Sirke ile Saç Bakımı Sirke ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
06 Temmuz 2024

Sirke ile Saç Bakımı Sirke ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sirke ile Saç Bakımı

Sağlıklı, parlak ve yumuşak saçlar her kadının hayalidir. Bazı kadınlar bu konuda doğuştan şanslıyken, diğerleri o kadar şanslı olmayabilir. Kimisi düzenli olarak saç bakımı yaptırabilme imkanına sahipken, kimisi de maddi sebeplerden dolayı bunu yapamaz. Ancak üzülmeyin, çünkü doğanın bize sunduğu mucizevi ürünler var; bunlardan biri de sirkedir. Sirkenin değişik kullanım alanları olduğunu duymuşsunuzdur, ama saç üzerindeki etkisi tartışılmaz.

Sirke ile Saç Bakımı Neden ve Nasıl Yapılır?

Sirkenin en büyük faydası, saç ve saç derisini temizlemek ve saç köklerinin daha fazla oksijen almasını sağlamaktır. Ayrıca, sirke saç köklerini güçlendirir. Ancak, sirke asit içeren bir ürün olduğundan saçta kullanacağınız sirkenin asit oranı %4-9 arasında olmalıdır.

Gün içinde saçınızda yağlar ve kirler birikir. Sirkeli suyla hazırlayacağınız karışımı saçınıza uyguladığınızda, bütün bu yağlardan ve kirlerden saçlarınız arınacaktır. Ayrıca saçlarınız eskisine göre daha az kırılacak ve daha sağlıklı uzayacaktır.

Sirke ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sirkenin saçta en yaygın kullanım şekli, en son durulama suyunda kullanmaktır. Yarım bardak sirkeyi dört bardak suyla karıştırıp bu karışım ile saçınızı durulayın. Bu karışım kötü kokuyor ve saçlarınızın böyle kokmasını istemiyorsanız, hazırladığınız karışımın içine birkaç damla lavanta ekleyin. Ayrıca lavanta koymasanız bile sirke kokusu 1-2 saat içinde saçlarınızdan uçacaktır. Eğer hala kokunun geldiğini düşünüyorsanız, 2-3 saat sonra saf su ile tekrar durulayın. Hem saçlarınız olumlu yanıt vermeye başladığında bütün bu kokulara değdiğini göreceksiniz.

Sirkenin Saç Derisine Etkisi ve Kepeğe Faydası

Saçın yapısıyla uyumlu pH seviyesinde olan sirke, saçın doğal yollarla sağlığına kavuşmasını sağlar. Saç bakımı için genellikle elma sirkesi tercih edilir. Elma sirkesi, saçların yumuşamasını ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca saç köklerini güçlendirerek saçların daha az dökülmesini ve daha canlı olmasını sağlar. Sirkenin faydaları bununla da sınırlı değil. Saç derisi ve kepeğe karşı da birçok faydası var. Saç derinizde kaşıntı varsa, sirke sizin için ideal bir çözüm. Bunun için iki bardak suyun içine yarım bardak sirke ekleyerek saç diplerine masaj yapmalısınız. Ayrıca bu karışım saç dökülmelerine de iyi gelir. Sirkenin içindeki asit, saç derisindeki kepeği temizler. İki bardak suya yine yarım bardak sirke karıştırdıktan sonra saç diplerine masaj yapıp 20 dakika bekleyin ve ardından saçlarınızı durulayın.

Sirkenin Saça Yan Etkisi Var mı?

Sirkenin içinde bulunan asit, hassas ciltlerde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Deriye direkt sirke uygulamak, deride yanma ve kaşıntıya neden olacağı için sirkeyi suyla seyrelterek kullanmalısınız. Bunun yanı sıra, marketteki sirkeler gıda koruyucu içereceği için mümkün olduğunca organik sirke tercih edilmelidir. Sonuç olarak, sirkenin saç bakımındaki önemi tartışılmaz. Siz de evde uygulayacağınız bu yöntemlerle doğal ve sağlıklı görünen saçlara sahip olabilirsiniz. Bütün bu zahmetin sonunda, pırıl pırıl ve yumuşacık saçlara sahip olduğunuzda her şeye rağmen değdiğini göreceksiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lavanta Saç Bakımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lavanta Saç Bakımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

Doğal Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Saç Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Saç Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi