Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
15 Mayıs 2024

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Uzun saç bakımı, en az saçı uzatmak için yapılan bakımlar kadar önemlidir. Saçlarınızı uzattıktan sonra yapacağınız bakımlar uzun saçlarınızın daha bakımlı ve güzel görünmesini sağlamakla birlikte kırılıp yıpranmasını ve dolayısı ile kestirmek zorunda kalmanızı engeller.

Uzun saç bakımı nasıl yapılmalıdır?
  • İlk dikkat edilmesi gereken konu saçları yıkama sırasında özen ve dikkat gösterilmesidir. Saç tipinize uygun olarak seçeceğiniz şampuan ile saçlarınıza masaj yaparak ve asla çekiştirip yıpratmadan yıkamaktır. Yaptığınız masaj ile kan dolaşımınız hızlanacaktır ve saçınız beslenecektir. Yine saçınıza uygun olarak seçtiğiniz saç kremini saçlarınızın sadece uç kısmına uygulamanız gerekir.
  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutma işlemine geçtiğinizde öncelikle saçınızın fazla suyunu yumuşak bir havlu yardımı ile alın. Zamanınız var ise taradıktan sonra kendi halinde kuruması için bırakın böylece saçlarınızı fön makinesinin ısı zararından korumuş olursunuz ancak eğer zamanınız yok ise saçlarınıza ısıya karşı koruyucu bir ürün uyguladıktan sonra kurutma makinesini en az 30 cm mesafeden tutarak kurutun. Isı ayarını çok yüksekte tutmamak saçınızın daha az zarar görmesini sağlar.
  • Uzun saçlarınıza bakım yaparken E vitamini alımına dikkat edilmesi gerekir. Kullandığınız saç ürünlerinde E vitamini bulunmasına ya da E vitamini yağları kullanabilirsiniz. Ayrıca beslenme düzeninize E vitamini içeren fındık, badem ve fıstık gibi çiğ kuru yemişleri ekleyebilirsiniz.
  • Saçlarınızı şekillendirmekte kullandığınız yöntemler olan fön ve maşa saçlara uygulanırken yüksek ısı uygulanması sebebi ile oldukça zararlıdır. Özellikle bu işlemleri sıklıkla kullanıyorsanız saçlarınız çok kurur ve yıpranır. Mutlaka bu işlemler sırasında koruyucu ürünler kullanın ve mümkün olduğunca bu yöntemlerden uzak durun.
  • Saçlarınızı düzenli olarak kestirmeniz gerekir. Bu şekilde saçlarınız kırıklardan kurtularak daha sağlıklı ve hızlı uzayacaktır.
Dengeli ve düzenli beslenmek, vücudunuza gereken vitamin ve mineralleri almak ayrıca saçlarınıza düzenli bakım yapmak uzun saçlarınızın bakımı konusunda önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Erkek Saç Boyası Renkleri

Erkek Saç Boyası Renkleri

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Boya Renkleri Nelerdir?

Saç Boya Renkleri Nelerdir?

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi