Dalgalı Saç Bakımı İçin Öneriler
13 Temmuz 2024

Dalgalı Saç Bakımı İçin Öneriler

Dalgalı Saç Bakımı

Dalgalı saç bakımı, doğru şekilde yapıldığında yumuşak ve güzel görünümlü bukleler elde edebilirsiniz. Düz saçlara göre daha hacimli ve avantajlı bir saç tipi olmasına rağmen, bakımı düzenli ve özenli olarak yapılmalıdır. Dalgalı saçlar, diğer saç tiplerine göre kurumaya daha yatkındır. Bu saç yapısı, kepek oluşumuna da eğilimlidir. Dalgalı saçlara ıslakken özenli davranılmalı ve geniş, seyrek dişli tarak kullanılmalıdır. Fırça kullanırsanız saç telleri birbirinden ayrılacağı için saçlarınızın olduğundan daha kabarık görünmesine neden olur. Jojoba yağı, shea yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi maddeler içeren şampuanlar saç tellerini koruyucu bir tabaka ile kaplar ve böylece korur. Bu şekilde bukleler kurumadan ve yapışkan bir hale gelmeden doğal bir görünüm sağlar.


  • Isı kullanımı saçları kurutucu etkide bulunur. Bu nedenle saçları doğal bir şekilde kurutmak gerekir. Saç kurutma makinesi kullanmak zorunda iseniz, en düşük devirde ve en az sıcaklık modunda kullanarak saçlarınızı kurutmalısınız.
  • Eğer saçlarınızda maşa kullanacaksanız, bu son tercih edeceğiniz yöntem olmalıdır. Çünkü aşırı ısı, saçları strese sokar. Yine de kullanmanız zorunlu ise, öncesinde saçı ısıya karşı koruyacak bakım ürünleri kullanmanızda fayda vardır.
  • Saçlarınızı kestirirken yumuşak katlar tercih edin, böylelikle dalgaların esnekliği değişir. Saçların tepe kısmını ise kesinlikle fazla kısalttırmayın, yoksa saçınız olduğundan daha kabarık görünür ve şekil vermekte zorlanırsınız.
  • Saçlarınızın sıkı durmasını istemiyorsanız büyük boy bigudiler seçin.
  • Saç uçlarında kesin katlar olmamalıdır.

Dalgalı Saç Bakımı İçin Kür

Dalgalı saçlarınız için uygun şampuan ve saç kremini seçmelisiniz. Burada önemli olan saçlarınızın ince ya da kalın telli olması ve yağlanma sıklığıdır. Bunları dikkate alarak kullanacağınız ürünlerle saçınızı yıkamalısınız. İnce telli saçlar her gün yıkanabilirken (yağlanma sebebi ile), kuru saçlar haftada 3-4 kez yıkanabilir. Özellikle kuru saçların sık sık yıkanması, saçın mevcut nemini de kaybetmesine ve dengesinin iyice bozulmasına neden olacaktır. Dalgalı saçlar nemi koruyabilirse bukleler doğal ve sağlıklı olacaktır. Bunun için aşağıdaki bakım kürünü uygulayabilirsiniz.

  • 1 yemek kaşığı doğal bal
  • 1 yemek kaşığı iyi kalite zeytinyağı
  • 1 adet yumurtanın sarısı

Yukarıda bulunan malzemeleri iyice karıştırarak saçlarınıza sürmelisiniz ve üzerini bir streç film ile sararak yaklaşık yarım saat beklemeniz gerekir. Daha sonra yıkayıp durulayabilirsiniz (Yıkarken saçınızı ıslatmadan şampuanınızı sürüp yedirirseniz ve sonrasında ıslatırsanız daha kolay saçınızdan temizleyebilirsiniz). Bu bakımı haftada bir kez uygulayabilirsiniz; bu bakım saçlarınızın nem dengesini korumasına yardımcı olacaktır. Bunun için vaktiniz yok ise banyoya girmeden yarım saat önce saç diplerinize zeytinyağı ile masaj yapmak, saçlarınızın kurumasını engeller. Yine bir başka yağ olan Hindistan cevizi yağı da saçlarınızın nem kaybetmesine engel olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Haber Bülteni

Güncel

Redist Saç Bakım Yağı Özellikleri

Redist Saç Bakım Yağı Özellikleri

Güncel

Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?