Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Sirkesi, Saçtaki problemler günümüz de birçok kişi de görülür. Genelde kepek, saç dökülmesi ve yağlanmasıdır. Bunun yanı sıra saçta sirke ve de bitte görülür. Saç dökülmesinden ya da kepeğinden kurtulması kolaydır ama sirke ve bit saçların tam anlamı ile düşmanıdır. Saçtaki bitten kurutulur, sirke ise bite oranla daha fazla yerleşir ve kurtulması zor olur.

Bitlerden bit ilacı ile kurtulmak mümkündür. Ama sirkeler yani bit yumurtaları saç köklerine yerleşir. Bitlerden kurtuldum diye sevinmemeli çünkü kafada sirke var ise bu bitler iki üç hafta sonra yumurtalardan çıkarlar ve saçta tekrar bit oluşmaya başlar. Bizim yapmamız gereken hem bitten hem de sirkeden kurtulmaktır. Sirkeyi öldürmek için evde yapmamız gereken bazı önerilerim var.

Sirkeden kurtulmak için yapmamız gerekenler

İlk önce saç temizliğine oldukça dikkat etmemiz gerekir. Saçlarımızı normal şampuan yerine bit şampuanı ile yıkamamız gerekir. Saçtaki sirkelere en iyi çözüm elma sirkesidir. Banyo yaptıktan sonra durulama suyuna bir su bardağı elma sirkesi koyalım ve saçlarımızı durulayalım. Bu işlemi iki günde bir yapın. Banyodan sonra sık dişli bir tarak ile saçlarımızı tarayalım. Bu taraklara bit tarağı da deniyor. Elma sirkesi sayesinde saçlardaki sirkeler yumuşamış olur ve dökülür.

Bir diğeri ise mayonez. Mayonezi saçımızın her yerine gelecek şekilde sürelim. Eğer mayonez yok ise bunun yerine vazelin kullanın ama vazelini çıkarmanın tek yolu bebe yağıdır. Mayonezi sürdükten sonra iki saat bekletelim çünkü bitlerin ölmesi ve sirkelerin parçalanması için. Daha sonra banyo da sıcak su ile saçlarımızı birkaç kere şampuanlar ile yıkayalım.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Lamia

02 Mayıs 2024 Perşembe

Geçen gün kuaföre gittiğimde Kuaför saçıma fön çekerken Saçımda sirke olduğunu söyledi. O kadar utandım ki. Nereden geldiği konusunda inanın Hiçbir fikrim yok. Saç sirkesi nedir? Neden olur? Sirkeden kurtulmak için yapmam gerekenler nelerdir? Bu konuda acil yardımlarınızı bekliyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Lamia Hanım,

Endişenizi anlıyorum ve yardımcı olmak isterim. Saç sirkesi, saç bitlerinin yumurtalarına verilen isimdir. Bu durum genellikle hijyenle ilgili değildir, bitler temiz saçlara da bulaşabilir. Bitler, başkasıyla yakın temas veya kişisel eşyaların paylaşımı sonucu bulaşabilir. Sirkelerden kurtulmanın birkaç yolu vardır:

1. Özel Şampuanlar ve Losyonlar: Eczanelerde satılan bit şampuanları ve losyonları kullanabilirsiniz.
2. Saç Tarağı Kullanımı: İnce dişli bit taraklarıyla saçınızı tarayarak sirkeleri ve bitleri temizleyebilirsiniz.
3. Çamaşır Yıkama: Kullanılan yastık kılıfları, havlular ve çarşaflar yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.
4. Doğal Yöntemler: Çay ağacı yağı, lavanta yağı gibi doğal yağlar da yardımcı olabilir.

Eğer durum devam ederse, bir dermatologdan yardım almanızı öneririm. Umarım en kısa sürede bu sorunu çözersiniz.

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saç Bakım Önerileri Nelerdir?

Saç Bakım Önerileri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?