Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç

İnsanda, baş üstünde yer alan kıl kümesine verilen genel ad "saç" olarak bilinir. Saç, diğer kıl kümelerine nazaran daha hızlı bir şekilde uzar. Saçın büyüme hızı ortalama olarak günde 0,3 milimetre ile 0,4 milimetre arasındadır. Her saç kılının büyüme ve duraklama zamanları birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğeri dökülebilir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı zamanda bulunur. Bu nedenle 2 ve 3 haftalık bebeklerde ani bir şekilde saç dökülmesi meydana gelir. 6 ayın ardından saçlar, yetişkinlerin saç düzenine gelir.

Saçın Yapısı

Saçın iki kısmı bulunmaktadır: saç kökü ve saç gövdesi. Saç kökü, saç telinin oluştuğu kısımdır. Saç kökü kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüştür ve en uçta kalan bölümüne "saç soğanı" adı verilir. Saç soğanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini üreten melanosit hücreleri yer alır. Saç soğanının en alt bölümünde "dermal papilla" adı verilen damar yumağı bulunur. Bu yapı, saçların büyümesi ve beslenmesi için oldukça önemlidir. Her bir saç kökü, iç ve dış olmak üzere iki kılıf tarafından çevrelenmiştir. Saç kökünün çevresinde ayrıca saçı kayganlaştıran sebum salgılayan sebase bezleri de yer alır.

Saç gövdesi, saçın derinin dışında kalan bölümüne verilen isimdir. Saç gövdesi, keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan maddeler ve sudan meydana gelir. Fizyolojik açıklamayla beraber, saçlarımız sosyal hayatta güzelliğimizi tamamlayan bir unsurdur. Bakımlı, parlak ve gür saçlar yalnızca sağlığımızı yansıtmakla kalmaz, kendimize güvenimizi de yükseltir. Kadın veya erkek olmamız bunu değiştirmez; saçlarımızı önemseriz. Sağlıklı ve güçlü olan saçlar, ideal güzelliğin önemli bir unsuru, kişisel güzelliğin ve cazibenin önemli bir parçasıdır. Farklı saç modelleri, insanların mensup oldukları sosyal grupları, kişisel ve sosyal tavırlarını yansıtmak veya karşı cinsin ilgisini çekmek için tercih edilebilir.

Saçın Psikolojik ve Sosyal Etkileri

Saçlar, insanın kişiliğini ve toplumsal konumunu ifade eden önemli bir organdır. 2001 yılında Fransa'da yapılan "Saçın Kadınların Psikolojik Durumu Üstündeki Etkileri" adlı bir klinik araştırmada, sağlıklı saçların ruhsal durumun pozitif boyutlarını yükselttiği ve negatif boyutlarını düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Saç rengini, saç şeklini ve saç tipini belirleyen faktörler genetik olarak biçimlenir. Yani insan daha anne karnındayken bu özellikler belirlenmiş olur. Saçlar biçimsel olarak düz, dalgalı veya kıvırcık olabilir. Renkleri de sarı, kızıl, kahve tonları veya siyah olabilir. Saçlarımız kafa derimizdeki yağ bezeleri ve yapısına göre normal saç, kuru saç ve yağlı saç şeklinde anılır.

Saç Tipleri ve Özellikleri

  • Normal Saç: Normal saç, saçın yapısını oluşturan tüm maddelerin dengede olduğu, parlak, canlı ve sağlıklı bir saç türüdür. Normal saçın güzelliğini ve sağlığını korumak için düzenli bakım yeterlidir.
  • Kuru Saç: Saçta kuruluk, deride bulunan yağ bezleri ve dış etkilere bağlıdır. Fazla sık fön kullanmak, rüzgar ve ısı değişiklikleri, perma ya da boya, saç ve saç derisine olumsuz etkiler oluşturarak kuru saçlara sebep olur. Kuru saçlar parlamaz, bakımsız ve mat bir görünüme sahiptir. Kuru saçlar iyi bir bakım ve düzenli yıkama gerektirir. Şampuan seçerken nemlendirici özelliği olmasına dikkat edilmelidir. Saçların şampuanlama işleminin ardından çok iyi bir şekilde durulanması önemlidir.
  • Yağlı Saç: Genetik özellikler haricinde hormon düzensizlikleri, dış faktörler ve stres gibi olaylar yağ bezlerinin çok çalışmasına ve dolayısıyla yağlı saçlara sebep olabilir. Yağlı saçlar, ılık su ve yağlı saçlara uygun bir şampuan kullanılarak yıkanmalıdır. Yıkama sırasında saçlı deriye hafif bir şekilde masaj yapılmalı ve saçlar ılık su ile iyi bir şekilde durulanmalıdır. Saçlar fönün ılık ayarı ile kurutulmalıdır. Ayrıca, yağlı saçların fazla sık taranması doğru değildir. Sık tarama, yağ bezlerini harekete geçirerek yağlanmayı artırır.

Saç Bakımı ve Ürün Seçimi

Saç bakımı, hem kadın hem de erkek için beden ve psikolojiyi tamamlayan önemli bir unsurdur. Saç teli ölü hücrelerden oluştuğu için kendi kendini onarma şansı bulunmamaktadır. Dolayısıyla kullanılan şampuan, bakım ürünleri ve şekillendiriciler doğru seçilmeli ve doğru uygulanmalıdır. Özellikle alkol derecesi yüksek olan, bal mumu içeren, yağlı ve pH derecesi cilt ve saça uygun olmayan ürünler kullanıldığında saç telinde incelme, matlaşma, kırılma ve dökülme gibi olumsuz sonuçlar gözlemlenebilir. Günümüzde, sadece saç ve saçlı deride uzmanlaşmış markalar bulunmaktadır. Saçların günlük bakımı için bu tür ürünler seçilmelidir. Tercih edilen kuaförün de bu tür markalar dışında ürün kullanmadığından emin olunmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni