Keratin Saç bakımı Nasıl Yapılır?
07 Temmuz 2024

Keratin Saç bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Saç Bakımı

Keratin, saçlarda, dişlerde ve tırnaklarda bulunan ve bu yapıların esnekliğini koruyan önemli bir proteindir. Saçlarda keratin miktarı, dış etkenler nedeniyle azalma gösterebilir. Keratin azalmasının başlıca nedenleri arasında saç boyama, havuz suyu, sürekli ve kısa aralıklarla kimyasal işlem görme gibi faktörler yer alır. Özellikle çok yüksek ısıya maruz kalan saçlarda büyük oranda keratin kaybı meydana gelir. Keratin azalması, saçlarda incelme ve sertleşmeye neden olabilir. Saçlardaki keratini desteklemek amacıyla keratin bakımları yapılmaktadır.

Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin saç bakımı, saç tellerinde bulunan pulların açılması için özel bir şampuan ile yıkama işlemi ile başlar. Şampuan uygulandıktan sonra bir süre beklenir ve ardından saçlar durulanır. Şampuandan tamamen arındırılan saçlar, saç tellerindeki pulların açılan yerlerindeki boşlukları doldurmak amacıyla keratin uygulanır. Bu işlem, saçları tutam tutam ayırma yöntemiyle gerçekleştirilir. Uygulama sonrasında herhangi bir ısı verici makine kullanılmadan yaklaşık 15-20 dakika beklenir. Bekleme süresi bittikten sonra saçlar tekrar yıkanır ve kurutma işlemi yapılır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, keratin işlemi görmüş saça hemen yüksek ısı verilmemesi gerektiğidir. Yüksek ısı, yeni keratin moleküllerine büyük zarar verir ve yapılan keratin desteğinin faydasız olmasına neden olur.

Keratin Saç Bakımı Sonrası

Keratin saç bakımı sonrası saçlar, pürüzsüz ve ışığı kırmadan yansıttığı için parlak bir görünüm kazanır. Ancak her keratin bakımı her saça uygulanmamalıdır. Daha önce kimyasal işlem görmemiş, ince telli saçlara keratin bakımı ağırlaşma yapabilir. Genellikle bu bakımın zarar görmüş saçlara uygulanması daha doğru bir işlem olacaktır. Keratin bakımı sonuçları açısından ele alındığında, genel olarak ipek gibi yumuşacık saçlara sahip olunacağı düşünülse de, bu bakım aslında saçlara sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır. Keratinin asıl amacı, kimyasal işlem görerek incelmiş ve esnemiş saçlara tıpkı dişler ve tırnaklarda yaptığı etki gibi sertleştirerek yarar sağlamaktır. Çünkü esnemiş ve incelmiş saçlar kopar veya birbirine dolanır.

Keratin Saç Bakımı Tekrarlama Süresi

Saçlar çok yıpranmış ve özellikle saç uçları çok zarar görmüş ise, keratin bakımı 5-6 yıkamada bir tekrarlanabilir. Saçlarda düzelme görülmeye başlandığında ise ayda 1-2 defa bu bakım işlemini yaptırmak yeterli olacaktır. Keratin saç bakımı, özellikle saç kesilmelerinden kurtaran önemli bir bakım yöntemi olmuştur. Saçlarını kısaltmak istemeyen kişiler bu bakım işlemine başvurmaktadır.

Keratin Bakımı Nerede Uygulanır?

Keratin bakımı, bulunduğunuz bölgeye göre hemen hemen bütün kuaför salonlarında uygulanabilir. Ancak güvenilir, kullandığı malzemenin kalitesinden emin olunan salonlarda yaptırmanız tavsiye edilir. Bu bakım evde uygulanması zor bir işlem olmakla beraber, eğer evde uygulanacaksa bakım işlemini bilen birinin yanınızda olması gerekir. Maliyet olarak 50-100 lira arasında değişen çok pahalı olmayan bir işlemdir.

Keratin Saç Bakımının Faydaları

  • Saçları güçlendirir ve kırılmalarını önler.
  • Saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.
  • Kimyasal işlem görmüş saçların onarılmasına yardımcı olur.
  • Saç tellerini kalınlaştırarak dolgun bir görünüm sağlar.
  • Saçların daha kolay şekil almasını sağlar.

Sonuç

Keratin saç bakımı, saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için önemli bir yöntemdir. Düzenli olarak uygulandığında, saçların esnekliğini korur ve yıpranmış saçların onarılmasına yardımcı olur. Ancak bu bakımın doğru ve güvenilir yerlerde yapılması, saç sağlığı açısından büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Haber Bülteni