Saç Bakım Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Saç Bakım Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Bakım Kremi

Saç bakım kremi, saçın sağlıklı taranması ve uzaması için çeşitli nemlendirici maddeler içeren bir üründür. Bu kremler, özellikle banyo sonrasında saç temizlendikten sonra kullanılır. Saç bakım kremi uygulandıktan sonra 5 dakika kadar bekletilmesi, saçın kolaylıkla taranmasına ve yumuşak olmasına olanak sağlar. Ayrıca, bazı saç bakım kremleri banyo öncesinde kuru saça uygulanarak nemlendirme ve parlaklık kazandırma amacıyla kullanılır. Saça yüksek ısıyla fön çekilmesi, düzleştirici ve maşa yapılması, saç bakım kremlerinin kullanılmasının önemli sebeplerindendir.

Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç bakım kremi duştan hemen sonra saçın ıslaklığı havlu aracılığıyla alındıktan sonra nemli şekilde bırakılır. Saç, istenilen yönde iki eşit parçaya ayrılarak az miktarda bakım kremi her noktaya masaj yapılarak uygulanır. Bu sayede, kolay ve kırılmadan taranan yumuşak saç elde edilir. Ayrıca, saçın kolay şekillendirilmesi sağlanır. Duş içerisinde de bakım kremi uygulanıp kısa bir süre bekleyerek durulama yapılabilir. Yıpranan her türlü saç onarımı için bakım kremini bilinçli kullanmak fayda sağlayacaktır. Saç bakım kremini kullanırken önemli olan, kremi saç diplerine uygulamamaktır. Düzenli saç bakımı yapıldığında kısa zamanda sağlıklı uzun saçlar elde edilir.

Saç Bakım Kreminin Zararları Nelerdir?

Saçın köklerine aşırı uygulanan krem, yumuşama yaratacağı için saç tellerinin kopmasına neden olabilir. Ayrıca, kirli saça uygulanan krem hiçbir etkiye sahip değildir çünkü kirli saçta gözenekler kapalıdır. Kirli saça direk uygulanan bakım kremi, deriye yapışarak temiz yıkanmadığı takdirde kepek oluşumuna sebep olabilir. Kimyasal maddelerle hazırlanan saç bakım kremlerinin tarihi geçmişse kullanılmamalıdır. Doğal, kendi yaptığınız saç bakım kremlerini uzun süre bekletmeden kullanmanız yararınıza olacaktır. Saç bakım kremlerinin temizleme özelliği olmadığından kesinlikle şampuan olarak kullanılmamalıdır. Aksi takdirde saç kökünden dökülmeler yaşanabilir. Saçta günlerce bakım kreminin kalması yağlanmaya neden olur.

Saç Bakım Kremlerinin Faydaları

  • Saçın nem dengesini korur.
  • Saçın kolay taranmasını sağlar.
  • Saç kırıklarını onarır.
  • Saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.
  • Saçın daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.

Saç Bakım Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saç tipinize uygun krem seçmeye özen gösterin.
  • Doğal ve organik içerikli kremleri tercih edin.
  • Kimyasal madde içermeyen ürünleri seçin.
  • Ürünün son kullanma tarihine dikkat edin.

Saç bakım kremleri, saç sağlığını korumak ve güzelleştirmek için önemli ürünlerdir. Ancak, doğru ve bilinçli kullanımı şarttır. Saç tipinize uygun ürünler seçerek ve düzenli bakım yaparak, sağlıklı ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Güncel

Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Saç Açma Teknikleri ve Bitkileri Nelerdir?

Saç Açma Teknikleri ve Bitkileri Nelerdir?