Saç Bakım Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
25 Haziran 2024

Saç Bakım Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Bakım Yağları

Saç bakım yağları, sağlıklı, canlı ve parlak saçlara sahip olmanın önemli bir parçasıdır. Bu yağlar, saç tipi ve saçta meydana gelen çeşitli problemlere karşı farklı şekillerde kullanılabilir. Saç bakım yağlarından en iyi sonuçları alabilmek için düzenli olarak kullanmak gereklidir.

Saç Bakım Yağları Nelerdir?

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin içeriği ile saç ve cilt bakımında besleyici bir etki yaratır. Niasin, B vitamini ve biotin açısından da zengindir ve saçın ihtiyaçlarını karşılar. Kullanımı için, 5 yemek kaşığı zeytinyağı bir cezve içinde ısıtılır. İçine 2 tane yumurta eklenerek çırpılır. Elde edilen karışım saçların dip kısımlarından başlanarak tüm saça uygulanır. Saçlar bir boneyle kapatılarak 1 saat bekletilir ve ardından soğuk suyla yıkanarak saçlardan arındırılır. Haftada düzenli olarak bir defa tekrarlanır.

Aspir Yağı

Aspir yağı, saç tellerini kalınlaştıran oleik asit içerir ve saç köklerini kuvvetlendirir. Güneş, havuz ve denizden dolayı yıpranan saçlar için etkili sonuçlar yaratır. Saç köklerinin nefes almasını sağlar ve saçların uzama sürecini kısaltır. 4 yemek kaşığı aspir yağı ocakta ısıtılarak saç diplerinden başlanarak tüm saça yedirilir. 30 dakika bekletildikten sonra saçlar ılık su yardımıyla yıkanır. Haftada bir defa uygulandığında kısa sürede sonuç verir.

Argan Yağı

Argan yağı, elde edilmesi ve üretimi diğer yağlardan daha zor olan bir yağdır. Saçları parlatarak yumuşatır. Püskürtme aparatı olan bir şişeye, 20 ml sarımsak yağı, 20 ml buğday yağı, 50 ml argan yağı ve 100 ml çörek otu yağı eklenerek şişe çalkalanır. Elde edilen karışım saç diplerine püskürtülerek tüm saça yedirilir. Ardından saçlar ısıtılan bir havlu ile sarılır ve 60 dakika bekletilir. Gün aşırı uygulandığında kısa sürede sonuç alınabilir.

Hint Yağı

Hint yağı, yumuşak saçlara sahip olmak için kullanılabilecek doğal bir yağdır. Saç dökülmesini azaltarak saçların parlamasını sağlar. 100 gram kadar maydanoz incecik kıyılarak 2 çorba kaşığı Hint yağıyla karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara homojen şekilde dağıtılarak sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra saçlar ılık suyla yıkanır. 2 hafta arayla tekrarlanabilir.

Avokado Yağı

Avokado yağı, saç tellerini kuvvetlendirerek saçların yumuşamasını sağlar. Avokado soyulduktan sonra çatal yardımıyla iyice ezilir ve üzerine macun kıvamı alana kadar su eklenir. Karışım saçlara tatbik edilip 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Haftada 1 defa tekrarlanabilir.

Badem Yağı

Badem yağı, saç bakımı için sıkça tercih edilen bakım yağları arasındadır. Saç köklerini güçlendirir ve dökülmeleri azaltır. 2 yemek kaşığı çam terebentin, 3 yemek kaşığı badem yağı, 3 yemek kaşığı argan yağı ve 3 yemek kaşığı susam yağı bir kâse içinde karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara dairesel hareketlerle sürülerek saçlar bir bone yardımıyla kapatılır. 2 saat bekletildikten sonra saçlar şampuanlanarak yıkanır.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, saç kökü ve derisini besleyen bir yağdır ve saça direkt uygulanmamalıdır. Biberiye yağı, başka yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdır. 1 çay kaşığı adaçayı yağı, 1 çay kaşığı limon yağı, 2 çay kaşığı biberiye yağı ve 1 çay kaşığı adaçayı karıştırılarak saç köklerine sürülür. 1 saat bekletildikten sonra saçlar ılık suyla yıkanır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, saç bakımı için mucize yaratan yağlar arasında yer alır. Saç kökünde meydana gelen kuruluğu giderir. Saçların yumuşamasını ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Saçların uzamasında da etkili bir yağdır. Yağ, temizlenmiş saçlara uygulanmalıdır. Duş alındıktan sonra saçlar nemliyken Hindistan cevizi yağı elle saçlara masaj yapılarak sürülür. Saçlar bir boneyle kapatılarak 60 dakika beklendikten sonra saçlar doğal bir şampuanla yıkanarak temizlenir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Güncel

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?