Bebeklerde Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Bebeklerde Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde saç dökülmesi, genellikle anne karnında 6. haftadan sonra başlar. Bu dönemde bebeklerin saçları çıkmaya başlar ve bu süreç doğuma kadar devam eder. Bazı bebekler saçlı doğarken, bazı bebeklerin sadece ense bölgesinde saç bulunabilir. Bebeklerin saç rengi ise büyüdükten sonra belli olur ve genelde değişiklik gösterir. Yeni doğan bebeklerde saç dökülmesi sıkça rastlanan bir durumdur ve genellikle endişe verici değildir.

Yetişkinlerde olduğu gibi bebekler de saçlarının uzadığı ve dinlendiği dönemler geçirirler. Bu sebeple yeni doğan bebeklerde saç dökülmesi endişe duyulacak bir durum değildir. Bebeklerde genellikle doğduktan sonra ilk 6 ay saç dökülmesi görülür ve bu durum tıbbi olarak Alopesi olarak adlandırılır. Ancak bebeklerde saç kaybına yol açan başka sebepler de olabilir. Bu sebepler psikolojik olabildiği gibi enfeksiyon nedeniyle de gerçekleşebilir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bebeklerde saç dökülmesi, annenin hamilelik döneminde ve doğum sırasında hormonların yoğun olarak çalışması ve bebeğin de bu hormonlardan yararlanması nedeniyle doğumdan sonra hormon seviyelerinin düşmesi ile bebeğin bu durumdan etkilenmesi sonucunda ortaya çıkar. Hormon seviyelerindeki değişiklikten ötürü saçlı doğan bebeğin saçlarının yavaş yavaş döküldüğü görülür. Bu durum bebek için çok önemli bir durum değildir ve doğal bir süreçtir.

Bunun dışında, bebeklerdeki uyku pozisyonu saç dökülmesinin sebeplerinden biri olabilir. Bebeklerin uzun süre aynı pozisyonda uyuması, o bölgedeki saçların dökülmesine neden olabilir.

Bebeklerde saç dökülmesi, saçkıran adı verilen bir mantar enfeksiyonu nedeniyle de gerçekleşebilir. Bu enfeksiyon sonucu kafa derisinde pullanma görülür ve bölgesel olarak saçlar dökülür. Bu enfeksiyon geçici olmakla birlikte bazen kalıcı etki gösterebilir.

Stres, yüksek ateş ve hormonal değişiklikler de bebeklerde saç dökülmesinin sebeplerindendir.

Bebeklerde Saç Dökülmesinin Çözümleri

  • İlk olarak, doktorunuza başvurun ve doğru teşhis ve tedavi ile çözüm aranmalıdır.
  • Bebeğinizin uyku pozisyonunu sık sık değiştirin.
  • Bebeğinizin kafasına zeytinyağı veya badem yağı kullanarak masaj yapın. Bu, kan dolaşımını artırıp faydalı olacaktır.
  • Bebeğinizde kullandığınız yastığın at nalı şeklinde olmasına özen gösterin.
  • Kullanılıyorsa şapka ve berenin kullanımı azaltılmalıdır.
  • Saç dökülmesi düzelmeyen bir durumsa hemen bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Bebeklerin saç dökülmesi genellikle geçici bir durumdur ve zamanla kendiliğinden düzelir. Ancak bazı durumlarda, altta yatan bir sağlık sorunu olabilir. Bu nedenle, sürekli ve yoğun saç dökülmesi durumunda bir uzmana başvurmak önemlidir. Ayrıca, bebeklerin saç ve kafa derisi bakımında doğal ve yumuşak ürünler kullanmak, saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni