Erkek Tipi Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi, saç dökülmelerinin %80'inin nedeni olarak bilinen androjenetik alopesi, yani erkeklik hormonuna bağlı saç kaybıdır. Bu durumun en önemli nedeni genetik ve aile geçmişidir. Erkek tipi saç dökülmesi, sadece erkeklerde değil, kadınların da %30'unda görülebilmektedir. Çok geç kalınmadan önlem alınması oldukça önemlidir. Erkek tipi saç dökülmesi için kullanılacak ürünlerin içeriğinde procapil, finasterid ve isoflavon maddelerinin mutlaka bulunması gerekmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Çözümü Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesinin temel kaynağı, erkeklik hormonu olan testosterondur. Androjen grubunda yer alan testosteron hormonu, erkeklerde testislerde, kadınlarda ise yumurtalıklarda üretilmektedir. Bu hormonun erkeklerde daha fazla olması nedeniyle, bu tür saç dökülmesine "erkek tipi saç dökülmesi" denilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesinin asıl nedeni, Alfa-5 Redüktaz enziminin testosteronu, DHT adı verilen dihidrotestosterona dönüştürmesidir. DHT, saç köklerine zarar vererek, zamanla saçın kalitesini azaltır ve saç köklerinin yaşam süresi azaldıkça erkek tipi saç dökülmesi meydana gelir. Müdahale edilmez ve önlem alınmazsa, saç kökleri tamamen etkisiz hale gelerek kellik problemi oluşur.

Genetik Faktörler ve Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi, anne veya babasında veya birinci derece akrabalarında saç dökülmesi olan kişilerde daha yaygındır. Bu kişiler için saç dökülmesi riski her zaman vardır. Genetik yatkınlığı olan kişilerin daha dikkatli olup saçlarını korumaya yönelik tedbirler alması gerekir. Genetik kaynaklı erkek tipi saç dökülmesi, ergenlikten sonra 16-20 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlar. Asıl sıkıntı, 20'li yaşlardan sonra kendini iyice belli eder. Erkek tipi saç dökülmesinin çözümü son derece kolaydır. Saçların dökülmeye başladığı süreç ile kellik arasındaki zaman dilimi genellikle 7-10 yıl arasındadır. Bu süreçte gereken önlemler alınırsa, bilimsel yöntemler esas alınarak hareket edildiğinde bu sorunun önüne geçilebilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Belirtileri

Erkek tipi saç dökülmesinde ciddiye alınması gereken ilk belirti saçtaki kalite kaybıdır. Dökülmenin başladığı dönem öncesi saçlar daha canlı, parlak ve kolay şekil alabilirken, bir süre sonra cansız, mat ve istenilen şekle girmemeye başlar. Çoğu kişi bu durumu kullandığı şampuan ve bakım ürünlerinden kaynaklandığını düşünerek sürekli şampuan değiştirir ve durumu pek ciddiye almaz. Saçtaki tel kaybı ile saçların uzama hızı giderek yavaşlar. Bu durumu ne kadar sıklıkla saç kestirdiğinizi düşünerek değerlendirebilirsiniz. Önceden ayda bir kez saçlarınız uzuyor ve kestiriyorsanız ve artık bu süre uzamaya başlamışsa, problem ciddi bir şekilde başlamış demektir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Vitamin Eksikliği

Erkek tipi saç dökülmesinin başka bir nedeni de biotin yani B7 vitamininin eksikliğinden kaynaklanabilir. Biotin içeren haplar eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. 3 aylık biotin kullanım süresine rağmen saçlarınızda gözle görülür bir değişiklik oluşmamışsa, dökülme biotin kaynaklı değildir. Ancak, her dökülme erkek tipi saç dökülmesi değildir. Normal, sağlıklı bir insan günde 80-100 arasında saç telini kaybeder. Bunun nedeni, ömrünü tamamlayan saçların yerine yenisinin gelmesidir. Bu durumda saçta seyrelme olmaz, çünkü yenisi çıkar.

Erkek Tipi Saç Dökülmesini Anlamanın Yolu

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın çok kolay bir yolu vardır. Elinizle saçlarınızı hafif sert olarak çektiğinizde elinize hiç saç gelmiyorsa bir sorun yoktur. Ancak, saçı çektikten sonra elinize birkaç adet kıl geliyorsa saç dökülmeniz başlamış demektir. Erkek tipi saç dökülmesinde saçtaki seyrelme, alın çizgisinden geriye doğru açılma ve tepe bölgesindeki açılmalardan belli olur.

Önleyici Tedbirler ve Tedavi Yöntemleri

Erkek tipi saç dökülmesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında:

  • Finasterid ve minoksidil gibi ilaç tedavileri
  • Saç mezoterapisi ve PRP (Platelet Rich Plasma) tedavileri
  • Saç ekimi operasyonları
  • Saç köklerinin güçlenmesi için çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri

Bu tedavi yöntemleri, saç dökülmesinin durdurulması ve yeni saç büyümesinin teşvik edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ancak, tedaviye başlamadan önce mutlaka bir dermatolog veya uzman bir doktora danışmak gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sarı Saç Bakımı Sarı Olan Saçlar İçin Saç Bakım Maskeleri

Sarı Saç Bakımı Sarı Olan Saçlar İçin Saç Bakım Maskeleri

Saç Seyrelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Seyrelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Güncel

Hamilelikte Saç Boyama Riskleri Nedir?

Hamilelikte Saç Boyama Riskleri Nedir?

Güncel

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?