Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?
05 Temmuz 2024

Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Protezi

Saç protezi, tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan özel bir solüsyon (yapıştırıcı) sayesinde kişinin saçsız alanına uygulanır. Bu uygulama tamamen kozmetik ve geri dönüşü mümkün olan yöntemlerle yapılmaktadır. Kullanılan yardımcı malzemeler yetkili yerlerden temin edildiğinde, cilt dostu, su bazlı ürünler oldukları için insan sağlığına zararlı bir içerik barındırmazlar.

Saç Protezlerinin Çeşitleri

Saç protezlerinin çeşitli türleri mevcuttur. Tamamen deriden yapılanların yanı sıra farklı malzemelerden imal edilenler de vardır. Türkiye'de kullanılan tasarımlar genellikle, çevresi bir inç genişliğinde deri, orta kısmı ise "lace" adı verilen hava ve su geçirgenliği olan şeffaf bir maddeden yapılmıştır. Bazen ön şakak çizgisine denk gelen kısımlarına yine lace uygulanarak doğal saç görüntüsü yaratılır. Geliştirilmiş teknikler ile yapılan saç protez ekimleri ile insan doğasındaki saçların bire bir taklit edilmesi sayesinde, üst düzey protez saçların doğal saçtan ayırt edilmesi mümkün olmaktadır. Saçın %100 doğal olması gerekir ve protez saç uygulanacak kişinin saç özelliklerine uyumunun iyi belirlenmesi, bu işlemde ilk adım için önemlidir.

Kalite ve Üretim Standartları

Doğru ve uzmanlıkla alınmış bir saç kalıbının dahi üretim aşamasında kullanılacak altyapı ve saç kalitesinin yüksek olmaması durumunda, müşteriye uygulama aşamasında sorun yaratacağı kaçınılmaz olabilir. Kalitesine önem verilmeden üretilen saçlar, doğal görünümden uzak olur. Bu alanda çalışan birçok firmanın çözemediği sorunların başında, üretim yerleri ile ilgili kalite standartlarının uygulanmasında meydana gelen aksaklıklar gelmektedir. Çoğu fabrika kalite standartlarına önem vermeden seri üretimlerle pazarlarda yer almakta ve yine pek çok saç firması da bu düşük kalitedeki saçları müşterilere pazarlamaktadır.

Protez Saç Uygulamasının Avantajları

  • Protez saç, doğru ölçünün alınması şartı ile her yaşa ve cinsiyete uygulanabilir.
  • Saç protezi uygulamasında kişinin, günlük yaşamındaki aktivitelerinde kısıtlamaya gitmesi gerekmez. Her türlü sportif aktivitesini yapabilir, saçını fönleyebilir, duş alabilir, istediği şekilde tarayabilir, solaryumda bronzlaşabilir, saunaya gidebilir. Tüm bunları sınırlama olmaksızın yapabilmesinin tek koşulu, saç protezinin uygulamasında doğru, kaliteli ürünlerin kullanılmasıdır.
  • Kullanılan protezin hava ve su geçirgenliğinin üst seviyede olması cildin nefes alabilmesi ve temizlenmesi için son derece önemlidir.
  • Saç protezi başa su bazlı özel bir solüsyon ile yapıştırılır. Kullanılan solüsyonun kalitesi kişinin sağlığı için son derece önemlidir. Protezin uygulanması ile ilgili farklı yöntemler vardır, fakat bunların bazılarının yeterince verimli olmadıkları zaman içerisinde ortaya çıkmıştır.
  • Canlı saça uygulanan her türlü kozmetik ürün, protez saç için de kullanılabilir. Fakat kullanılan ürünlerin kalitesi ve içeriği çok önemlidir. Düşük kaliteli ürünler canlı saça olduğu gibi protez saça da zarar verebilir. Protez saç canlı saç gibi uzamadığı için zamanla yıpranır, kırılır ve hoş görünmeyen kötü bir hal alır. Hatta ciltte kaşıntı, tahriş, kızarıklıklar oluşabilir. Bu durumların oluşmaması için özellikle protez saçlara uygulanan şampuan, bakım spreyi gibi ürünlerin uygun kalite ve pH'da olmasına özen göstermek gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Saç Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Saç Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Saç Boyası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Saç Boyası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?