Beyaz Saç Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Beyaz Saç Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Saç

Beyaz saç, kadın ve erkek fark etmeksizin her iki cinsin de karşılaşabileceği ortak sorunlar arasındadır. Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve normal bir süreç olarak kabul edilen saç beyazlaması, bazı durumlarda erken yaşlarda da meydana gelebilir. Stres, genetik faktörler, yanlış beslenme ve sigara kullanımı, saçların beyazlamasına neden olan başlıca etmenler arasında yer alır. Yaş ilerledikçe saç köklerinde bulunan melanositler görevlerini tam olarak yerine getiremez hale gelir ve pigment üretimi azalır. Dolayısıyla saçlar beyazlamaya başlar. Beyaz saça sahip olan ve bu durumdan memnun olmayan kişiler, saç boyaları ile beyazlıkları kapatabilir.

Beyaz Saçlardan Kurtulmanın Yolları

Beyaz saçlardan kurtulabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Saç vitaminleri, saç keratini ve pigment üretimini destekleyici maddeler içerir. Bu vitaminler, saçta bulunan melaninleri destekleyerek uzun vadede melanin üretimini artırabilir. Bu sayede saç beyazlama süreci geciktirilebilir. Beyazlama süreci başladığı anda saç vitaminleri kullanılarak bu durumun önüne geçilebilir.

Saç beyazlamasından korunabilmek için beyazlamaya karşı şampuanlar kullanılabilir. Bu şampuanlar, beyazlama fark edildiği andan itibaren kullanılmaya başlanmalıdır. Beyazlama karşıtı şampuanların içinde melanin destekleyici maddeler bulunur. İstenilen sonuç elde edildikten sonra bu şampuanlar haftada bir defa uygulanarak uzun süre beyazlardan korunmak mümkündür.

Saç rengini değiştiren boya benzeri ürünler de beyazlardan kurtulmayı sağlar. Ancak bu tür ürünler kimyasal içerikli olduğu için saçlarda kırılma, dökülme ve cansızlığa yol açabilir. Losyonlar da melanin destekleyici etkiye sahiptir. Saça kına yakmak, halk arasında oldukça yaygındır ve beyazları kapatmak için etkili bir yöntemdir.

Tüm bunların haricinde bitkisel saç kürleri ile de saç beyazından korunmak mümkündür. Uygulanan kürler uzun süre beyazları kapatmak için etkili olabilir. Ancak kimyasal içerikli boyalar gibi ilk denemede istenilen sonuç alınamayabilir. Birkaç kürden sonra saçlarda oluşan beyazlar kapatılabilir. Bu kürlere örnek verecek olursak:

  • Ceviz Kür: 5 adet yeşil kabuklu kurutulmuş ceviz, 5 dakika kadar yeterli suyun içinde kaynatılır. Elde edilen su ile 3 hafta boyunca saçlar masaj hareketleri ile yıkanır. Özellikle suyun saç diplerine nüfuz etmesi sağlanır. Suyun tekrar temiz su ile yıkanmasına gerek yoktur. Kür saçlarda beyaz kalmayana kadar uygulanabilir. Hazırlanan kür cam bir kavanozun içine alınarak buzdolabında saklanabilir.
  • Hindistan Cevizi Yağı Kür: 4 su bardağı Hindistan cevizi yağının içine 5 tane Hint Bektaşi üzümü atılır. Bir gece boyunca bekletildikten sonra hazırlanan kür koyu renk bir kabın içine alınarak saklanır. Kür haftada bir defa saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Kür saçlarda 1 saat kadar bekletildikten sonra temizlenir. Saç temizleme anında kimyasal şampuanların yerine organik şampuanlar kullanılmalıdır.
  • Deve Kuşu Yağı: Karabiber, lor peyniri ve B vitamini ampulü deve kuşu yağına eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine masaj hareketleri ile uygulanır. 1 saat kadar saçlarda bekletildikten sonra saçlar organik içerikli bir şampuan ile yıkanır. Deve kuşu yağı kürü haftada 1 defa saç beyazlarına karşı uygulanabilir. Deve kuşu yağı lor peyniri ve karabiber haricinde sadece B vitamini ampulü ile karıştırılarak da saçlara uygulanabilir.

Not: Saç beyazlamasına karşı bitkisel kür uygulanıyorsa süreçte çok sabırlı olmak gerekir. Kimyasal boyalar gibi bitkisel kürler anında etki yaratmaz. Belli bir süre uyguladıktan sonra etkilerini göstermeye başlar. Bitkisel kürler hem zararsız hem de doğal olduğu için saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanması da mümkün olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?