Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Saç Nakli

Saç nakli, kişinin kendi saç köklerinin alınarak, saçsız alanlara nakledilmesi sonucunda gerçekleştirilen estetik bir uygulamadır. Bu işlem, kişinin psikolojisini ve dış görünümünü doğrudan etkileyen bir prosedürdür. Saç nakli yaptırmaya karar veren kişiler, doğal bir görünüm elde edebilmek amacıyla bir uzmanla görüşmeli ve uygulamanın kaç seansta ne kadar saç köküyle yapılacağı konusunda belirlemelerde bulunmalıdır.

Saç nakli, kişinin kendisini her açıdan hazırlayacağı bir süreçle başlar. Doğru araştırma yaparak hem uygulamayı yapacak doktorun seçimi hem de saç naklinin yapılacağı merkezin seçimi konusunda titizlik gösterilmelidir. Saç naklinde bilgili bir doktor, hastasını daha iyi analiz edecektir. Saç dökülmesi, insanlarda çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bu nedenle hem saç dökülmesinin nedeni tespit edilmeli hem de kişinin baş yapısı, alın çizgisi ve saç köklerinin durumu dikkate alınmalıdır. Saçlı bölgedeki saçların yoğunluğu ve saçsız bölgedeki büyüklük, saç naklinin nasıl yapılacağı ve süresini belirler. Bu nedenle deneyimli ve uzman kişiler tarafından saç nakli yapılmalıdır.

Saç Nakli Kaç Seansta Yapılır?

Öncelikle saç nakline ihtiyacı olan kişinin, bu operasyon için uygun bir aday olduğu belirlenir. Saç nakli sırasında nakil yapılacak dokular greft olarak adlandırılır. Bunlar, saçsız alana transfer edilecek saç kökleridir. Bazen greftlerde tek saç kökü olabilir, bazen de greftler ikili, üçlü, dörtlü sayıda olabilir. Seans uygulaması ise kişiye yapılacak saç ekiminin sayısını gösterir. Seans sayılarının tespitinde en önemli unsur, kişinin saç yoğunluğu ve saçsız bölgenin büyüklüğüdür. Saçsız bölge geniş olursa, aynı şekilde nakil yapılacak saç kökü miktarı artar. Donör saha denilen saçlı bölgeden daha fazla saç kökü alınması gerekir. Bu bölgede saçlar seyrek olursa, kullanılabilecek saç kökü sayısı da az olur. Saçsız bölge küçük olursa, yapılacak saç nakli 1 seans içinde biter. Gerektiği takdirde seans sayısı üçe kadar çıkarılabilir. Saç naklinde alınacak greft fazla olursa, nakil yapılacak alanda doğal bir görüntü elde edilebilir. Buna rağmen saç kökü miktarının artması amacıyla gelişigüzel sayıda ya da düzensiz şekilde saç kökü alınmamalıdır. Bu, saçlı alanın seyrekleşmesine neden olduğu gibi, bu alanda göze hoş gelmeyen bir sonuç doğurur. Bu durum, saç naklinin başarısını gölgeler.

Saç Naklinde Kullanılan Greft Sayısı

Saç nakli sırasında kullanılan greft sayısı, saç naklinin yapıldığı tekniğe göre değişiklik gösterir. FUT (Follicular Unit Transplantation) tekniği kullanıldığında, kullanılacak saç kökleri kişinin ensesindeki saç derisinin gevşekliği ve bu alandaki saçların sıklığı ile belirlenir. Bu teknikte alınan saç kökleri doku parçasıyla birlikte alındığından, ortalama 2000-3000 greft kullanılarak saç nakli yapılır.

FUE (Follicular Unit Extraction) tekniği ile yapılan saç naklinde ise saç kökleri tek tek alınır. Bunların nakli de teker teker olur. Bu teknikle saç nakli daha uzun sürer. Ortalama bir seansta 6-9 saat geçer. Tek seans içinde ortalama 3000-4500 greft alınabilir. Eğer bunlar yeterli olmazsa, hastaya ikinci ve üçüncü seanslar yapılabilir. Bunun kararı, saçsız bölgenin büyüklüğü ile alakalıdır.

Saç Naklinde Saç Kökü Sayısına Saç Yapısı Etkili Olur

Kişinin saçlı bölgesinden alınacak saç kökü sayısını saç yapısı da belirler. Saç yoğunluğu fazla ise hastadan alınan ve ekilen saç kökü fazla olabilir. Bu, saç naklinin başarısına doğrudan etki eder. Ancak saç kökleri alınırken zarar görmemelidir. Saç köklerinin alındığı bölgede seyrekleşme oluşmamalıdır. FUE yönteminde kişinin saç yoğunluğu fazla olursa 6000 greft, az olursa 2000 greft alınabilir. Seansta 4000 greft ve üzerinde greft alınması oldukça zahmetlidir. Bu nedenle hastalar sabırlı olmalı ve doktor deneyimiyle bu aşamayı tamamlamalıdır.

Saç Naklinde Greftlerin Kalıcı Saç Teli Haline Gelmesi

Saç naklinde greft sayısının fazlalığından ziyade, alınan bu greftlerin kalıcı saç teli haline getirilme miktarı önemlidir. Bu nedenle saç köklerine özen gösterilmelidir. Aksi halde alınan dokular ölebilir. Saç köklerinin zarar görmeden saç nakli gerçekleştirilmelidir. Greftler doğru belirlenen açıyla, kanallara doğru yerleştirilmelidir. Doğru uygulamalar sayesinde bir seansta 6-9 saat içinde gereken greft sayısı elde edilebilir.

Saç Nakli Ne Kadar Sürer?

Saç nakli, nakli yapılacak greft sayısı ve seanslara göre değişir. Ancak ortalama 6-9 saat içinde tamamlanır. Bu sürelerin değişimi, uygulamayı yapan doktor ve ekibinin tecrübesine oranla değişir. Bu uygulama daha çok kolay ve acısız şekilde FUE tekniğiyle yapılır. Süreye etki eden diğer unsurlar ise kişinin yapısal özellikleridir. İnce telli saçları olan kişilerde saç nakli uzun sürerken, kalın telli olanlarda daha kısa sürer. Bu, saçların kıvırcık ve düz telli olmasıyla da bağlantılıdır. Ancak önemli olan, saç nakli sonucunda doğal bir görünüm elde etmektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı

Haber Bülteni

Güncel

Saç Seyrelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Seyrelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Güncel

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?