Doğal Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Doğal Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Bakımı:

Saç, insan başında bulunan kıllardan oluşan bir kümedir. İnsanların birbirinden ayrılmasını sağlayan birçok fiziksel özellik arasında saçın önemli bir yeri vardır. Saçın şekli, rengi ve uzunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir. Saç, keratin adı verilen bir protein içerir ve üç farklı tabakadan oluşur: kütikül, korteks ve medulla. Kütikül, dış tabakada bulunan koruyucu bölümdür ve üst üste binen kiremit benzeri hücrelerden oluşur. Saçın büyük bir bölümünü ise korteks oluşturur.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar:

Saç Bakımı ve Saça Faydalı Yağlarla Bakımlar:

Saç uçlarının sık sık kırılması ve bu kırıkları aldırmak, saçın istenilen zamanda uzamasının önündeki en büyük engellerden biridir. Bu tür sorunları engellemek için badem yağı veya zeytinyağıyla bakım yapmak saça oldukça faydalıdır. Saç uzunluğuna göre belirlediğiniz miktarda badem yağını ılık hale gelene kadar ocakta ısıtın. Daha sonra ılık yağı saç derisine masaj yaparak önce diplere sürüp kalanını da kökten uçlara kadar yedirin. Yağı 30 dakika beklettikten sonra şampuanlayın. Sıcak yağ bakımı yapmak için yeterince vaktiniz yoksa, eve geldiğinizde sadece saç uçlarına bir miktar badem yağı veya zeytinyağı sürebilirsiniz.

Saçın Yıkanması ve Şampuanlama:

Saçın ve saç derisinin temiz olması saç bakımında önemli kurallardandır. Saçta kalan jöle, köpük tarzı saç şekillendiricilerin uzun süre kalması, toz, kir ve yağ nedeniyle tıkanan saç derisinin koparak dökülmelere neden olur. Saç ve saç derisini bu tür etkilerden korumak için haftada birkaç kez sirkeli su ile durulamak faydalıdır. Bunun için 2-3 litre suya 1 su bardağı kadar sirke ekleyip son durulama suyunu bu su ile yapabilirsiniz.

Saç Kremi Uygulaması:

Özellikle sorunlu, kırılan ve zor taranan saçlarda, saça zarar vermemek ve daha yumuşak taranmasını sağlamak için şampuanlama işleminin sonunda saç kremi kullanmak daha sağlıklı ve yumuşak bir saç elde etmeye yardımcı olacaktır. Kullanılan saç kreminin doğal olması çok önemlidir.

Doğal Saç Bakımı Maskeleri:

Saç bakım maskeleri, saçlarda oluşan kırılma, dökülme, cansızlık, hızlı uzamama, yıpranmışlık, kepeklenme gibi birçok soruna karşı faydalıdır. İşte birkaç doğal saç bakımı maskesi tarifi:

Doğal Saç Bakımı Malzemeleri:

  • 1 muz
  • 1 yumurta
  • Bal
  • Süt
  • Zeytinyağı
Muz, yumurta, 3 çay kaşığı bal, 3 çay kaşığı süt ve 5 çay kaşığı zeytinyağını karıştırarak bir krem elde edin. Bu karışımı saça uygulayın ve 30 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın.

Saça Parlaklık Veren ve Kepeklenmeyi Önleyen Maske:

5 gram taze veya kuru ısırgan otunu, 3 su bardağı suda 4-5 dakika kadar haşlayın. Soğuduktan sonra süzüp, temiz olan saçları bu karışımla yıkayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra duru su ile durulayın. Saçınız kuru ise önce şampuan ile yıkamak gerekmektedir. Bu kür, saçlara parlaklık verirken aynı zamanda kepeklenmeyi de engelleyecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Saç Bakım Önerileri Nelerdir?

Saç Bakım Önerileri Nelerdir?

Güncel

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Boya Renkleri Nelerdir?

Saç Boya Renkleri Nelerdir?

Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

Saç Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?