Evde Saç Boyama Nedir ve Nasıl Yapılır?
07 Temmuz 2024

Evde Saç Boyama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Saç Boyama

Her kadın evde saç boyama işlemini gerçekleştirebilir; ancak bilinçsizce yapılan bu işlem, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu, evde saçlarımızı boyamamamız gerektiği anlamına gelmez. Her kadın saçlarını kendi boyayabilir, fakat bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar, daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır. Özellikle saç boyası ile renk değiştirme işlemi yapıyorsak, bu daha fazla dikkat ve özen gerektiren bir durumdur.

Kendimizi yenilemek ve dış görünümümüzde değişiklik yapmak istiyorsak ve bunu evde saçlarımızı boyayarak yapmayı düşünüyorsak, öncelikle istediğimiz rengi doğru belirlememiz gerekmektedir. Yapmak istediğimiz renkten çok emin değilsek, kalıcı boya yerine ilk olarak geçici boya kullanarak rengi denemek daha sağlıklı olacaktır. Her iki saç boyası da aynı şekilde uygulandığı için renkten emin olduktan sonra aynı rengi kalıcı saç boyası ile uygulayabiliriz. Şimdi evde saç boyama işlemini yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini kısaca anlatalım.

Saç Boyama İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde saçlarını boyayan ve renk değiştirmek isteyen kadınların en çok düştüğü yanılgı, saç rengini açarken yaşanmaktadır. Boyadığımız saç renginin saçımızı en fazla iki, üç ton açabileceğini bilmemiz önemlidir. Saç rengimiz koyu ise ve biz çok açık bir renk istiyorsak, bu işlemin evde yapılması oldukça zordur ve alınan sonuçlar genelde hayal kırıklığı olmaktadır. Ancak saçımızı koyultmak istiyorsak, bu kolay bir işlemdir ve saç tonumuzdan daha koyu her rengi rahatlıkla tutturabilir, iyi sonuçlar alabiliriz. Bunu göz önünde bulundurduktan sonra saç boyamızı alalım ve mutlaka kullanma talimatlarını okuyalım. Kullanma talimatında belirtilen alerji testini yapmamız önemlidir. Testi yaptıktan sonra her şey doğal görünüyorsa, boyayı önce saç diplerine, sonra da tarayarak uçlara kadar uygulayabiliriz. Boya işlemini yapmadan önce yüzümüzün saç diplerine yakın bölgelerine vazelin sürmemiz, tenimize boya değmesi halinde kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır. Kullanma kılavuzunda yazan süre kadar bekletip yıkamakla, evde saç boyama işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

Boyadıktan sonra bekleme esnasındaki çevre ısısı, boyanın tutma sürecini etkileyebileceğinden, çok sıcak veya çok soğuk yerlerde beklemememiz, daha iyi sonuç almamızı sağlayacaktır.

Saç Boyarken Saç Sağlığının Önemi

Evde saçlarımızı boyamak istediğimizde, saç sağlığımızı da göz önünde bulundurmalıyız. Eğer kuru ve ince telli bir saç yapımız varsa, boya yapmadan bir iki gün öncesinden saç bakımı yapmak, saçımızın daha fazla yıpranmasını engelleyecektir. Ayrıca saçımızda perma, röfle ve benzeri işlemler yapılmışsa, yıpranma ihtimali olacağından, boyamızı kimyasal yerine doğal saç boyalarından seçmeyi tercih etmeliyiz. Bu sayede evde saç boyama ile en iyi sonuçları almamız mümkün olacaktır.

Evde Saç Boyama İçin İpuçları

Evde saç boyama işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı ek ipuçları:

  • Saç boyama öncesinde saçlarınızın temiz olduğundan emin olun. Kirli saçlar, boyanın eşit şekilde dağılmasını engelleyebilir.
  • Saçlarınızı dört bölüme ayırarak boyama işlemini daha düzenli ve kolay hale getirebilirsiniz.
  • Boyayı uygularken eldiven kullanarak cildinizi koruyun.
  • Boyayı uygularken saç diplerinden uçlara doğru ilerleyin ve her bölgeyi eşit şekilde kapladığından emin olun.
  • Boyanın saçınızda kalma süresini aşmamak için zamanlayıcı kullanın.

Evde saç boyama işlemini doğru şekilde gerçekleştirerek ve önerilen ipuçlarını takip ederek, profesyonel sonuçlara yakın sonuçlar elde edebilir ve saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı

Haber Bülteni