Saç Güçlendirici Bitkiler ve İlaçlar
06 Temmuz 2024

Saç Güçlendirici Bitkiler ve İlaçlar

Saç Güçlendirici Yöntemler

Saç dökülmesi, genetik faktörler, yetersiz bakım, düzensiz ve sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimi, hormon değişiklikleri ve bazı ilaçların kullanımı gibi birçok nedenle hızlanabilir. Ayrıca, hava kirliliği ve sık sık ısıyla saç şekillendirme cihazlarının kullanılması saç uçlarındaki kırıkların artmasına, koparak dökülmelerin çoğalmasına ve saçların donuk görünmesine yol açabilir.

Saçlar, cilt gibi güneşin zararlı ışınlarından, deniz tuzundan ve hava kirliliğinden etkilenir. Bunun yanı sıra, boya, jöle, sprey ve saç maşası gibi saç bakım ve şekillendirme ürünleri de saçın yıpranmasına katkıda bulunur. Saç yıprandıkça uçlardaki kırılmalar artar ve daha sık kesilmesi gerekebilir. Kozmetik marketlerde saçları güçlendirmek, nemlendirmek ve doğal parlaklık kazandırmak amacıyla üretilmiş birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin bazıları etkili olabilir, ancak maliyetli olabilirler. Evde kolayca bulunabilecek doğal malzemelerle saçları güçlendiren maskeler hazırlamak mümkündür.

Saçları Güçlendiren Maskeler

Muz ve Mayonez Maskesi:

Bir muzu kaşıkla iyice ezdikten sonra 2 çorba kaşığı mayonezle karıştırın. Hafif nemli saçlara, köklerden uca kadar sürün. Saçlarınızı başınızın üzerinde toplayıp duş bonesi takın ve karışımı saçınızda en az 30 dakika bekletin. Duş bonesi yoksa naylon poşet de kullanabilirsiniz. Maskenin saç teli ve saç derisi tarafından daha iyi emilmesini sağlar. Maskeyi temizlemek için ılık su ve normal bir şampuan kullanabilirsiniz. Muz saçları beslerken, mayonez saç ve saç derisinde biriken ölü hücreleri, jöle ve sprey gibi şekillendirici ürün artıklarını temizler. Maskenin etkili olabilmesi için haftada bir kez, 4-5 hafta boyunca uygulayabilirsiniz.

Bal Maskesi:

Malzemeler:
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:
Zeytinyağını tahta kaşıkla bal ile karıştırın. Cam bir kâsede hazırlıyorsanız, kâseyi önce bir miktar ısıtın. Karışımı 15 dakika boyunca masaj yaparak saçlarınıza yedirin. 15 dakika beklettikten sonra, şampuanla ılık suda durulayın. Bu maskeyi iki haftada bir uyguladığınızda saçlar kuvvetlenir. Bal maskesi, saç derisini nemlendirerek saç köklerini güçlendirir.

Muz Maskesi:

Malzemeler:
  • 2 çorba kaşığı mayonez
  • Bir adet orta büyüklükte muz

Hazırlanışı:
Muzu iyice ezin ve içerisine mayonezi ekleyerek karıştırın. Saçlarınızı hafif nemlendirip karışımı ovalayarak sürün. Saçınıza uyguladıktan sonra streç film ile sarın ve 45-50 dakika bekletin. Saçınızı bir kez şampuan ile ılık suyla durulayın. Haftada bir uygulandığında saçlarınız kuvvetlenecektir.

Tarçın Maskesi:

Malzemeler:
  • Bir yemek kaşığı bal
  • Bir yemek kaşığı tarçın
  • Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:
Malzemelerin tümünü bir kapta karıştırın. Saç köklerine masaj yaparak yedirin. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Her 3-4 günde bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanıldığında saç köklerinde güçlenme meydana gelir ve saçlar daha dinamik ve parlak görünür.

Biberiye Maskesi:

Malzemeler:
  • Bir çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım çay bardağı biberiye

Hazırlanışı:
Isıtılmış bir kaba zeytinyağı ve biberiye ekleyin. Saç köklerine 10 dakika masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı streç filmle sarın ve 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Haftada bir kez düzenli uygulandığında saçlarda önemli ölçüde güçlenme meydana gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Güncel

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Güncel

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler