Saç Ektirme Fiyatları ve Riskleri
22 Haziran 2024

Saç Ektirme Fiyatları ve Riskleri

Saç Ektirme

Saç ektirme, donör sahadan yani saçlı bölgeden 1 mm çaplı ya da daha küçük çaplı aletlerle alınan saç köklerinin, seyrek alanlara ya da saçsız bölgeye nakledilmesiyle gerçekleşir. Bu işlem FUT ve FUE teknikleri kullanılarak yapılabilir. FUE tekniği sırasında saç kökleri kesiğe gerek kalmadan zahmetsizce nakledilebilir. FUT tekniğine göre daha konforlu bir uygulamadır. Kesi yapılmadığından, hastalara dikiş yapılmasına da gerek kalmaz. FUE ve FUT tekniklerindeki fark sadece saç köklerinin alınmasındadır; bunun dışında kanalların açılması ve saç ekim aşamaları aynıdır. Ancak FUE tekniği, hem kısa sürede yapılması hem de iz bırakmaması açısından daha fazla tercih edilir. Çünki FUT tekniğinde saç kökleri bistüri kullanılarak doku alma şeklinde yapılmakta ve bu alanda sonradan iz kalmaktadır.

Saç Ektirme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde yeni tekniklerin geliştirilmiş olması, saç ektirme işlemini daha kolay hale getirmiştir. Bu uygulamanın deneyimli bir doktor ve ekibi tarafından yapılması gerekir. Uygulama öncesinde dikkatli ve özenli çalışılmalıdır. Herkese saç analizi yapılmalı, saç ekimi planı oluşturularak, saç ekimi gerçekleştirilmelidir. İnsanlardaki saç çıkış yönüne uygun şekilde ekim yapılmalıdır. Saç kökleri hızla nakledilmeli ve bekletilmemelidir. Bunun için saç ekim merkezinin iyi seçilmesi önemlidir. Saç ektirme işlemi hastanede ameliyat ortamında, estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Hastalar, genetik olarak hiç dökülmeyen bölgeden alınan saçların saçsız bölgeye nakli sayesinde yaşamları boyunca saçlarına kavuşacaktır. Bu nedenle saç ekimi öncesinde her konuya dikkat edilmelidir. Saç ektirme yasalara uygun şekilde hastanede ameliyat ortamında, plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli bir ekiple, steril koşullar sağlanarak yapılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılan işlemde, hastaların ihtiyacı olduğunda küçük molalar verilmeli ve uygulama sonuna kadar konforları korunmalıdır.

Saç Ektirmede Ön Saç Çizgisinin Önemi

Saç ektirme işleminin başarısı, ön saç çizgisinin doğru belirlenmesiyle orantılıdır. Yani ön saç çizgisinin doğru açılarla belirlenmesi, saç ekiminin doğallığını ortaya çıkarır. Aynı zamanda bu bölgeye nakledilecek saçların kalınlığı ve çizginin simetrik hali her zaman uyumlu olmalıdır.

Saç Ektirme Nasıl Yapılır?

Saç ektirme işleminde en çok tercih edilen FUE tekniği oldukça başarılı şekilde uygulanır. Burada kullanılan punch kaleminin uç kısmının motora bağlanması sonucunda, istenen devirde uygulama yapılabilir. Uç kalınlıkları gerektiği gibi değiştirilebilir. Bunun yanında doku derinliğinin ayarlanması motor sayesinde kolayca yapılabilir ve devamlı derinlik ayarlanmasına gerek kalmaz. Motor sayesinde donör sahadan daha sıkça greft alınabilir, daha fazla greft alınır. İçinde çoklu saç teli olan kökler çıkarılabilir. Bu sayede foliküler ünite bütünlüğü korunmuş olur.

Saç Ektirme Sonucu Ne Zaman Alınmaktadır?

Saç ekimi yapıldıktan sonra yaklaşık 2-6 hafta içinde saçlarda dökülme ve kırılma olur. Daha sonra saçlar yeniden uzamaya başlar. Çok nadir bir şekilde hastalarda dökülme olmaz. Saç ektirmenin sonucu bu etkilerle birlikte 8-10 ay içinde alınmaya başlar. Bu süreçte saçlar uzar ve saç telleri kalınlaşmaya başlar. Bu sebeplerle saç ekimi yaptıran kişiler sabırlı olmalıdır.

Saç Ektirme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Saç dökülme sorunu yaşayanlar, estetik kaygısı olanlar, saçlarının dökülmesini sorun haline getirenler saç ektirme işlemini yaptırmalıdır. Ancak bu uygulamayı yaptırmayı düşünenler her zaman gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Çünkü saç ektirme başarılı bir şekilde yapılsa da her zaman doğal saçların yerini tutmayabilir. Bunun nedeni, saçlı bölgeden alınacak saç köklerinin yeteri kadar yoğun olmamasıdır. Eğer bunları kabul eden bir hasta olursa, sonuçtan memnun kalabilir. Ayrıca saç ekimi yaptırmaya karar vermek için, saçların tamamen dökülmesini beklememek gerekir. Bu sorunu yaşayanlar saç ekimi uzmanına danışarak doğru karar vermelidir. Bunun için en uygun adaylar, kronik hastalığı bulunmayan, saç köklerinin alındığı bölgede sık saç telleri olan, saç ekiminin yapılacağı bölgenin donör bölgeye oranı 3/4 olan kişilerdir. Saç dökülmesi süren kişilerde daha sık saç ekimi yapılırsa, başarılı sonuçlar alınması mümkündür. Saç ektirme seansı 4-6 saat kadar sürer. Hastaların zamanını alan saç ektirmeye karar verme ve görüşme aşamasıdır. Saç ekimi yapılacak bölgedeki saç oranı ve donör sahadaki saç köklerinin miktarı süreyi uzatan unsurlardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tesnim

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba benim saçlarımda dökülme var doktora gittim doktor erkeksi dökülme olduğunu söyledi. İlerleyebilirmiş şakaklarım ve alnım açıldı şu an saç ektirmek istiyorum ama saç ektiren kişilerin saç derisinin görüntüsü midemi bulandırıyor bu kadar seyrek ekilmek zorunda mı ekildiği çok belli oluyor? Saçlar uzayınca o görüntü kaybolacaksa ben de ektirmek istiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tesnim,

Saç ekimi sonrası ilk dönemlerde ekim yapılan bölgede seyrek ve düzensiz bir görüntü olması normaldir. Ancak saçlar uzadıkça ve saç kökleri yerlerine tam olarak adapte oldukça bu görüntü kaybolur ve daha doğal bir görünüm elde edilir. Yani başlangıçtaki bu görüntü kalıcı değildir. Saç ekimi yaptırmaya karar verirsen, bu süreci ve sonrasını detaylı bir şekilde araştırmanı öneririm. Doktorunla da bu endişelerini paylaşarak daha fazla bilgi alabilirsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Yıpranmış Saçlara Bakım Yıpranan Saçlara Bakım Maskeleri

Yıpranmış Saçlara Bakım Yıpranan Saçlara Bakım Maskeleri

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Saç Boyama Riskleri Nedir?

Hamilelikte Saç Boyama Riskleri Nedir?

Şakaklara Saç Ekimi Riskleri ve Sonrası

Şakaklara Saç Ekimi Riskleri ve Sonrası