Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler
19 Haziran 2024

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Hamilelik süresince bedeninize gösterdiğiniz ilgi, sağlıklı bir anne olmanızı ve vücudunuzun eski haline daha çabuk dönmesini sağlayacaktır. Bu dönemde vücut temizliğinize ve bakımınıza dikkat ederek bu iyileşme sürecini daha da hızlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kozmetik ürünleri kullanırken bebeğinizin fiziksel ya da zihinsel gelişimine olumsuz etkilerde bulunmamak için çok hassas davranmanız gereklidir.

Saç Boyası Kullanımı

Hamilelikte saç boyası kullanımı güvenilirliği yönündeki endişeler günümüzde henüz net olarak belirlenememiştir. Plasentanın anne kanındaki birçok maddenin fetüse geçişine yardımcı olan geçirgen bir organ olduğu için, gebelikte kullanılan saç boyalarının fetüse ne oranla geçtiği ve yol açabileceği etkiler birçok hayvan ve insan üzerinde deneylerle araştırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda saç boyalarının olası teratojen, mutajen ve karsinojen gibi durumlar olup olmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Saç boyalarının gen mutasyonlarına yol açma riskini belirleyebilmek sebebiyle dominant lethal mutajenite çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, kullanılan saç boyasının tipi ne olursa olsun, mutajenik ve karsinojenik gibi kimyasal maddeler içermektedir.

Saç boyaları, saçlara hoş bir görünüm kazandırıyor olsalar da fetüse transplasental yolla geçerek olası teratojenik etkiler ile çocukluk çağına kadar uzanabilecek karsinojenik etkiler oluşturabilmektedir. Bu nedenle, olası teratojenik ve karsinojenik etkileri tam olarak aydınlatılıncaya kadar, hamile kadınlara saç boyası kullanımının pek güvenli olmadığı söylenmektedir.

Hamilelikte Saç Bakımı ve Beslenme

Hamilelikte kadınların saçlarında farklılıklar gözlenir. Çoğu anne adayının saçları tüketilen gıdalar ile veya hormonal değişiklikler ile yumuşak ve canlı hale dönüşebilir. Hamilelikte saç bakımı için özellikle sıvı tüketimini artırmak, yani kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin kullanılması gereklidir. Anne adayı iyi beslenmez ise hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülür, bu da saç dökülmesine sebep olur.

Hamilelik ilerledikçe saçların kırılganlığı da artar. Böyle bir durumda saçlarınızı kısa kullanarak daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız bazı şampuanlar veya yapılan bazı masajlar ile de saçlarınız dolgun görünümüne kavuşabilir. Ayrıca hamileliğiniz sona erdiği zaman saçlarınız eski görünümüne dönecektir.

  • Hamilelik dönemlerinde saçlarınız parlaklığını ve canlılığını yitirebilir. Şekil vermenizin her zamankinden daha zor olduğunu göreceksiniz. Saçlarınızı sık sık yıkarsanız bu duruma iyi gelecektir.
  • Saç boyalarındaki kimyasal maddeler üzerine yapılan birçok araştırma sonucunda boyanın bebeğinize zarar verecek etkileri olmadığı tespit edilmiştir. Fakat siz yine de doğum sonrasına kadar saçlarınızı boyatmayınız.
  • Değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız eğer gebeliğin ilk üç ayından sonra mutlaka bitkisel saç boyaları kullanarak boyama işlemi yapabilirsiniz.
  • Saç düzeltici jöleler gibi kimyasal içerikli bakım malzemeleri tavsiye edilmez.
  • Perma yaptırırken kullanılan kimyasal maddeler, saç derisinden emilerek kana karışabilmektedir. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında daha doğru olacaktır.
Ekstra Bilgiler

Hamilelik süresince saç bakımında doğal ürünler kullanmaya özen gösterin. Bitkisel yağlar ve doğal şampuanlar saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Saçlarınızı aşırı ısıdan koruyun ve düzenli olarak saç uçlarını kestirin. Ayrıca, hamilelik süresince stresi azaltmak için düzenli egzersiz yapmayı ve yeterli uyku almayı ihmal etmeyin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cennet

12 Nisan 2024 Cuma

Yaklaşık olarak 6 aylık hamile olan biri olarak ciddi anlamda sağlık problemleri yaşıyorum. Özellikle cildimde kuruma ve karın bölgemde ağrılar oluşmaya başladı. Son zamanlarda saç diplerinde kepeklenme ve saçlarımda yağlanma oluşuyor. Acaba hamilelikte saç bakımı nasıl yapılırsa yağlanma ve kepeklenme son bulur? Buna ilişkin bitkisel bir ürün tedavisi bulunmakta mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hamilelikte saç bakımı çok önemli, çünkü hormon düzeylerindeki değişiklikler saçlarda yağlanma ve kepeklenmeye neden olabilir. Doğal ve bitkisel ürünler kullanarak bu sorunları hafifletebilirsiniz. Örneğin, çay ağacı yağı kepek problemini azaltabilir. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da saçlarınızın nem dengesini korumaya yardımcı olabilir. Ancak, yeni bir ürün denemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Sağlıklı bir hamilelik süreci dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyaz Saç Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Saç Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?