Düz Saç Bakımı Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Düz saç bakımı, bayanlar tarafından oldukça kullanılan ve beğenilen saç tipidir. Saçlar gerek çevresel sorunlardan gerekse yapısından ötürü saçlar oldukça yıpranır ve saç kırıklıkları ile dökülür. Bu durum genellikle saçlarına oldukça bakım gösteren kadınları daha çok üzer ve kişiyi kaygılandırır. Fakat düz saçların bakımı diğer saç türlerine nazaran daha kolay ve etkin yöntemleri vardır. Bu etkin yöntemin yanı sıra düz saç bakımı dikkat ve önem de istemektedir. Düz saçlara sahip kişilerin uygulayacağı düz saç bakımının bazı püf noktaları vardır. Onları özenli bir şekilde uygularsanız istediğiniz görünüme sahip olma şansını yakalayabilirsiniz.

Düz Saç Bakımı Yöntemleri Nelerdir?
  • Titiz ve Doğal Olmak: Düz saç bakımının altın kuralı saçların genel bakımlarının titiz yapılması ve olabildiğince doğal kalınmalıdır. Sık sık boyanan saçlar ok zayıflar ve yapıları da çok narin bir yapıda olur. Buda saçların haddinden fazla boyaya maruz kaldığı anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda saçların boyanması gerekebilir fakat o saçın üstünden belirli bir zaman geçmediğinde yapılan boya saçların yanmasını sağlar. Buda saçları biçimsiz bir yapıya sürükler. Böyle durumlarda düz saç bakımları daha ciddiye alınmalıdır. Eski güçlerini kazanmaları için gerek bitkisel ürünler gerekse saç bakım ürünleriyle saçlara bakım desteği verilmedir.
  • Saç Temizliği: Saçların düz olması nedeniyle neredeyse her gün yağlanabilir. Saçların temiz kalması için ve yağlardan arınması için haftada en az üç kere yıkanmalıdır. Kullanılan şampuanların doğal özlü olmaları önerilir. Çünkü diğer şampuanların yapısında bulunan kimyasallar saçların kuruluğunun artmasına sebebiyet vermektedir. Saçlarda oluşan bu kuruluğu önlemek için, bir kahve fincanı karbonat ile bir su bardağı saf suyu karıştırıp, durulama suyu olarak kullanılmalıdır. Düz ve yağlı saçlı kimseler ise saç temizliğini şampuan ile bir çay bardağı sirke ve bir su bardağı saf suyu karıştırarak haftada iki defa saçlara uygulamalıdır. Ancak sirkeli karışımın saç derisine temas etmesinden kaçınılmalıdır.
  • Sağlıklı ve Uzun Saç: Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için öncelikle saçları sağlıklı hale getirmek gerekir. 2 ayda bir saç kırıklıklarını aldırmak saçların koparak dökülmesini önler hem de saçların sağlıklı uzamasında etkilidir. Saç bakım maskeleri ve kremleri ile saçların haftada en az bir kere nemlendirilmesi gerekmektedir. Böylece saçlar esnek yapıya ve kolayca kopmayan bir görüntü alacak, kırıklarından arındırılmış düz saçlar daha canlı görünerek, daha hızlı uzayacaktır.
  • Saçlarınızı Dikkatli Kurutun: Duştan çıktığınızda saçlarınızı havluyla kurulayınız ama katiyen ovalamayınız. Yani havluyu saçlarınıza mısır türbanı gibi dolamayınız. Bu yanlış bir yöntemdir. Doğru yöntemi ise havluyu hafifçe saçlarınızın üzerine yerleştirmektir ve avuç içleriniz ile saçlardaki fazla suyu almaktır. Sonuç olarak düz saçlarınız hafif, yumuşak ve taranmaya hazır hale gelecektir.
  • Yanlış Alet Kullanımları: Düz saç bakımı için belki de en büyük düşmanı yanlış kullanılan saç kurutma aletedir. Bu sebeple gelişmiş bir kurutma tekniği, düz saçlarınızın daha güzel ve daha sağlıklı olmasında yardımcıdır. Saçlarınız eğer yıpranmış bir hal almışsa, saçlarınızı kesinlikle düzleştirmeden önce kurutmanız gerekmektedir. Saçlarınız sağlıklı ise sadece %70'ini kurutma makinesi ile kurutunuz. Daha sonra kendini doğal kuruması için bırakınız. Saçları kuruturken, makinenin ağzını saç teli yönünden tutarak ve saçınızın altından başlayarak kurutunuz. Böylelikle saçlarınızı düzleştirmeye gerek kalmadan dümdüz olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı