Saç Derisi Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?
27 Haziran 2024

Saç Derisi Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Derisi Bakımı

Saç derisi, kepeğin neden olduğu kuruluk, ısı ile çalışan saç şekillendirici araçlar, kozmetik saç ürünleri, kış aylarında havanın kuru olması ve güneş yanığı sebebiyle soyulabilir. Saç derisinin soyulması, bazı durumlarda egzama veya mantar gibi cilt rahatsızlıkları sebebiyle de oluşabilmektedir. Saç derisinin kuruması çoğunlukla kaşıntıyı da beraberinde getirir.

Saç Derisinin Yenilenmesi

Deri hücreleri düzenli olarak yenilenmektedir. Yenilenmenin süreç aralığı azalırsa veya cilt bakımı tam olarak yapılmazsa, ölü deri hücreleri saç derisinde birikme yapabilir. Bu ölü deriler çoğunlukla küçük, beyaz ve kurudur. Kuru saç derisindeki bu ölü deri parçacıkları küçüktür; yağlı saç derisinde kepek nedeniyle oluşan ölü deri parçaları daha büyüktür. Saç derisi yağlıysa kızarıklık veya iltihap olmadan kaşıntılar ortaya çıkabilir.

Saç Köklerine Özen Gösterme

Saçın bakımı saç diplerinden başlar. Saç tellerinin dokusu ne kadar parlak ve iyi olursa olsun, saç köklerine gereken özeni gösterilmezse saçlar bir süre sonra zayıf ve donuk görünmeye başlar. Hassas saç derisi daha başka problemlere de sebep olabilir. Hassas saç derisi olan bireylerin saç derisinde kuruluk, kaşıntı, pul-pul saç derisi döküntüsü ve bazı durumlarda da saç dökülmeleri ve enfeksiyon gibi problemler görülebilir. Saç derisinin hassas olmasına neden olan birçok etken olabilir. Günlük saç bakımında yapılacak bazı ufak ama önemli değişiklikler, hassas saç derisine sahip bireylerde oldukça faydalı sonuçlar oluşturabilir. Diğer yanda, hassas saç derisinin kronik bir hal aldığı durumlarda doktora danışmak daha doğru olacaktır.

Saç Derisi Bakımı İçin Yapılabilecekler

  • Haftada bir defa saç derinize bir çay kaşığı kadar zeytinyağı ile masaj yapınız. Bu, kuru ve tahriş olmuş saç derinize iyi gelecektir. Uyguladıktan sonra 10 dakika kadar bekleyiniz. Sonra sabun içermeyen şampuanınızla yıkayarak durulayınız. Zeytinyağı yerine jojoba yağı da kullanılabilir. Saç derinizde bakteri veya mantar sorunu varsa, jojoba yağı veya zeytinyağına birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek iyice karıştırıp, saç derinize uygulayınız. Sonra şampuanlayarak durulayınız.
  • Sabun içermeyen bir şampuan kullanmayı deneyiniz. Sabun, saç derinizi tahriş edebilir ve kurutabilir. Şampuanlarda kullanılan sabunların çoğu sülfat içerir. Sülfat, cilt için tahriş edici niteliğe sahiptir. Sabun içermeyen şampuanlar veya saç derisi temizleyicileri hipoalerjeniktir. Bu sebeple saç derisini tahriş etmezler, saç derisine zarar vermezler.
  • Isıtmalı gereçlerden kaçının. Fön makinesi gibi ısıtmalı gereçler saç derinizi daha da kurutabilir. Eğer fön makinesi kullanacaksanız, bunu uzaktan tutarak ve en düşük ayarda kullanarak uygulayınız. Hassas saç derinize kimyasal biçimlendirme ürünleri ve saç boyası uygulamaktan kaçınınız.
  • Haftada bir defa saç derinizi karbonat ve şampuan karışımıyla temizleyiniz. Bu, saçlarınızın pH dengesine yardımcı olacaktır. Bunun için iki yemek kaşığı kadar şampuanı ve bir yemek kaşığı kadar karbonatı küçük bir kap içerisinde iyice karıştırınız. Sonra ıslak saçlarınıza ve saç derinize uygulayınız. Beş dakika kadar bekleyiniz. Sonra suyla yıkayarak durulayınız.

Ekstra Bilgiler

Sağlıklı bir saç derisi için dengeli beslenmek, yeterli su tüketmek ve düzenli olarak saç derisine uygun bakım ürünleri kullanmak da büyük önem taşır. Ayrıca, saç derisini korumak için güneşten koruyucu ürünler kullanmak ve yoğun kimyasal içeren saç ürünlerinden kaçınmak da önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni