Doğal Saç Boyası Nedir ve Nasıl Yapılır?
13 Temmuz 2024

Doğal Saç Boyası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Boyası

Doğal saç boyası olur mu demeyin, artık her alanda doğallık arayanlar için bunun da çaresi var. Sizlere doğal saç boyası hazırlamanız için cevizi önereceğiz. Ceviz, insan beynine olan benzerliği ile dikkat çeken bir besindir. Yapılan araştırmalarda cevizin kendisi ve kabuğunun insan beynine çok yararlı olduğu gösterilmiştir. Ceviz içinin içerdiği mineraller ile insan beyninin ihtiyacı olan mineraller arasındaki benzerlik oldukça ilginçtir.

Herkes gerek bilerek gerekse bilinçsiz şekilde cevizi çerez gibi tüketir. Cevizin yapısına bakılırsa, ilk olarak dışındaki yeşil kabuk, ardından çok sağlam olan sert kabuk ve bu kabuğun altındaki beyin kıvrımlarını andıran meyvesi görülür. Diğer gıdalarda gördüğümüz gibi cevizde de minerallerin en fazla olduğu alan cevizin kabuğudur. Beyin sağlığı açısından önemli bir yeri olan gümüş iyonunu barındıran ceviz, önemli bir besindir. Yapılan incelemelerde ceviz kabuğunun kolesterolün dengelenmesinde, yüksek değerlerin düşürülmesinde faydalı olduğu görülmüştür.

Ceviz kabuğunun yararları bununla da bitmiyor. Bundan saçlarınız için, doğal ve oldukça sağlıklı saç boyası hazırlayabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı olması için, kimyasal içerikli saç boyalarının yerine, ceviz kabuğu ile doğal saç boyası hazırlamanızı tavsiye ederiz. Üstelik hazırlanması da oldukça kolaydır.

Ceviz Kabuğu ile Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır?

  • 7-8 adet ceviz yaprağı
  • 1 avuç kırık ceviz kabuğu
  • 2 su bardağı su
Ceviz kabuğu ile doğal saç boyası hazırlamak için, ilk olarak kırık bir avuç ceviz kabuğunu havanda dövün ve iyice toz haline getirin. Tencereye 2 su bardağı suyu koyun ve 7-8 adet ceviz yaprağını ekleyin. Ocakta 2-3 dakika kaynatın, ardından toz haline getirdiğiniz ceviz kabuklarını içine atın. Karışımı 5-6 dakika daha kaynatıp, tencereyi ocaktan indirin. Karışım soğuduktan sonra, bunu süzgeçle süzün. Cam şişeye alarak, kullanımınız için hazırlayın.

Ceviz Kabuğu ile Doğal Saç Boyası Nasıl Uygulanır?

Hazırlamış olduğunuz şişedeki ceviz kabuğu saç boyasını düzenli şekilde her gün yarım su bardağı kadar saçlarınızda kullanabilirsiniz. Şişedeki karışım bitinceye kadar bunu saçlarınıza uygulayın. Sonuçta daha parlak saçlara, saçlarınız da sağlıklı doğal bir renge kavuşacak.

Eğer saçlarınızda fazla miktarda beyaz varsa, ceviz kabuğu ile hazırladığınız doğal saç boyasını 1-2 ay kadar saçlarınıza uygulamalısınız. Ancak boyayı uyguladığınız zaman ellerinize bir eldiven giymenizi tavsiye ederiz. Çünkü karışım ellerinizi ve tırnaklarınızı boyayabilir. Bu sayede saçlarınız kimyasalların etkisinde olmadan, doğal saç boyası ile güzel bir renge kavuşacak. Saçlarınız da sağlığınızın aynasıdır. Onları yıpratmadan, arzu ettiğiniz gibi doğal yollarla da boyayabilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Doğal saç boyası kullanırken, saç derinizin ve saç tellerinizin sağlığını korumak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır:

  • Kimyasal içermeyen şampuan ve saç kremleri kullanarak doğal saç boyasının etkisini artırabilirsiniz.
  • Saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçının, bu doğal yağların kaybolmasına neden olabilir.
  • Saç bakımında doğal yağlar (örneğin, hindistancevizi yağı, argan yağı) kullanarak saçlarınızın nem dengesini koruyabilirsiniz.
  • Saçlarınızı kuruturken düşük ısıda kurutma makinesi kullanın veya doğal olarak kurumaya bırakın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Saç Bakım Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Bakım Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Açma Teknikleri ve Bitkileri Nelerdir?

Saç Açma Teknikleri ve Bitkileri Nelerdir?

Saç Ektirme Fiyatları ve Riskleri

Saç Ektirme Fiyatları ve Riskleri

Saç Bakım Önerileri Nelerdir?

Saç Bakım Önerileri Nelerdir?