Saç Seyrelmesi Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Saç Seyrelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Seyrelmesi

Saç dökülmesi, sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Dış görünümün önemli bir parçasını oluşturan saçlardaki sorunlar, hem fizyolojik hem de ruhsal olarak huzursuzluk yaratabilir. Saç dökülmesi, saçlı derinin tümüne yayılabileceği gibi belirli bölgelerde lokalize de olabilir. Bu durum, kalıcı tahribat ya da dönemsel dökülmeler şeklinde ortaya çıkabilir. Toplumda en sık karşılaşılan iki farklı tip saç dökülmesi üzerinde durmak gerekmektedir.

Saç Seyrelmesi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi, birçok bireyin yakındığı bir problemdir. Sorunun saç dökülmesi mi yoksa saçlarda seyrelme veya kellik mi olduğu kesin olarak belirlenmelidir. Saç dökülmesi, genellikle tarama ve yıkama esnasında belirgin hale gelir.

Normalde Saçlarımız Ne Kadar Dökülür?

Günde yaklaşık 100 tel saç dökülmesi normal kabul edilirken, yıkama sonrasında bu sayı 200'e kadar çıkabilir. Bu sayının üzerindeki dökülmeler normal değildir ve bir dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Doğum, ateşli hastalıklar, zor rahatsızlıklar, yaralanma ve cerrahi müdahaleler gibi durumlarda, 2-3 ay sonrasında saç dökülmesi görülebilir. Ayrıca guatr tedavisinde kullanılan ilaçlar, A vitamini ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür dökülmelerde saçlı deri normaldir ve tedavi gerektirmez; saçlar genellikle kendiliğinden geri gelir.

Sonbaharda saçlarda görülen günlük 100-150 tel dökülme normaldir. Bu dönemde yeteri kadar beslenememek, özellikle sebze ve meyve tüketiminin azalması nedeniyle vitamin eksiklikleri yaşanabilir. Sonbaharda dökülen saçlar, kış aylarında bedenin soğuğa adapte olmasıyla yeniden çıkmaya başlayacaktır. Çıkan yeni saçlar ilkbaharda canlanarak belirgin hale gelecektir. Eğer kış geldiğinde saç dökülmesi hala fazlaysa, bir dermatoloji uzmanına başvurmakta fayda vardır. Bu durumda besleyici ve vitaminli şampuanlar tavsiye edilebilir. Sonbahar aylarında havaların soğumasıyla birlikte saç soğanları daralır ve büzüşür. Saç soğanları küçüldüğünde, saçları besleyen damarlar da küçülür ve bu nedenle saçlar yeteri kadar beslenemeyebilir. Bir süre sonra bu beslenme yetersiz hale gelince saç dökülmeye başlar. Saçın kısa veya uzun olması fark etmez, ancak bazı kişilerde dökülme daha az olabilir. Özellikle kilolu bireyler bu durumdan daha az etkilenir. Beden soğuğa alışıncaya kadar dökülme olabilir. Özellikle kış aylarında saçı soğuktan korumak önemlidir; bu nedenle ıslak saçla dışarı çıkılmamalıdır.

Kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta rastlanan saç dökülme şikayeti, sadece bir rahatsızlık olmayıp bazı hastalıklarla birlikte saç köklerinin ritmik döngüsünün bozulması sonucu gelişebilir. Doğum yapan kadınlarda, tiroit bezi işlev bozukluklarında, önemli sistemik hastalıklarda (zatürre, kan kaybı, böbrek hastalıkları), büyük üzüntüler ve korkulardan sonra, bu durumdan 5-6 ay içinde dökülmeler olabilmektedir. Bu tür dökülmeler 3-5 ay sürebilir. Saç kayıplarının bir diğer nedeni de vitamin ve mineral eksiklikleridir. Bunların yeterli alınmaması veya kaybının fazla olması, vejetaryenlik, emilim bozuklukları saç dökülmelerini hızlandırabilir. Tüm bu nedenlerin tespiti için gerekli tetkikler yapılmalıdır. Hastadaki dökülme nedeni belirlendikten sonra, sebebe yönelik tedaviler ve destekleyici ilaçlarla saçlar yeniden kazanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni