarda, ön bölgede açıklık olanlarda, ön saç çizgisi denilen çizginin arkasında yaklaşık 2 cm genişliğinde sık bir alan vardır. Buradaki saç telleri çok sıktır. Her saç kökünde 2-3 kök bulunur. Bu bölgeye ve ön saç çizgisine sık ve 1-2 saç kökü olan greftler kullanılır. Ancak her zaman öncelik tekli saç köklerindedir.

  Şakaklara Saç Ekimi
  Ön saç çizgisinin oluşturulması
  Bunun için farklı yöntemler kullanılabilir. En fazla tercih edileni çizginin ölçümle belirlenmesidir. Fakat bunun içinde belirli bir taslak oluşturulamaz. Çünkü herkesin kafa yapısı farklıdır. Bu nedenle hastaların her birinde ölçüm yapılır. Bir anlamda kişiye özel bir planlamayla ön saç çizgisi belirlenmiş olur. Ölçümde iki kaş arasından başlanır. Kafadaki saçlı alanın başladığı yerden deri sınırına kadar 7 cm kadar bir alanla orta çizgiyi saç çizgisinin başladığı yer olarak belirlenir. Eğer kişinin saçları fazla dökülmüşse, yaşı ileri ise bu ölçüm değeri daha yukarıya çekilir. Saçına göre değer 7 cm den daha düşük olursa, önceki referanslar değerlendirilir. Alnın üst kısımlarından işaret konularak ve kişinin kafa yapısı da dikkate alınıp, fazla sivri olmayan hafif V gibi veya oval gelen ön saç çizgisi belirlenir.

  Temporal recess denilen yani şakak bölgesinden erkek tipi ön saç çizgisi ideal bir belirleme olur. Ergenliği geçen ve gelişimi bitmiş olan, saç dökülme sorunu bulunmayan erkeklerin hepsinde bu girinti olur. Kadınlarda bu boşluk olmaz, onlarda ön saç çizgisi düz gider. Biraz daha oval, yuvarlak ya da düz olur. Şakaklarda ise girinti olmaz.

  Şakak bölgesinde saçların durumu
  Ön saç çizgisindeki saçlarda orantı bulunmaz. Saçlar karışık ve orantısız şekildedir. Karışık olmasına rağmen, saçlar düzenli bir görünümde olur. Bunlara ters bir görünümdeki ön saç çizgisi hoş durmaz. Çıkıntı ve girintilerle oluşturulmuş, biraz simetrik olan, yoğun olmasına rağmen tekli saç köklerinden oluşturulmuş ön saç çizgisi iyi durur. Bu doğal bir görünümü sağlar. Oluşturulan çizgi kişinin kendi ön saç çizgisine benzemel]]> Saç Bakımı https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-bakimi.html Mon, 26 Nov 2018 13:11:21 +0000 Saç bakımı, saç kafa üzerinde küme şeklinde bulunan kıllar olarak tanımlanabilir. Günde ortalama olarak 3-4 mm kadar uzayabilir. Ancak her saç tipinin uzama oranı farklıdır. Saç kılları bir yandan uzarken diğer y Saç bakımı, saç kafa üzerinde küme şeklinde bulunan kıllar olarak tanımlanabilir. Günde ortalama olarak 3-4 mm kadar uzayabilir. Ancak her saç tipinin uzama oranı farklıdır. Saç kılları bir yandan uzarken diğer yandan farklı bölümlerde dökülmeler yaşanabilir. Saç tipleri yaş, ırk, cinsiyet ve hormon gibi faktörlere bağlı olarak meydana gelir. Saçlar birçok nedene bağlı olarak yıpranabilir, canlılığını ve doğallığını kaybedebilir. Saçlarda dökülme, kırışma gibi sorunlar yaşanabilir.

  Saç kırığı, dökülmesi, kepeklenme, yağlanma gibi birçok soruna karşı bakım yapmak ve bu tür sorunlardan kurtulmak mümkündür. Hava kirliliği, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği saçların yıpranmasına neden olan diğer etkenlerdir. Ayrıca saç problemleri için stres de başlı başına bir etkendir. Bu tür sorunlar için uygulanacak doğru bakım sorunun giderilmesini sağlar.

  Saçların güzel, sağlıklı, dolgun ve yumuşak bir görünümde olması herkes tarafından tercih edilir. Saçlar kişinin aynasıdır. Estetik anlamda kişinin ne kadar bakımlı olduğu saçlarından anlaşılabilir. Saç bakımı kişinin kendi elinde olan bir durumdur. Birçok bakım önerisi ile saçlar daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanabilir.

  Saç Bakımı Nasıl Yapılır

  Belli dönemlerde yıpranan saçları onarmak için her zaman kuaföre gitmek ya da çok paralar harcaman gerekmez. Evde de basit uygulamalar ile saç bakımı yapılabilir.

  Kepek ve saç dökülmesi için bakım maskesi

  • Çemen otu

  Hazırlanışı: Çemen tohumu saçlara bakım yapmadan 2 gün önce dövülmesi gerekir. Ya da hazır çekilmiş çemen tohumu kullanılmalıdır. Çemen tohumu 2 su bardağı suyun içine atılarak 1 gece bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra elde edilen su saçlara bir fırça yardımı ile sürülür ve 20 dakika bekletildikten sonra saçlar bol su ile yıkanır.

  Saç Bakımı

  Yıpranmış saçlar için bakım maskesi

  • Yarım tatlı kaşığı badem yağı
  • 1 tane orta boy muz

  Hazırlanışı: Muz bir çatal yardımı ile püre kıvamı alana kadar ezilir. Ezilen muzun için yarım tatlı kaşığı badem yağı eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerinden başlanarak tüm saça yedirilir. 15 dakika bekletildikten sonra saçlar bol ılık su ve doğal bir şampuan ile yıkanır.

  Kuru saçlar için bakım maskesi

  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çorba kaşığı bal

  Hazırlanışı: Çukur bir kabın içinde bal ve süt homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım bir fırça yardımı ile saç diplerinden başlanarak tüm saça sürülür. Saçlarda yarım saat kadar bekletildikten sonra saçlar doğal bir şampuan ile temizlenir.

  Saç dökülmesi için bakım maskesi

  • 1 şeker kaşığı badem yağı
  • 2 tane yumurta
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 1 şeker kaşığı tarçın

  Hazırlanışı: Çukur bir kabın içinde malzemelerin hepsi homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karşım bir fırça yardımı ile saç diplerinden başlanarak tüm saça düzgün bir şekilde yedirilir. Ardından saçlara parmak ucu ile masaj yapılarak karışımın tamamen yayılması sağlanır. Karışım saçlarda 15 dakika kadar bekletildikten sonra organik bir şampuan ile saçlar yıkanır. Dökülmeye karşı kür haftada 3 defa uygulanabilir.

  Parlak saçlar için bakım maskesi

  • 1 çorba kaşığı bal
  • 1 su bardağı taze portakal suyu

  Hazırlanışı: Bal ve portakal suyu bir kabın içine alınarak iyice karıştırılır. Bal portakal suyu içinde eridikten sonra karışım saç diplerinden başlanarak tüm saça sürülür. 10 dakika kadar bekletilerek ılık ve bol su ile saçlar temizlenir. Haftada 2 defa uygulanabilir.

  Yumuşak saçlar için bakım maskesi

  • 1 tane limon kabuğu rendesi
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı şifa]]> Saç Çıkarma https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-cikarma.html Tue, 27 Nov 2018 03:24:29 +0000 Saç Çıkarma,Saç problemleri genç yaşlı,  bayan erkek herkesin ortak sorunudur, bu problemlerin en önemlisi de saç dökülmesidir, çeşitli nedenlere bağlı olarak dökülen saçlarımızı geri kazanmak için yapılması Saç Çıkarma,
   Saç problemleri genç yaşlı,  bayan erkek herkesin ortak sorunudur, bu problemlerin en önemlisi de saç dökülmesidir, çeşitli nedenlere bağlı olarak dökülen saçlarımızı geri kazanmak için yapılması gerekenler için gerek modern tıp gerekse alternatif tıp yoğun bir mesai harcamaktadırlar, bayanlar saç konusunda nispeten erkeklerden daha şanlı oldukları bir gerçektir, bunun belli başlı nedenleri var erkekler ise ne yazık ki yine belli nedenlerden dolayı hızla saçlarının dökülmelerini görmek zorunda kalıyorlar günümüzde hiç kimseyi görmezsiniz ki dökülen saçlardan şikayet etmesin, peki dökülen saçları geri kazanmak için neler yapmalıyız, bunun için öncelikle bayan erkek saç tiplerinin ayırt edilmesi gerekmektedir. 

   Erkeklerde dökülen saçların yeniden çıkartılması,
   Özellikle yaz aylarında kafanızı güzelce kazıtmanızda yarar vardır, saç kazıtarak kıl köklerinin tetiklenmesi ve uyarılması sağlanır, daha sonra kan dolaşımını hızlandırmak için başınızı üşütmeyecek derece de soğuk su ile yıkayın, çam terebentin, badem yağı, jojoba yağı, saf zeytin yağı, lavanta yağı ve yılan yağı eşit miktarda karıştırın, bu karışımı iki günde bir kafanıza saçlı saçsız bölgelere parmak uçlarıyla masaj yaparak uygulayın, bu karışımı başınızda yarım bekletin, bir ayın sonunda bu uygulama ile olmayan saçlarınızın olduğunu, olan saçlarınızın da daha kaliteli ve gür olduğunu göreceksiniz.
    
   Kadınlarda dökülen saçların yeniden çıkartılması,
   Bayanların saçlarının kazıtmaları mümkün olmadığından erkekler için uyguladığımız kaşımı bayanlar da saç diplerine dikkatli bir şekilde uygulamalıyız, bu işlemi yine öncelikle kan akışını hızlandırmak için üşütmeden saç dipleri soğuk su ile yıkanarak başlanır, yukarı da hazırladığımız karışım saç diplerine parmak uçlarıyla iki günde bir masaj yaparak uygulanır, yarım saat beklendikten sonra şampuanla yıkanır bir ay için de dökülen saçların yenilendiğini göreceksiniz.
   Her iki saç tipi için de bu uygulamayı bir ay boyunca iki günde bir, ay sonunda yine bir ay boyunca hafta da bir, daha sonra ki aylarda da iki hafta da bir kendinizi iyi hissedene kadar devam etmelisiniz.

   Saç Çıkarma
   Başka Bir Doğal Saç Çıkarma Yöntemi,
   • bir su bardağı sızma zeytinyağı
   • yedi diş sarımsak
   Sarımsaklar ezilerek bir kavanozun içine atılır, üzerine bir bardak zeytinyağı doldurulur ve kavanozun kapağı kapatılır. Bu karışım üç hafta boyunca ışık almayacak bir ortamda bekletilir, üç hafta sonunda karışım süzülür posa kısmı atılır sıvı kısım kullanılmak üzere muhafaza edilir. Bu karışım beş gün de bir defa saçlı saçsız yer ayrımı yapılmadan parmak uçlarıyla masaj yaparak sürülür, üzeri streç film yada bone ile kapatılarak bir saat bekletilmelidir, kişiden kişiye değişmekle birlikte birkaç ay sonunda sürülen yerlerde önce ki saçlarda canlılık ve parlaklık, hiç saç olmayan bölgelerde de tüylenmelerin olduğu görülecektir, bir ayın sonun da saçlarınızın durumuna göre bu işlemi ön gün de bir uygulayarak ta devam edebilirsiniz, bura da önemli olan düzenli uygulamadır, saçlarınız belli bir kaliteye kavuştuktan sonra eğer bu uygulama sizi sıkıyorsa bu karışımı duştan önce bir çay kaşığı başınıza sürerek bir kaç dakika bekleyip üzerine şampuan dökerek te uygulamaya devam edebilirsiniz.
   ]]>
   Beyaz Saç https://www.sacbakimi.gen.tr/beyaz-sac.html Tue, 27 Nov 2018 04:41:32 +0000 Beyaz saç, kadın erkek fark etmeksizin her iki cinsin de yaşayabileceği ortak sorunlar arasındadır. Daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve normal bir süreç olarak kabul edilen saç beyazlaması, bazı durumlarda Beyaz saç, kadın erkek fark etmeksizin her iki cinsin de yaşayabileceği ortak sorunlar arasındadır. Daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve normal bir süreç olarak kabul edilen saç beyazlaması, bazı durumlarda erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Stres, genetik, yanlış beslenme, sigara kullanımı saçların beyazlamasına neden olan faktörler arasında yer alır. Yaş ilerledikçe saçta melonasitler görevini tam olarak yapmamaya başlar. Pigment üretimi gerçekleşmez. Dolayısı ile de saçlar beyazlamaya başlar. Beyaz saça sahip olan ve bu durumdan hoşnut olmayan kişiler saç boyaları ile beyazlıkları kapatabilir.

   Beyaz Saçlardan Kurtulmanın Yolları

   Beyaz saçlardan kurtulabilmek için saç vitaminleri kullanılabilir. Saç keratin adlı maddeden oluşan bir yapıdır. Saça renk veren madde ise pigmenttir. Kullanılan saç vitaminleri saçta bulunan melaninleri destekleyerek uzun dönem melanin üretimi sağlar. Bu sayede saç beyazlama süreci uzatılabilir. Saçlarda beyaz oluşumu başladığı andan itibaren saç vitaminleri kullanılarak beyazlamanın önüne geçilebilir.

   Saç beyazlamasından korunabilmek için beyazlamaya karşı şampuanlar kullanılabilir. Şampuan kullanımı beyazlama fark edildiği andan itibaren kullanılabilir. Beyazlama karşıtı şampuanların içinde melanin destekli maddeler bulunur. İstenilen sonuç elde edildikten sonra beyazlama karşıtı şampuanlar haftada bir defa uygulanırsa uzun süre beyazlardan korunmak mümkün olur.

   Saç rengini değiştiren boya benzeri ürünler de beyazlardan kurtulmayı sağlar. Ancak bu tür ürünler kimyasal içerikli olduğu için saçlarda kırılma, dökülme ve cansızlığa yol açabilir. Losyonlar yine melanin destekleyici etkiye sahiptir. Saça kına yakmak halk arasında oldukça yaygındır ve beyazları kapatmak için etkili bir yöntemdir.

   Beyaz Saç

   Tüm bunların haricinde bitkisel saç kürleri ile de saç beyazından korunmak mümkündür. Uygulanan kürler uzun süre beyazları kapatmak için etkili olur. Ancak kimyasal içerikli boyalar gibi ilk denemede istenilen sonuç alınamayabilir. Birkaç kürden sonra saçlarda oluşan beyazlar kapatılabilir. Bu kürlere örnek verecek olursak;

   Ceviz kürü: 5 adet yeşil kabuklu kurutulmuş ceviz 5 dakika kadar yeterli suyun içinde kaynatılır. Elde edilen su ile 3 hafta boyunca saçlar masaj hareketleri ile yıkanır. Özellikle suyun saç diplerine nüfus etmesi sağlanır. Suyun tekrar temiz su ile yıkanmasına gerek yoktur. Kür saçlarda beyaz kalmayana kadar uygulanabilir. Hazırlanan kür cam bir kavanozun içine alınarak buzdolabında saklanabilir.

   Hindistan ceviz yağı kürü: 4 su bardağı Hindistan cevizi yağının içine 5 tane Hint Bektaşi üzümü atılır. Bir gece boyunca bekletildikten sonra hazırlanan kür koyu renk bir kabın içine alınarak saklanır. Kür haftada bir defa saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Kür saçlarda 1 saat kadar bekletildikten sonra temizlenir. Saç temizleme anında kimyasal şampuanların yerine organik şampuanlar kullanılmalıdır.

   Deve kuşu yağı: Karabiber, lor peyniri ve B vitamini ampulü deve kuşu yağına eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine masaj hareketleri ile uygulanır. 1 saat kadar saçlarda bekletildikten sonra saçlar organik içerikli bir şampuan ile yıkanır. Deve kuşu yağı kürü haftada 1 defa saç beyazlarına karşı uygulanabilir. Deve kuşu yağı lor peyniri ve karabiber haricinde sadece B vitamini ampulü ile karıştırılarak da saçlara uygulanabilir.

   Not: Saç beyazlamasına karşı bitkisel kür uygulanıyorsa süreçte çok sabırlı olmak gerekir. Kimyasal boyalar gibi bitkisel kürler anında etki yaratmaz. Belli bir süre uyguladıktan sonra etkilerini göstermeye başlar. Bitkisel kürler hem zararsız hem de doğal olduğu için saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanması da mümkün olur.

   ]]>
   Saç Sirkesi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-sirkesi.html Tue, 27 Nov 2018 23:06:11 +0000 Saç Sirkesi, Saçtaki problemler günümüz de birçok kişi de görülür. Genelde kepek, saç dökülmesi ve yağlanmasıdır. Bunun yanı sıra saçta sirke ve de bitte görülür. Saç dökülmesinden ya da kepeğinden kurtulması kolayd Saç Sirkesi, Saçtaki problemler günümüz de birçok kişi de görülür. Genelde kepek, saç dökülmesi ve yağlanmasıdır. Bunun yanı sıra saçta sirke ve de bitte görülür. Saç dökülmesinden ya da kepeğinden kurtulması kolaydır ama sirke ve bit saçların tam anlamı ile düşmanıdır. Saçdaki bitten kurturulur, sirke ise bite oranla daha fazla yerleşir ve kurtulması zor olur.
   Bitlerden bit ilacı ile kurtulmak mümkündür. Ama sirkeler yani bit yumurtaları saç köklerine yerleşir. Bitlerden kurtuldum diye sevinmemeli çünkü kafada sirke var ise bu bitler iki üç hafta sonra yumurtalardan çıkarlar ve saçta tekrar bit oluşmaya başlar. Bizim yapmamız gereken hem bitten hem de sirkeden kurtulmaktır. Sirkeyi öldürmek için evde yapmamız gereken bazı önerilerim var.

   Sirkeden kurtulmak için yapmamız gerekenler

   İlk önce saç temizliğine oldukça dikkat etmemiz gerekir. Saçlarımızı normal şampuan yerine bit şampuanı ile yıkamamız gerekir. Saçtaki sirkelere en iyi çözüm elma sirkesidir. Banyo yaptıktan sonra durulama suyuna bir su bardağı elma sirkesi koyalım ve saçlarımızı durulayalım. Bu işlemi iki gün de bir yapın. Banyodan sonra sık dişli bir tarak ile saçlarımızı tarayalım. Bu taraklara bit tarağı da deniyor. Elma sirkesi sayesin de saçlardaki sirkeler yumuşamış olur ve dökülür.
   Saç Sirkesi
   Bir diğeri ise mayonez. Mayonezi saçımızın her yerine gelecek şekilde sürelim. Eğer mayonez yok ise bunun yerine vazelin kullanın ama vazelini çıkarmanın tek yolu bebe yağıdır. Mayonezi sürdükten sonra iki saat bekletelim çünkü bitlerin ölmesi ve sirkelerin parçalanması için. Daha sonra banyo da sıcak su ile saçlarımızı bir kaç kere şampuanlar ile yıkayalım.
   ]]>
   Saç Kremi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 11:41:59 +0000 Saç Kremi, Bütün kadınlar için saçlarının bakımlı, parlak görünmesi eminim çok önemlidir. Bunun için bir çok bakım ürünü kullanılır. Ancak en çok kullanılan bunlardan biri olan saç kremidir. Saç kremi, saçların kol Saç Kremi, Bütün kadınlar için saçlarının bakımlı, parlak görünmesi eminim çok önemlidir. Bunun için bir çok bakım ürünü kullanılır. Ancak en çok kullanılan bunlardan biri olan saç kremidir. Saç kremi, saçların kolay açılmasını, ısıdan korunmasını, yumuşak görünmesini sağlar. Tabi bu işlemin doğru uygulanması gerekir. Aksi halde saçlara zarar verilebilir.

   Yıkanması Gereken Saç Kremi
   • Öncelikle saç yapınıza uygun krem seçmelisiniz.
   • Şampuanınızı uyguladıktan sonra iyice durulayın ve suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin çünkü, sıcak suyun saçınıza yanlış kullanılan ürünler kadar zararı olabilir.
   • Saçınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre kreminizi avucunuza dökün, diplere kesinlikle değmeyecek şekilde (dip uç arası 5 cm) uçlara doğru yedirin. İki üç dakika bekledikten sonra durulayın. Çok fazla durulamak zorunda değilsiniz bu şekilde yumuşaklık etkisini fark edeceksiniz.
   Saç Kremi
   Yıkanmayan Saç Kremi
   Saçınıza şampuan ile kremi uyguladıktan durulayıp suyunu iyice almanız gerekmektedir.Daha sonra durulanmayan saç kreminizi avucunuza döküp yalnızca uçlara yedirebilirsiniz. Yumuşaklığının yanı sıra şekil de verebilirsiniz.
   ]]>
   Saç Açıcı https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-acici.html Wed, 28 Nov 2018 20:26:11 +0000 Saç açıcı ; Saçlarınız koyu renkse ama açık renk seviyorum ve boyatmak istiyorum diyorsanız, saç açıcı kullanmanız gerekecektir. Saç açıcı kullanmak oldukça risklidir. Çünkü saç hem çok çabuk yıpranabilir, ha Saç açıcı ; Saçlarınız koyu renkse ama açık renk seviyorum ve boyatmak istiyorum diyorsanız, saç açıcı kullanmanız gerekecektir. Saç açıcı kullanmak oldukça risklidir. Çünkü saç hem çok çabuk yıpranabilir, hatta yanadabilir. Ama sırasıyla doğru işlemleri uygularsanız, saçınız güzel bir şekilde açılacaktır. Koleston veya palettenin yoğun renk açıcısından bir adet almalısınız. Öncelikle saçlarınız kirli olmalı, çünkü temiz saça açıcı kullanmak zararlıdır. Nem olmadığı için çok yıpratır. Deride yanma hissedilebilir. Açıcıyı plastik bir kaba koyduktan sonra, tahta bir spatula yardımıyla oksidasyon kremiyle karıştırıp hazırlıyoruz. Bir adet yumurta kırmanızın çok faydası olabilir. İçerisindeki yoğun proteinden dolayı deri tahrişini önler. Hazırladıktan sonra çok bekletmeden hemen sürme işlemine geçilmelidir. Saçların dipleri çabuk açılacağı için açma işlemine uçlardan başlanmalıdır. Hızlı bir şekilde boyamaya özen gösterilmelidir. Boyadıktan sonra kesinlikle poşetle sarmamalısınız. Saçı çok yıpratabilir. Maksimum 45 dakika saçınızda bekletmeniz uygundur.Saç Açıcı Tabi süreyi istediğiniz renk tonuna göre ayarlayabilirsiniz. Eğer saçınız doğalsa açık sarı tonları olacaktır. Koyu bir saçınız varsa turuncu bakır tonlarını alacaktır. Süre bitince saçı bakım şampuanı ve kremiyle yıkamanoz gerekmektedir. Dipler açık renk uçlarda koyu renk olduysa, diplere uç rengiyle aynı dip boyası yapmalısınız. Sonra dilediğimiz renge boyayabilirsiniz. Her zaman diplerin uçlardan en fazla iki ton koyu olması, daha güzel bir görüntü sağlayacaktır.

   Saç açma işlemi bu konuda uzman  birisi tarafından yapılmalıdır. Eğer evde açmak istiyorsanız bu saydıklarıma dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Saçlarınız yıpranmadan açıldığı için, dilediğiniz renklere ulaşabilirsiniz.
   ]]>
   Saç Dökülmesi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-dokulmesi.html Thu, 29 Nov 2018 19:13:32 +0000 Saç dökülmesi, kadın ya da erkek fark etmeksizin her iki cinsin de maruz kalabileceği bir sorundur. Saç kişinin estetik anlamda görüntüsünü tamamlayan bir görseldir. Alışılmadık bir şekilde uzun zamandır saçlar Saç dökülmesi, kadın ya da erkek fark etmeksizin her iki cinsin de maruz kalabileceği bir sorundur. Saç kişinin estetik anlamda görüntüsünü tamamlayan bir görseldir. Alışılmadık bir şekilde uzun zamandır saçlarda dökülme fark eden kişilerin bir doktora başvurması ve saçların neden döküldüğünü araştırması gerekir.

   Saç dökülmesi toplumda erkeklerin problemi olarak görülse de kadınlarda da çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Saç dökülmesi, hormonlar, beslenme alışkanlıkları ya da mevsim geçişleri gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Dökülmeyi engellemek için ilk olarak saçların neden döküldüğünü tespit etmek ve nedene yönelik tedavilerle dökülmeyi önlemek gerekir.

   Saç Dökülmesi Nedenleri

   Hormonal Sebepler: Özellikle kadınlarda 30 yaştan itibaren hormonlarda farklılıklar yaşanmaya başlanır. Bu durum karşısında saç dökülmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı erkeklik hormonları kadın ve erkekte bulunur. Bazı kadınlarda bulunan erkeklik hormonu bozukluğu erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir. Farklı hormonlarda saç dökülmesine sebep olabilir. 

   Polikistik over sendromu: Bu rahatsızlık kadınlarda hormonal bozukluğa yol açabilir. Vücudun farklı yerlerinde tüylenmeye neden olurken saçların dökülmesine sebep olur. Polikistik over sendromu aynı zamanda adet bozukluğu, sivilce ve kilo artışına da yol açabilen bir hastalıktır.

   Tiroit problemleri: Tiroit bezi normalden az ya da çok çalışıyorsa belirti olarak saç dökülmesine sebep olabilir. Saç dökülmesi haricinde kilo artışı, zayıflama, çarpıntı gibi belirtilere de yol açabilen bir hastalıktır.

   Saç Dökülmesi

   Hamilelik: Hamilelik döneminde saçlar normalden daha fazla gür bir görünüm kazanır. Gebelik hormonları saçların dökülmesini engeller. Fakat doğum gerçekleştikten sonra hormonlar eski haline döndüğünde saçlar dökülmeye başlar.

   Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının içeriğinde bulunan hormonlar saçların zayıflamasına sebep olabilir. Genelde aile içinde saç dökülmesi problemi yaşanıyorsa saç dökülmesi yaşanma ihtimali daha yüksektir. Bazı kişilerde de doğum kontrol hapını bırakmak saç dökülmesine sebep olabilir.

   Menopoz: Menopoz döneminde yine hormonların değişimi ile saç dökülmesi yaşanabilir. Bu dönemde yaşanan saç dökülmesi geçici bir süreçtir ve sorun bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

   Stres: Aşırı stres yaşamak saçlarda ani dökülmeye sebep olabilir. Bu durumda yaşanan saç dökülmesi birkaç ay devam edebilir. Stres nedeniyle yaşanan saç dökülmesini önlemek için stresten uzak durmak gerekir.

   Zehirli Kimyasallar: Piyasada satışa sunulan birçok şampuan içinde kimyasallar kullanılmaktadır. Şampuanların içerisinde kullanılan kimyasal özellikle bağışıklık sistemini etkileyerek saç köklerine ciddi anlamda zarar verebilir. İçerisinde kimyasal bulunmayan doğal şampuan kullanmak saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar ve dökülme yaşanma. Aynı şekilde saç boyaları da kimyasal içerdiği için saçların dökülmesine neden olur.

   Şok Diyetler: Şok diyetler ile kilo vermek başarılsa da saç kaybı kaçınılmaz olabilir. Ani kilo kaybı saçların ciddi anlamda dökülmesine neden olabilir. Ancak dengeli ve düzenli bir beslenme programı ile saçlar yine eski haline dönebilir.

   Hastalıklar Ve Tedavi Yöntemleri: Özellikle kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapi saçların tamamen dökülmesine neden olan tedavi yöntemlerindendir. Bu tedavi yöntemleri vücutta zararlı hücreleri yok eder. Ancak beraberinde saç köklerine de zarar vererek saçların tamamen dökülmesini sağlar. Tedavi sonlandıktan sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar ve zamanla eski halini alır.

   Saç Derisinde Sedef: Saç derisinde meydana gelen sedef, ciddi boyutlara ulaştığında saç dökülmesi]]> Saç Protezi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-protezi.html Thu, 29 Nov 2018 20:34:31 +0000 Saç Protezi,  tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan özel bir solüsyon (yapıştırıcı) sayesinde kişinin saçsız alanına uygulanır. Bu uygulama tamamen kozmetik ve geri dönüşü mümkün olan yöntemlerle yapılmaktadır.  K Saç Protezi,  tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan özel bir solüsyon (yapıştırıcı) sayesinde kişinin saçsız alanına uygulanır. Bu uygulama tamamen kozmetik ve geri dönüşü mümkün olan yöntemlerle yapılmaktadır.  Kullanılan yardımcı malzemeler yetkili yerden temin edildiklerinde, cilt dostu, su bazlı ürünler oldukları için insan sağlığına aykırı bir şey içermezler. 


  Saç protezlerinin çeşitleri vardır. Tamamen deriden yapılanları olduğu gibi değişik malzemelerden imal edilenlerde vardır. Türkiye’de kullanılan tasarımlar genellikle, çevresi  bir inch genişliğinde deri, orta kısmı ise lace denilen hava ve su geçirgenliği olan şeffaf bir maddeden yapılmıştır. Bazen ön şakak çizgisine denk gelen kısımlarına yine lace uygulanarak doğal saç görüntüsü yaratılır. Geliştirilmiş teknikler ile yapılan saç protez ekimleri ile insan doğasındaki saçların bire bir taklit edilmesiyle artık üst düzey protez saçların, doğal saçtan ayırt edilebilmesi mümkün olmamaktadır.  Saçın % 100 doğal olması gerekir ve protez saç uygulanacak kişinin saç özelliklerine uyumunun iyi belirlenmesi, bu işlemde ilk adım için önemlidir. Doğru ve uzmanlıkla alınmış bir saç kalıbının dahi üretim aşamasında kullanılacak altyapı ve saç kalitesinin kaliteli olmamasından dolayı, müşteriye uygulama aşamasında sorun yaratacağı kaçınılmaz olabilir. Kalitesine önem verilmeden üretilen saçlar, doğal görünümden uzak olur. Bu alanda çalışan bir çok firmanın çözemediği sorunlarının başında üretim yerleri ile ilgili kalite standartlarının uygulanmasında meydana gelen aksaklıklar gelmektedir. Çoğu fabrika kalite standartlarına önem vermeden seri üretimlerle  pazarlarda yer almakta ve yine pek çok saç firması da bu düşük kalitedeki saçları müşterilere pazarlamaktadır.
  Saç Protezi
  • Protez saç, doğru ölçünün alınması şartı ile her yaşa ve cinsiyete uygulanabilir. 
  • Saç protezi uygulamasında kişinin, günlük yaşamındaki aktivitelerinde kısıtlamaya gitmesi gerekmez. Her türlü sportif aktivitesini yapabilir, saçını fönleyebilir,duş alabilir, istediği şekilde tarayabilir, solaryum da bronzlaşabilir, saunaya gidebilir. Tüm bunları sınırlama olmaksızın yapabilmesinin tek koşulu, saç protezinin uygulamasında doğru, kaliteli ürünlerin kullanılmasıdır. 
  • Kullanılan protezin hava ve su geçirgenliğinin üst seviyede olması cildin nefes alabilmesi ve temizlenmesi için son derece önemlidir. 
  • Saç protezi başa su bazlı özel bir solüsyon ile yapıştırılır. Kullanılan solüsyonun kalitesi kişinin sağlığı için son derece önemlidir. Protezin uygulanması ile ilgili farklı yöntemler vardır, fakat bunların bazılarının yeterince verimli olmadıkları zaman içerisinde ortaya çıkmıştır. 
  • Canlı saça uygulanan her türlü kozmetik ürün protez saç için de kullanılabilir. Fakat kullanılan ürünlerin kalitesi ve içeriği daha önde de belirttiğimiz gibi çok önemlidir. Düşük kaliteli ürünler canlı saça olduğu gibi protez saça da zarar verebilir. Protez saç canlı saç gibi uzamadığı için zamanla yıpranır, kırılır ve hoş görünmeyen kötü bir hal alır. Hatta cilt de kaşıntı, tahriş, kızarıklıklar oluşabilir. Bu  durumların oluşmaması için özellikle protez saçlara uygulanan şampuan, bakım spreyi gibi ürünlerin uygun kalite ve PH’ da olmasına özen göstermek gerekir.
  ]]>
  Saç Biti https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-biti.html Fri, 30 Nov 2018 17:29:24 +0000 Saç Biti, Saç bitleri insan saçında hayat sürdüren ve çoğalan çok minik, kanatsız, günde iki ya da sekiz kez kan içerek yaşam sürdüren siyaha yakın böceklerdir. Saç bitleri saçlar arasında yaşayarak, kafa derisinden kan Saç Biti, Saç bitleri insan saçında hayat sürdüren ve çoğalan çok minik, kanatsız, günde iki ya da sekiz kez kan içerek yaşam sürdüren siyaha yakın böceklerdir. Saç bitleri saçlar arasında yaşayarak, kafa derisinden kan emerek yaşam sürdürürler ve başka hastalık bulaştırmazlar. Büyüklükleri iki veya üç mm kadar olup (bir adet susam  kadar), renkleri bronzdan siyaha yakın beyaza kadar değişir. Genelde kulak arkası ve ensedeki saçlar arasına yerleşirler. Yumurtalarına sirke denir. Bit, bu sirkeleri deriden üç veya dört mm uzaktaki saç diplerine bırakır. Saçın ayda bir santimetre uzadığı dikkate alınırsa bireyde ne zamandan beri bit olduğu hesaplanır.

  Tarak veya fırça ile saçtan hemen ayrılmazlar.Sirkelerden altı veya on gün sonra küçük bitler ortaya çıkmaya başlar ve bir hafta içinde bu yavrular büyük hale gelirler. Sirkeler başın derisinden uzaklaştırıldıkları an canlılıkları hemen yok olur, bitler dış yerlerde iki gün yaşayabilir ve toplumda ki bireylerin inanışının tersine uçmaz, zıplamaz ve fırlamazlar. Sirkeler akımsı renkte, saç tellerine tutunmuş, toplu iğne  başı büyüklüğündedir.Sirke adı verilen yumurtaları fark etmek bitin kendisini fark etmekten daha kolaydır ve genellikle ensenin üstündeki saç diplerinde, kulakların arka cephesinde  ve başın arkasında saç kıllarına yapışmış halde bulunurlar. Sirkeler kir ya da kepek gibi yıkanarak giderilemezler. İlk başta faydalı bir ürün ile yok edilmelidir, sonra bu gaye için yapılmış ürünün paketinde bulunan ve bite özel bir tarak ile saçtan ayıklanmalıdır.

  Saç Biti

  Saç biti insan vücudu dışında sadece kırk sekiz  saat hayat sürdürebilirler ve ehilleşmiş hayvanlar üzerinde hayat sürdüremezler. Sirkeler ise insan vücudu dışında çaput ve battaniye üzerinde on ya da on beş gün  canlı kalabilirler.Bitlenmenin geniş olarak düşünüldüğü gibi kirlilikle bir alakası yoktur; aslında bit pak, güçlü saçı, pis saça tercih eder. Olgunlaşmış veya çocuk, tüm insanlar bitlenebilir. En geniş belirtisi, baş bölgesi ve ensenin aşırı kaşınmasıdır. Saç biti çok çabuk bulaşabilir. Tarak, fırça, yazma, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi üleştirmeli kişiye özgü eşyalar ile yaygınlaşır. yinelenen salgın riskini arttırmamak için bu eşyaları bölüşmekten kaçınılmalıdır. Bitlendiğinizin nasıl farkına varırsınız

  Bitlenmeyi açığa  çıkaran ilk emare sürekli kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti belirlemek ve yaygınlaşmasını önlemek gayesiyle, ensenin arka bölümündeki ve kulak arkasındaki saç kılları çok dikkatli bakılmalıdır. Bitler ışıktan uzaklaştıkları için, sadece saç kılına tutunmuş minik akımsı, yuvarlak yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.Vücut biti tifus isimli hastalığın taşıyıcısı olması sebebiyle sağlık açısından çok zararlıdır. En çok kafaların diğer insanlarla yakın teması anında bulaşabilir. Çocuklarda sıkça görülen kaşınmalara tutkun olarak saç diplerinde kanamalar ve saç hastalıkları oluşabilir. Deri iltihabını yanında boyun bölgesinde lenf düğümlerinde kabarmalar oluşur. Ve bunun akabinin de kabuklanmalar meydana gelir.

  Eczanelerden alınan ilaçları saç diplerine  uygulayarak bitlerden kurtulabilirsiniz ve paketin içindeki küçük tarak ile saçlarınızı tarayıp sirkelerden ya da bitlerden kurtulabilirsiniz. Bu işlemi bir kaç hafta tekrarlayarak kalıcı çözüm yaratabilirsiniz.

  ]]>
  Doğal Saç Boyası https://www.sacbakimi.gen.tr/dogal-sac-boyasi.html Sat, 01 Dec 2018 16:34:37 +0000 Doğal saç boyası, olur mu demeyin, artık her alanda doğallık arayanlar için bunun da çaresi var. Sizlere doğal saç boyası hazırlamanız için cevizi önereceğiz. Ceviz insan beynine olan benzerliği ile dikkat çeken bir besindir. Doğal saç boyası, olur mu demeyin, artık her alanda doğallık arayanlar için bunun da çaresi var. Sizlere doğal saç boyası hazırlamanız için cevizi önereceğiz. Ceviz insan beynine olan benzerliği ile dikkat çeken bir besindir. Yapılan araştırmalarda cevizin kendisi ve kabuğunun insan beynine çok yararlı olduğunu göstermiştir. Ceviz içinin içerdiği mineraller ile insan beyninin ihtiyacı olan minerallerin arasındaki benzerlik oldukça ilginçtir. Herkes gerek bilerek, gerekse bilinçsiz şekilde cevizi çerez gibi tüketir. Cevizin yapısına bakılırsa, ilk olarak dışındaki yeşil kabuk, ardından çok sağlam olan sert kabuk ve bu kabuğun altındaki beyin kıvrımlarını andıran meyvesi görülür. Diğer gıdalarda gördüğümüz gibi cevizde de, minerallerin en fazla olduğu alan cevizin kabuğudur. Beyin sağlığı açısından önemli bir yeri olan gümüş iyonunu barındıran ceviz, önemli bir besindir. Yapılan incelemelerde ceviz kabuğunun kolesterolün dengelenmesinde, yüksek değerlerin düşürülmesinde faydalı olduğu görülmüştür. Ceviz kabuğunun yararları bununla da bitmiyor. Bundan saçlarınız için, doğal ve oldukça sağlıklı saç boyası hazırlayabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı olması için, kimyasal içerikli saç boyalarının yerine, ceviz kabuğu ile doğal saç boyası hazırlamanızı tavsiye ederiz. Üstelik hazırlanması da oldukça kolaydır.

  Ceviz kabuğu ile doğal saç boyası yapımı
  • 7-8 adet ceviz yaprağı
  • 1 avuç kırık ceviz kabuğu
  • 2 su bardağı su
  Ceviz kabuğu ile doğal saç boyası hazırlamak için, ilk olarak kırık bir avuç ceviz kabuğunu havanla dövün ve iyice toz haline getirin. Tencereye 2 su bardağı suyu, 7-8 adet ceviz yaprağını ocakta 2-3 dakika kaynatarak, içine toz haline getirdiğiniz ceviz kabuklarını atın. Bunu 5-6 dakika daha kaynatıp, tencereyi ocaktan indirin. Karışım soğuduktan sonra, bunu süzgeçle süzün. Cam şişeye alarak, kullanımınız için hazırlayın.

  Ceviz kabuğu ile doğal saç boyası nasıl uygulanır

  Hazırlamış olduğunuz şişedeki ceviz kabuğu saç boyasını düzenli şekilde her gün yarım su bardağı saçlarınızda kullanabilirsiniz.  Şişedeki karışım bitinceye kadar bunu saçlarınıza uygulayın. Sonuçta daha parlak saçlara, saçlarınız da sağlıklı doğal bir renge kavuşacak. Saçlarınızın içinde fazla miktarda beyaz saç varsa, ceviz kabuğu ile hazırladığınız doğal saç boyasını 1-2 ay kadar saçlarınıza uygulamalısınız. Ancak boyayı uyguladığınız zaman ellerinize bir eldiven giymenizi tavsiye ederiz. Çünkü karışım ellerinizi, tırnaklarınızı boyayacak. Bu sayede saçlarınız kimyasalların etkisinde olmadan, doğal saç boyası ile güzel bir renge kavuşacak. Saçlarınız da sağlığınızın aynasıdır. Onları yıpratmadan, arzu ettiğiniz gibi doğal yollarla da boyayabilirsiniz.
  ]]>
  Kahverengi Saç https://www.sacbakimi.gen.tr/kahverengi-sac.html Sun, 02 Dec 2018 01:32:30 +0000 Kahverengi Saç: Saç renkleri içerisinde en risksiz olanı kahverengi saçlardır diyebiliriz, iddiasız ve doğaldır. Sarı saç renkleri ya da kızıl tonları sağlıklı görünüm için ekstra bakım ister iken kahverengi saçlar i Kahverengi Saç: Saç renkleri içerisinde en risksiz olanı kahverengi saçlardır diyebiliriz, iddiasız ve doğaldır. Sarı saç renkleri ya da kızıl tonları sağlıklı görünüm için ekstra bakım ister iken kahverengi saçlar için rutin saç bakımı gerçekleştirmek yeterli olabilmektedir çoğu zaman. Ten rengi ile uyumu açısında da avantajlı bir saç rengi olduğunu söylemek mümkündür. Kahvenin pek çok tonu arasından ten renginize en çok yakışanı seçebilmeniz de mümkündür. İstediğiniz kahve tonunu yakalayabilmeniz için ise boya numaralarının dilinden anlamanız yeterli olmaktadır. Doğru rengi bulmak için, kahve saç tonlarını ve isimlerini de bilmek gerekmektedir. Pek çok kahve saç rengi arasından teninize uygun olanı seçebilirsiniz. , kızıl kahve, koyu kahve, koyu kızıl kahve, kestane kahve, karamel kahve, dore kahve, çikolata kahve, küllü kahve büyülü kahve, bal kahve, bakır kahve, altın sarısı ombre kahve, altın kahve, açık kahve, gölgeli altın kahve,, bakırımsı kahve, ışıltılı kahve, gölgeli altın kahve, kızılımsı kahve, siyahi kahvedir.

  Kahverengi Saç
  Kahverengi Saç: Şayet, doğal saç renginiz zengin kahverengi tonlardan uzak, daha donuk tonlarda ise ışıltılı, koyu bir kahverengi size daha çok yakışır.
  Eğer mat ve yıpranmış saçlara sahip iseniz kahverengi tonları sizin için en doğru seçim olacaktır. Unutmamalı ki koyu renk saç boyaları ışığı en doğru şekilde yansıtır, saç kırılmalarını saklar ve saçlardaki yıpranmış görüntüyü gizler. Doğal saç renginiz çok açık sarı tonlarda değil ise, kahverengi saçların boyanması ve bakımı diğer saç boyası renklerine oranda çok daha kolaydır. Öyle ki hata payının düşüklüğünden dolayı kuaföre gitmeye gerek kalmadan, evde saçınızı boyayabilirsiniz. Saç kesiminiz e göre de kullanacağınız kahverengi tonlarını belirleyebilirsiniz. Örneğin uzun saçlı iseniz, rengin etkisini arttırmak için daha koyu bir tonu tercih etmelisiniz. Eğer saçlarınız kısa ya da çok katlı ise, saçlarınızın uç kısımlarını daha açık bir tona boyamalısınız. Böylece boyadaki dalgalanma, katlarınızı ve saç kesiminizi daha çok vurgulayacaktır.
  ]]>
  Saç Uzatma https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-uzatma.html Sun, 02 Dec 2018 20:30:48 +0000 Saç Uzatma, Her bayanın en önem verdiği unsurlardan birisi de, şüphesiz ki saçlarıdır. Saçlar ne kadar bakımlı ve parlak olursa, kişide o kadar bakımlı bir insan izlenimi verecektir. Saç bakımı ö Saç Uzatma, Her bayanın en önem verdiği unsurlardan birisi de, şüphesiz ki saçlarıdır. Saçlar ne kadar bakımlı ve parlak olursa, kişide o kadar bakımlı bir insan izlenimi verecektir.

  Saç bakımı öncelikle beslenme ile doğru orantılıdır. Ne kadar iyi beslenirseniz, saçlarınız da o kadar güçlü olup uzayacaktır. Gerekli olan vitamin ve mineraller alınmazsa ne yaparsanız yapın saçlarınız çok yavaş uzar, hatta uzadığı bile çok belli olmaz. Arada sırada suda eriyen vitaminler kullanmanız, saçlarınız içinde çok faydalı olacaktır. Bir diğer önemli unsurda su tüketimidir. Günde en az beş bardak su tüketmeniz gerekmektedir. Su saçların canlı ve güçlü görünmesini sağlar.Tüm bunları uyguladıktan sonra saçlarınıza doğrudan bakımlar uygulayabilirsiniz. Saçları zor uzayan biri olarakdan, sizlerle saçlarımı nasıl daha hızlı uzattığımı paylaşmak istedim.

  Saç Uzatma
  Öncelikle sebze meyve ağırlık beslenmelisiniz. Her gün öğün aralarında mevsimine uygun meyveler yemelisiniz. Yemekleri sebze ağırlıklı tercih etmelisiniz. Bütün aktarlarda bulabilceğiniz çam terebentin yağı ve badem yağını alıp şampuanınıza birer kapak eklemelisiniz. Bunun yanında mutlaka banyoda kullanılan saç maskelerinden almalısınız.Tabi banyo sonrası da besleyici şeyler kullanmanız gerekir. Bunun için, morfose nin argan yağlı saç kondisyoneri faydalı olacaktır. Haftada bir kerede hair carenin saç bakım yağını sürüp, iki saate yakın bekletmelisiniz. Mucize etkisi yaratan bu yağla saçlarınızın nasıl uzadığını göreceksiniz. Ve yine bu markanın sıvı saç kreminide günlük sürüp saçlarınızı taramalısınız.

  Sizlerde saçlarınızı uzatıp, sağlıklı ve parlak görünmesini istiyorsanız, hair carenin saç bakım serisini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Kısa sürede saçlarınızdaki uzamayı ve değişimi göreceksiniz. Çok memnun kalacağınızdan eminim. Saçlar kadınların simgesidir. Her zaman en iyi şekilde bakmalısınız.
  ]]>
  Saç Seyrelmesi https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-seyrelmesi.html Mon, 03 Dec 2018 17:12:58 +0000 Saç Seyrelmesi, Saç dökülmesi sık sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Dış görüntünün mühim bir kısmını yaratan saçlardaki sorunlar hem fizyolojik, hem ruhsal olarak huzursuzluk verir. Saç dökülmesi saçlı derinin tü Saç Seyrelmesi, Saç dökülmesi sık sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Dış görüntünün mühim bir kısmını yaratan saçlardaki sorunlar hem fizyolojik, hem ruhsal olarak huzursuzluk verir. Saç dökülmesi saçlı derinin tümüne yayılabilir veya bir kaç bölgede lokalize olabilir; bu daimi tahribat veya belli bir süre dönemsel dökülmeler halinde de gelişebilir. Toplumda en sık sık karşılaşılan 2 farklı tip saç dökülmesinin üstünde durmak gerekmektedir.

  Saç Seyrelmesi ve Tedavisi
  Saç dökülmesi bir çok bireyin yakındığı bir problemdir. Sorunun saç dökülmesinde bir yükseliş mı, yoksa saçlarda seyrelme veya kelleşme mi meydana geldiği kesin belirlenmelidir. Saç dökülmesi en bir sürü tarama ve yıkanma anında belirgin şekil alır.

  Normalde Saçlarımız Ne Kadar Dökülür 
  Günde 100 civarı yıkama ardından ise 200'e yakın saçın dökülmesi normaldir. Bu sayının üzerindeki dökülmeler normal değildir ve bir Dermatoloji Uzmanı aracılığıyla değerlendirilmesi gerekir. Doğum, ateşli rahatsızlık ve zor rahatsızlık, yaralanma ve cerrahi müdahale gibi durumlarda 2-3 ayın hemen ardından saçlarda dökülme görülebilir. Bazen de guatr tedavisinde kullanılan ilaçlar, A Vitamini, kanser rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlar dökülmeye ne sebeple olabilmektedir. Bu tarz dökülmelerde saçlı deri normaldir. İyileştirme gerekmez, saçlar çoğunlukla kendi kendine gelir.

  Saç Seyrelmesi
  Sonbaharda saçlarda görülen gün içerisinde 100-150 tel dökülmesi normaldir. Bu dönemde iyi beslenemiyoruz. Sebze ve meyvenin azalmasından ötürü olması gerektiği kadar vitamin alamıyoruz. Güzde dökülen saçların durumuna, kış aylarında beden soğuğa adapte meydana geldiği amaçlı yenileri çıkmaya başlayacaktır. Çıkan yepyeni saçlar da ilkbaharda canlanarak, belirgin duruma dönecektir. Eğer kış geldiğinde saç halen bir sürü pek dökülüyorsa o zaman bir cildiye doktoruna gitmekte yarar vardır. Bu vaziyette da kişilere besleyici ve vitaminli şampuanlar tavsiye ediliyor. Sonbahar aylarında da havaların soğumaya başlamasıyla beraber saç soğanı da daralır ve büzüşür. Saç soğanı eskiyen ölçüsüne yönelik ek olarak minik olunca içerisinde bulunan saçı besleyen damarlar da küçülür. Bu nedenle saç ek olarak az beslenmiş olabilir. Bir zaman hemen ardından bu beslenme yeteri kadar gelmeyince de saç dökülmeye başlar. Saçın kısa veya uzunca olması farklılık etmez. Ama bir takım kişilerde dökülme ek olarak az olabileceği amaçlı farklılık etmeyebilirler. Bilhassa kilolu bireyler bu durumdan daha az etkilenir. Beden soğuğa alışıncaya dek dökülme olabilir. Bilhassa kış aylarında saçı soğuktan muhafaza etmek gerekir, bu sebeple ıslak saçla dışarı çıkılmamalıdır. Kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta rastlanan saç dökülme şikayeti, sadece bir rahatsızlık olmayıp bir takım hastalıklarla beraber saç köklerinin ritmik siklüsünün bozulması neticesinde gelişebiliyor. Doğum yapan bayanlarda, tiroit bezinin iş bozukluklarında önemli sistemik hastalıklar (zatüre, kan kaybı, böbrek hastalıkları..), büyük üzüntüler ve korkulardan hemen ardından bunu takip eden 5-6 ay içerisinde dökülmeler olabilmektedir, bu tarz dökülmeler 3-5 ay civarı sürebilir. Saç kayıplarının diğer bir sebebi de vitamin ve mineral eksiklikleri olup bunların diyetle yeteri kadar alınmaması veya kaybın çok fazla olması, vejeteryanlık, emilim bozuklukları saç dökülmelerini hızlandırıyor. Tüm bu nedenlerin tespiti amaçlı, kontrol tetikten hemen ardından gereken analizler yaptırmalısınız. Hastadaki dökülme sebebi saptandıktan hemen sonra sebebe yönelik takviyeler ve destekleyici ilaçlarla saçlar yeniden kazanılıyor.
  ]]> Saç Aşısı https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-asisi.html Tue, 04 Dec 2018 03:09:10 +0000 Saç AşısıGünümüzde bir çok kişi saç dökülmesi problemi yaşamaktadır.  Başlıca sebepleri hastalık, hastalıkta kullanılan ilaçlar ve aileden gelen genetik durumlardır. Bu rahatsızlığın geçmesi için bilinçli kiş Saç Aşısı
  Günümüzde bir çok kişi saç dökülmesi problemi yaşamaktadır.  Başlıca sebepleri hastalık, hastalıkta kullanılan ilaçlar ve aileden gelen genetik durumlardır. Bu rahatsızlığın geçmesi için bilinçli kişiler saç aşısı denilen formülü uygulatırlar. Saç aşısı yaptırmak isteyen kişilerin aşı tozunu ambalajda görmeleri daha güvenli olacaktır. Aynı zamanda bu aşı, saç ekimi öncesinde de hazırlık olarak uygulanır. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda hiç olumsuz sonuç alınmamıştır. 

  Saç Aşısının Uygulanabildiği Alanlar
  Saç aşısı tedavisi kadın erkek ayrımı olmadan uygulanabilir. Erkeklerde kellik başladığı zaman erkenden aşı uygulandığında dökülme tamamen engellenebilir. Her durumda başarı muhakkak elde edilir. Saç aşısı saçta ki ince tüyleri de kalınlaştırılabilir. Yalnızca saç da değil sakal ve kaşta da başarı göstermiştir. 

  Saç Aşısı
  Saç Aşısı Uygulaması
  Toplam bir saat süren uygulama tek bir seans uygulanır. Uygulanacak bölge acı hissedilmeyecek şekilde lokal anestezi ile uyuşturulur  bu işlem yarım saat sürer daha sonra uygulamaya başlanır.
  ]]>
  Saç Hastalıkları https://www.sacbakimi.gen.tr/sac-hastaliklari.html Tue, 04 Dec 2018 04:14:29 +0000 Saç hastalıkları Dış görünüm ve sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan saçlarımız, zamanla bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Aslında yüz yüze kalınan tüm saç sorunları, bir hastalığın old Saç hastalıkları

  Dış görünüm ve sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan saçlarımız, zamanla bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Aslında yüz yüze kalınan tüm saç sorunları, bir hastalığın olduğunun habercisidir. Bu hastalık, saç hastalığıdır. Bazen de sağlık problemi ile birlikte gelen saç rahatsızlıkları yaşanmaktadır. Bütün saç hastalıklarının çözümü bulunmaktadır. Özellikle erken tanı ve yapılan yerinde müdahale ile uzun süre sıkıntı yaşanmadan hastalık atlatılmaktadır. Saç bakımı doğru bir şekilde yapıldığı zaman hastalıklara kapılma riski azalmaktadır. Saç hastalıklarından korunmak için bir takım önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Her gün saç yıkamak, bitkisel şampuan kullanmak ve saçımızı aşırı yağlanmadan korumak bu önlemlerden bir kaçıdır. Ayrıca saçlarımızı jöle, sprey gibi maddelerden uzak tutmakta fayda sağlamaktadır. Saç hastalıklarına bakıldığında en çok göze çarpan hastalık saç dökülmesidir. Bunun yanında saçkıran, elektriklenme, aşırı kepek oluşması, yağlanma ve saçda kalite düşmesi bu hastalıklardan bazılarıdır. 

  Saç dökülmesi, hastalığı bayan ve erkeklerde çok can sıkıcı bir hal alan rahatsızlıklardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkeklerde daha yaygın olan saç dökülmesi kadınlarda yüzde 50 oranında görülmektedir. Saç dökülmesinin nedenlerine bakıldığında cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerine bakıldığında en çok genetik, yani anne babadan kalıtsal olarak gelmenin yanında; tozlu yerlerde çalışma, iş gereği şapka kullanma, jöle kullanma, sigara ve alkol kullanımı, stres gibi nedenler saç dökülmesini ortaya çıkarmaktadır. Kadınlarda ise, aynı şekilde kalıtsal olmanın yanında, gebelik uzun süre ilaç kullanımı ve menepoz yaşama saç dökülmesine ortam hazırlamaktadır. Saç dökülmesinin engellemek için bitkisel ilaçlardan faydalanma ve çok sık saç dökülmesi yaşanıyorsa doktora başvurmak gerekir.

  Saç kıran, tıp dilinde ismi alopeci areata olan saç kıran, erkeklerde bayanlarda sık görülen hastalıklardan biri olup, genellikle geçici saç dökülmeleri yaşanır. Saç kıran hastalığının başlıca nedeni çok moral bozukluğu ve aşırı stres yaşanmasıdır. Başımızın herhangi bir yerinde madeni para büyüklüğünde bir saç dökülmesi şeklinde görülür. Tedavisine bakıldığı zaman, bitkisel ilaçların yanında bilimsel ilaçlarda fayda sağlamaktadır. En çok uygulanan bitkisel yöntem ise, sarımsak tedavisidir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın, fayda sağlamak için hastanın moral düzgünlüğü çok önemlidir.

  Saç Hastalıkları

  Aşırı kepek, en az aç dökülmesi kadar çok görülen saç kepeklenmesi özellikle koyu renk elbise giyildiğinde omuzlarda birikmekte ve can sıkmaktadır. Tedavisi kolay olan hastalıklardan birisidir. Kepeğin yoğunluğuna göre şampuan ve losyon kullanımı ile bu sorun ortadan kalkmaktadır. Başımızda mantar çıkmasına bağlı olarak oluşabilen kepeklerde ise, tedavisi içinde ketokozanol maddesi olan şampuanlar tercih edilmelidir. Eğer aşırı kepeklenme görülüyorsa, bu şampuanın yanında climbazol maddesi olan şampuan kullanmak fayda sağlar. 

  Saç mantarı, aşırı kaşıntı ve kepeklenme sorunu yaşayanlarda görülen saç mantarı, saçlarımızda yoğun bir kepek yaşanmasına ve kaşıntıya neden olur. Tedavisi kolay olan bu saç hastalığında, eczanelerden alınacak özel şampuanlar ile giderilmektedir.

  Bu saç hastalıkların yanında, bazı insanlarda vücudun aşırı yağ salgılaması sonucunda saçlarında yağlanma görülmektedir. Buna karşı, yağlanma önleyici şampuan kullanmak fayda sağlar. Yine bir diğer saç hastalığı olan elektriklenme ise, bilhassa sabahları kalkıldığında, şekil almayan saçlar sorun yaratmaktadır. Buna karşı saç kremi kullanmak fayda sağlamaktadır. Bahsedilen bu saç hastalıklarını yaşıyorsanız hafife almamalı ve çözümü için uğraşmalısınız.

  ]]>
  Evde Saç Boyama https://www.sacbakimi.gen.tr/evde-sac-boyama.html Tue, 04 Dec 2018 21:15:30 +0000 Evde Saç Boyama, Her bayan evde saç boyama yapabilir, ancak bazen bilinçsizce yapılan bu işlem istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bu, evde saçlarımızı boyamamamız gerektiği anlamına gelmemektedir. Tabi her bayan Evde Saç Boyama, Her bayan evde saç boyama yapabilir, ancak bazen bilinçsizce yapılan bu işlem istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bu, evde saçlarımızı boyamamamız gerektiği anlamına gelmemektedir. Tabi her bayan saçlarını kendi boyayabilir, fakat bu işlemi yaparken dikkat edeceğimiz birkaç husus çok daha yüz güldürücü sonuçlar almamızı sağlayacaktır. Özellikle saç boyası ile renk değiştirme işlemi yapıyorsak, bu biraz daha dikkat gerektiren ve özen göstermemiz gereken durumlardan biridir.

  Eğer kendimizi yenilemek ve dış görünüşümüzde değişiklik yapmak istiyorsak ve bunu evde saçlarımızı boyayarak yapmayı düşünüyorsak, öncelikle yapmak istediğimiz rengi doğru belirlememiz gerekmektedir. Yapmak istediğimiz renkten çok emin değilsek, kalıcı boya yerine ilk olarak geçici boya kullanarak rengi denemek daha sağlıklı olacaktır. Her iki saç boyası da aynı şekilde boyandığı için renkten emin olduktan sonra yine aynı rengi kalıcı saç boyası ile uygulayabiliriz. Şimdi evde saç boyama işlemini yaparken nelere dikkat etmeliyiz kısaca anlatalım.

  Saç Boyama İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir

  Evde saçlarını boyayan ve renk değiştirmek isteyen bayanların en çok düştüğü yanılgı, saç rengini açmak isterken yaşanmaktadır. Boyadığımız saç renginin saçımızı en fazla iki, üç ton açabileceğini bilmemiz önemlidir. Saç rengimiz koyu ise ve biz çok açık bir renk istiyorsak, bu işlemin evde yapılması oldukça zordur, hatta alınan sonuçlar genelde hayal kırıklığı olmaktadır. Ancak saçımızı koyultmak istiyorsak, bu kolay bir işlemdir ve saç tonumuzdan daha koyu her rengi rahatlıkla tutturabilir, iyi sonuçlar alabiliriz. Bunu göz önünde bulundurduktan sonra saç boyamızı alalım ve mutlaka kullanma talimatlarını okuyalım. Kullanma talimatında belirlenen alerji testini yapmamız önemlidir. Testi yaptıktan sonra her şey doğal görünüyorsa, boyayı önce saç diplerine sonrada tarayarak uçlara kadar tatbik edip saçımıza uygulayabiliriz. Boya işlemini yapmadan önce yüzümüzün saç diplerine yakın bölgelerine vazelin sürmemiz, tenimize boya değmesi halinde kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır. Kullanma kılavuzunda yazan süre kadar bekletip yıkamakla, evde saç boyama işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

  Evde Saç Boyama

  Boyadıktan sonra bekleme esnasındaki, çevre ısısı, boyanın tutma sürecini değiştirebileceğinden, çok sıcak veya çok soğuk yerlerde bekleme yapmamamız, daha iyi sonuç almamızı sağlayacaktır.

  Saç Boyarken Saç Sağlığının Önemi

  Evde saçlarımızı boyamak istediğimizde, saç sağlığımızı da göz önünde bulundurmalıyız. Eğer kuru ve ince teli bir saç yapımız varsa, boya yapmadan bir iki gün öncesinden saç bakımı yapmak, saçımızın daha çok yıpranmasını engelleyecektir. Ayrıca saçımızda perma, röfle ve bunlara benzer başka işlemler yapılmışsa, yıpranma ihtimali olacağından, boyamızı kimyasal yerine doğal saç boyalarından seçmeyi tercih etmeliyiz. Bu sayede evde saç boyama ile en iyi sonuçları almamız mümkün olacaktır.

  ]]>