Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
20 Haziran 2024

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptıran kişilerin hastanede kalmasına gerek yoktur. Uygulama tamamlandıktan sonra hemen evlerine dönebilirler. Bu alanda yeni geliştirilen teknikler sayesinde son derece konforlu bir şekilde saç ekimi yapılmaktadır. Ancak uygulama sonrasında hastaların bazı konulara dikkat etmesi ve saç ekiminin başarısına yardımcı olması gerekmektedir. Bu sayede yaşam boyu saçlarıyla huzurlu bir hayat sürebilirler.

FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi sonrasında, ekim yapılan bölge pansuman yapılmadan açıkta bırakılır. Bu yüzden bölgenin en az 1 hafta kadar herhangi bir yere sürtülmemesi ve darbelerden korunması gerekmektedir. Bu süre zarfında hastaların kalabalık yerlerden ve toplu taşıma araçlarından uzak kalması, eğer buralarda bulunması gerekiyorsa dikkatli olmaları önemlidir.

Saç ekimi sonrasında 1 hafta boyunca bone, şapka, kasket gibi başa takılan aksesuarlar kullanılmamalıdır.

Saç ekimi ardından 2 gün boyunca alın ve yüzde şişkinlik olmaması için, yarı oturur şekilde uyumak gerekmektedir. Bu esnada saç ekiminin yapıldığı yere yastık veya çarşaf değmemelidir. Bu nedenle bazı önlemler alınmalıdır.

Birkaç gün süreyle hastalar öne eğilecekleri hareketlerden kaçınmalıdır. Yine bu sürede alkollü içecekler tüketilmemelidir.

Saç ekiminden sonra 48 saat boyunca aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Omega 3 de tüketilmemelidir. Sadece reçeteli olarak doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler ve ödem giderici ilaçlar kullanılabilir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Pansuman ve İlk Yıkama Nasıl Yapılmalı?

Saç ekimi sırasında greft alınan bölgenin, yani başın arka tarafı ile yanları, pansumanla kapatılır. Ertesi gün bu alanlarda hafif sızlama hissedilebilir. Bu normal bir gelişmedir. Saç ekimi yapıldıktan sonraki gün hastaların saç ekimi yapılan hastaneye kontrole ve pansumana gitmesi gerekmektedir. Uygulamayı yapan uzman, hastayı bu şekilde yönlendirir.

Saçların ilk yıkaması, saç ekimi yapılan merkezde ilk gün yapılabilir ya da hasta kendisi saçlarını yıkayacaksa bunu 3 gün sonra yapabilir. Bu kararı doktor verecektir. Ertesi gün ilk yıkama yapılmazsa, kontrolde greft alınan bölge pansuman yapılır. Şartlar uygun olursa, pansumanla birlikte ilk yıkama işlemi de yapılabilir. İlk yıkamada saç ekimi yapılan alan taze olduğundan, şampuan kullanılmaz. Yıkama köpürme özelliği bulunan antiseptikli losyon ile yapılır. Aynı zamanda hastaya saçlarını nasıl yıkaması gerektiği anlatılır çünkü daha sonraki yıkamaları hastanın kendisi yapar. Saçlar her gün bu yöntemle yıkanmalıdır.

Saç ekimi ardından bölgedeki kan sızıntısı kabuklanmaya neden olur. Bu kabuklanmalar ortalama 10 günlük saç yıkama sonrasında kaybolur. Hastaların kabuklanmayı tırnakları ile kazımaması gerekmektedir. Kabuklanma tarif edildiği şekilde saçlar yıkandığında, kendiliğinden düzelir. Greft alınan bölge ortalama 4-5 günde iyileşir. Saçların ekildiği alanda 7-10 günde dökülmeler olur. Ancak bu saç dökülmesi kırılma şeklindedir ve saç kökleri bundan zarar görmez. Bu süreç yaklaşık 1 ay kadar sürer. Beklenen saç dökülmesi olarak tanımlanan sürecin ardından saçlar yeniden uzamaya başlar. Bazen minoxidil kullanılması ya da saç ekiminde PRP uygulaması sonucunda saç dökülmesi önlenebilir ya da bu süreç kısaltılabilir. Saçların sağlıklı bir şekilde çıkışı yaklaşık 8-12 ay sürer. Saç ekimi FUE tekniği ile yapıldıysa, saç köklerinin alındığı bölgede herhangi bir yara izi kalmadan iyileşme meydana gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı

İbrahim Saraçoğlu Saç Bakımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hc Saç Bakım Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Hc Saç Bakım Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı

Güncel

Saç Güçlendirici Bitkiler ve İlaçlar

Saç Güçlendirici Bitkiler ve İlaçlar

Güncel

Protez Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Protez Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?