Saç Çıkarma Teknikleri Nelerdir?
24 Haziran 2024

Saç Çıkarma Teknikleri Nelerdir?

Saç Çıkarma

Saç problemleri, genç yaşlı, kadın erkek herkesin ortak sorunudur. Bu problemlerin en önemlisi de saç dökülmesidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak dökülen saçlarımızı geri kazanmak için modern tıp ve alternatif tıp yoğun bir mesai harcamaktadır. Kadınlar saç konusunda nispeten erkeklerden daha şanslıdır. Bunun belli başlı nedenleri vardır. Erkekler ise ne yazık ki bazı nedenlerden dolayı hızla saçlarının dökülmesini izlemek zorunda kalıyorlar. Günümüzde neredeyse hiç kimseyi görmezsiniz ki dökülen saçlardan şikâyetçi olmasın. Peki, dökülen saçları geri kazanmak için neler yapmalıyız? Bunun için öncelikle kadın ve erkek saç tiplerinin ayırt edilmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Dökülen Saçların Yeniden Çıkartılması

Özellikle yaz aylarında kafanızı güzelce kazıtmanızda yarar vardır. Saç kazıtarak kıl köklerinin tetiklenmesi ve uyarılması sağlanır. Daha sonra kan dolaşımını hızlandırmak için başınızı üşütmeyecek derece soğuk su ile yıkayın. Çam terebentin, badem yağı, jojoba yağı, saf zeytinyağı, lavanta yağı ve yılan yağı eşit miktarda karıştırın. Bu karışımı iki günde bir kafa derinize, saçlı ve saçsız bölgelere, parmak uçlarıyla masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı başınızda yarım saat bekletin. Bir ayın sonunda bu uygulama ile olmayan saçlarınızın çıktığını, mevcut saçlarınızın ise daha kaliteli ve gür olduğunu göreceksiniz.

Kadınlarda Dökülen Saçların Yeniden Çıkartılması

Kadınların saçlarını kazıtmaları mümkün olmadığından, erkekler için uyguladığımız yöntemi dikkatli bir şekilde uygulamalıyız. Bu işleme öncelikle kan akışını hızlandırmak için saç diplerini üşütmeden soğuk su ile yıkayarak başlayın. Yukarıda hazırladığımız karışımı saç diplerine parmak uçlarıyla iki günde bir masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Bir ay içinde dökülen saçların yenilendiğini göreceksiniz.

Her iki saç tipi için de bu uygulamayı bir ay boyunca iki günde bir, ay sonunda yine bir ay boyunca haftada bir, daha sonraki aylarda da iki haftada bir kendinizi iyi hissedene kadar devam etmelisiniz.

Başka Bir Doğal Saç Çıkarma Yöntemi

  • Bir su bardağı sızma zeytinyağı
  • Yedi diş sarımsak
Sarımsaklar ezilerek bir kavanozun içine atılır, üzerine bir bardak zeytinyağı doldurulur ve kavanozun kapağı kapatılır. Bu karışım üç hafta boyunca ışık almayacak bir ortamda bekletilir. Üç hafta sonunda karışım süzülür, posa kısmı atılır, sıvı kısmı kullanmak üzere muhafaza edilir. Bu karışım beş günde bir defa saçlı ve saçsız yer ayrımı yapmadan parmak uçlarıyla masaj yaparak sürülür. Üzeri streç film veya bone ile kapatılarak bir saat bekletilmelidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte birkaç ay sonunda uygulanan yerlerde önceki saçlarda canlılık ve parlaklık, hiç saç olmayan bölgelerde de tüylenmelerin olduğu görülecektir. Bir ayın sonunda saçlarınızın durumuna göre bu işlemi on günde bir uygulayarak da devam edebilirsiniz. Burada önemli olan düzenli uygulamadır. Saçlarınız belli bir kaliteye kavuştuktan sonra, eğer bu uygulama sizi sıkıyorsa, bu karışımı duş öncesinde bir çay kaşığı başınıza sürerek birkaç dakika bekleyip üzerine şampuan dökerek de uygulamaya devam edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakım Kürleri Nelerdir?

Saç Bakım Kürleri Nelerdir?

Erkek Saç Boyası Renkleri

Erkek Saç Boyası Renkleri

Saç Bakım Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Bakım Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keratin Saç bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Saç bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

Dalgalı Saç Bakımı İçin Öneriler

Dalgalı Saç Bakımı İçin Öneriler

Güncel

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Hamilelikte Saç Bakımı İçin Öneriler

Güncel

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi