Şakaklara Saç Ekimi Riskleri ve Sonrası
12 Temmuz 2024

Şakaklara Saç Ekimi Riskleri ve Sonrası

Şakaklara Saç Ekimi

Şakaklara saç ekimi, saç ekim merkezlerinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Günümüzde saç ekimi, oldukça fazla talep gören estetik uygulamalar arasında yer almaktadır. Ancak saç ekimi, deneyim ve bilgi gerektirir. Bunun nedeni, operasyonun geri dönüşünün ve telafisinin mümkün olmamasıdır. Yapılan işlemin her aşaması önemli olsa da ön saç çizgisinin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle yapılacak ön hazırlıklar, operasyonun başarısına etki eder. Saç ekim uzmanının deneyimi, becerisi ve bu alandaki tecrübesi oldukça önemlidir. Öngörülü ve becerikli olması sayesinde, ön saç çizgisinin tespitinde başarılı bir sonuç alınabilir. Çünkü şakaklardaki saçların görünümü, doğallığı sağlayacaktır. Bu nedenle şakaklara saç ekimi yaptırmaya karar verenler, bu konuda eğitim almış plastik cerrahlarla bu işlemin planlamasını yapmalıdır. Kişinin saç eğilimine uygun şekilde tasarım yapılmalı ve sosyal yaşamı göz önüne alarak planlama yapılmalıdır. Saç ekimini yaptıracak kişinin beklentisiyle, bunu uygulamaya koyacak doktorun tavsiyeleri uyumlu olmalıdır. Bu operasyon sırasında en fazla dikkat edilecek aşama, ön saç çizgisinin doğallığı ve ekim yapılacak alandaki saçların sıklığıdır. Ancak bunların dışında operasyonun her aşamasına özen gösterilmelidir. Operasyon öncesinde şakakların alacağı şeklin mutlaka planlanması gerekir. Bu uzman bir plastik cerrahın görevidir.

Şakaklara Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yapılacak saç ekiminde hastanın yaşı dikkate alınmalıdır
  • Saçların açıklığı değerlendirilmelidir
  • Greft çıkarılacak donör alandaki saçların durumu incelenmelidir
  • Kişinin kafa yapısı, ebadı ve şekli değerlendirmeye alınmalıdır
  • Şakaklara saç ekimi yapılacak kişinin düşüncesindeki saç şekli
  • Kişinin saç dökülmesinin devam edip etmediği sorgulanmalıdır

Sadece şakaklarda, ön bölgede açıklık olanlarda, ön saç çizgisi denilen çizginin arkasında yaklaşık 2 cm genişliğinde sık bir alan vardır. Buradaki saç telleri çok sıktır. Her saç kökünde 2-3 kök bulunur. Bu bölgeye ve ön saç çizgisine sık ve 1-2 saç kökü olan greftler kullanılır. Ancak her zaman öncelik tekli saç köklerindedir.

Ön Saç Çizgisinin Oluşturulması

Bunun için farklı yöntemler kullanılabilir. En fazla tercih edileni çizginin ölçümle belirlenmesidir. Fakat bunun için belirli bir taslak oluşturulamaz. Çünkü herkesin kafa yapısı farklıdır. Bu nedenle hastaların her birinde ölçüm yapılır. Bir anlamda kişiye özel bir planlamayla ön saç çizgisi belirlenmiş olur. Ölçümde iki kaş arasından başlanır. Kafadaki saçlı alanın başladığı yerden deri sınırına kadar 7 cm'ye kadar bir alanla orta çizgiyi saç çizgisinin başladığı yer olarak belirlenir. Eğer kişinin saçları fazla dökülmüşse, yaşı ileri ise bu ölçüm değeri daha yukarıya çekilir. Saçına göre değer 7 cm'den daha düşük olursa, önceki referanslar değerlendirilir. Alnın üst kısımlarından işaret konularak ve kişinin kafa yapısı da dikkate alınıp, fazla sivri olmayan hafif V gibi veya oval gelen ön saç çizgisi belirlenir.

Temporal recess denilen yani şakak bölgesinden erkek tipi ön saç çizgisi ideal bir belirleme olur. Ergenliği geçen ve gelişimi bitmiş olan, saç dökülme sorunu bulunmayan erkeklerin hepsinde bu girinti olur. Kadınlarda bu boşluk olmaz, onlarda ön saç çizgisi düz gider. Biraz daha oval, yuvarlak ya da düz olur. Şakaklarda ise girinti olmaz.

Şakak Bölgesinde Saçların Durumu

Ön saç çizgisindeki saçlarda orantı bulunmaz. Saçlar karışık ve orantısız şekildedir. Karışık olmasına rağmen, saçlar düzenli bir görünümde olur. Bunlara ters bir görünümdeki ön saç çizgisi hoş durmaz. Çıkıntı ve girintilerle oluşturulmuş, biraz simetrik olan, yoğun olmasına rağmen tekli saç köklerinden oluşturulmuş ön saç çizgisi iyi durur. Bu doğal bir görünümü sağlar. Oluşturulan çizgi, kişinin kendi ön saç çizgisine benzemeli, saçların yönü de aynı olmalıdır. Bu nedenle FUE tekniğinin kullanıldığı ve mikro motorla teker teker alınan saç kökleri, ön çizgideki doğal görünümü daha iyi sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Temenni

12 Temmuz 2024 Cuma

Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum da, özellikle ön saç çizgisinin doğru belirlenmesi çok önemlidir deniyor. Bu konuda daha önce tecrübe yaşamış olanlar, gerçekten bu kadar önemli mi? Yani çizgi yanlış belirlenirse doğal görünüm gerçekten etkileniyor mu? Bir de, plastik cerrahların bu işin planlamasını yapması gerektiği söyleniyor. Sadece saç ekiminde uzmanlaşmış kişilerle bu iş yapılamaz mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Temenni,

Saç ekimi yaptırmayı düşünmeniz önemli bir adım ve bu konuda araştırma yapmanız çok doğru. Ön saç çizgisinin doğru belirlenmesi gerçekten büyük bir öneme sahip. Bu çizgi, yüzünüzün genel estetiğini belirler ve doğal bir görünüm elde etmek için kritik bir noktadır. Yanlış belirlenen bir ön saç çizgisi, yapay bir görünüme neden olabilir ve bu da sizin memnuniyetsizliğinize yol açabilir.

Plastik cerrahların bu işin planlamasında yer alması genellikle tavsiye edilir çünkü cerrahi bilgi ve estetik anlayışları, en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir. Ancak, saç ekiminde uzmanlaşmış ve deneyimli kişilerle de başarılı sonuçlar elde edilebilir. Önemli olan, seçtiğiniz uzmanın tecrübesi, referansları ve daha önce yaptığı işlerin kalitesidir.

Umarım kararınızı verirken bu bilgiler yardımcı olur. Saç ekimi sürecinde başarılar dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Saç Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Sirke ile Saç Bakımı Sirke ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sirke ile Saç Bakımı Sirke ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Saç Açma Teknikleri ve Bitkileri Nelerdir?

Saç Açma Teknikleri ve Bitkileri Nelerdir?

Güncel

Bal ile Saç Bakımı Bal Maskesi Yapmak

Bal ile Saç Bakımı Bal Maskesi Yapmak

Güncel

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?