Çoçuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?
08 Temmuz 2024

Çoçuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Sağlıklı bireylerde günde yaklaşık 50-100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Ancak bu miktardan daha fazla saç dökülmesi, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Çocuklarda saç dökülmesi ise genellikle "Alopesi Areata" (saç kıran) olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık, cinsiyet fark etmeksizin, özellikle çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar. Çoğunlukla çocukluk döneminde, yani 5 yaşın altındaki çocuklarda, 1-2 cm çapında dairesel saç dökülmeleri olarak görülür.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Problemi

Çocuklarda saç dökülmesi, basit bir saç dökülmesi problemi değildir. Eğer saç dökülmesi başladığında hemen tedaviye başlanmazsa, çocuğun başındaki tüm saçlar dökülebilir. Ayrıca saç dökülmesi kaşlar ve kirpiklerde de dökülmelere neden olabilir. Çocuklarda yaşanan saç dökülmelerinde zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Böylece dökülmeye başlayan saç kontrol altına alınabilir.

Kalıtsal Nedenler

Çocuklardaki saç dökülmesinin bir diğer nedeni kalıtsal faktörlerdir. Aile bireylerinde saç problemleri varsa, bu genetik özellikler çocuklarda da görülebilir. Ayrıca çocuklarda saç dökülmesinin başka bir nedeni de "Trikotilomani" (saç koparma hastalığı) olabilir. Bu hastalık genellikle psikolojik kökenlidir ve uzman yardımı ile tedavi edilebilir.

Beslenme ve Diyet

Çocuklarda saç dökülmesinin diğer bir nedeni, özellikle yapılan diyetler veya aşırı beslenmedir. Vücutta çinko ve demirin yetersiz olması, saç dökülmesine ve gelişimin durmasına yol açabilir. Dengesiz beslenme veya bu maddelerin emiliminin yetersiz olması nedeniyle çinko ve demir eksikliği meydana gelir. Hayvansal gıdalar, et, karaciğer ve peynir gibi besinler çinko bakımından zengindir. Bulgur, badem, mantar, buğday ve ceviz de çinko açısından zengin gıdalardır. Çocukların bu gıdaları tüketmesi, saç dökülme problemine karşı faydalı olabilir.

Demir Eksikliği

Demir eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir ve enfeksiyona karşı aşırı duyarlılık ortaya çıkar. Çocuğun saç, tırnak, mukoza ve derisinde değişiklikler meydana gelir. C vitamini, vücutta demir emilimini artırır. Yumurta portakal suyu veya domates ile, köfte mutlaka yeşil salata ile tüketilmelidir. Demir eksikliği yaşayan çocuklar, kuru baklagiller, dana eti, kuru kayısı, koyun eti, yeşil sebze, sakatat, pekmez, üzüm, fıstık, tahin, fındık ve susam gibi demir bakımından zengin besinleri tüketmelidir.

Mantar Hastalıkları

Çocuklarda saç dökülmesinin bir diğer nedeni mantar hastalıkları olabilir. Mantar hastalığı, saç diplerini olumsuz etkileyerek saç dökülmesine yol açar. Küçük yamalar şeklinde kabuklanarak başlayan mantar hastalığı, saçlarda kırılma, saç derisinde kızarıklık ve şişliklere yol açar ve bazı durumlarda kanamalara neden olabilir. Mantar hastalığı ilaç tedavisi ile düzelebilir. Ayrıca çocukların geçirdiği yüksek ateşli hastalıklar sonucunda da saç dökülmeleri görülebilir.

  • Alopesi Areata (saç kıran)
  • Kalıtsal faktörler
  • Trikotilomani (saç koparma hastalığı)
  • Beslenme ve diyet
  • Demir eksikliği
  • Mantar hastalıkları
Çocuklarda saç dökülmesi, zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesi gereken ciddi bir problemdir. Bu nedenle, belirtiler fark edildiğinde derhal bir uzmana başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nerim

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Çocuğumun saç dökülmesi alopesi areata olabilir mi? Ayrıca, kaşları ve kirpiklerinde de dökülmeler görüyorum. Bu durumun kalıtsal faktörlerden mi yoksa beslenme eksikliğinden mi kaynaklandığını nasıl anlayabilirim?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Haber Bülteni

Güncel

Doğal Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Prp Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prp Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?